Nintendo vyhrálo soud s prodejcem prolomených konzolí a pirátských her
zdroj: tisková zpráva

Nintendo vyhrálo soud s prodejcem prolomených konzolí a pirátských her

3. 1. 2020 11:57 | Byznys | autor: Šárka Tmějová |

Výrobci konzolí se zuby nehty brání hraní her z nelegálních kopií a piráti to na konzolích nikdy neměli snadné. Hackerské skupině Team-Xecuter se ochranu v případě Switche podařilo prolomit v lednu 2018, což se Nintendu přirozeně nelíbilo a rozhodlo se hájit u kalifornského soudu. Dle rozsudku vůdce skupiny nesmí nijak zasahovat do hardwaru zařízení od Nintenda ani šířit neautorizované kopie jejich duševního vlastnictví.

Proti pirátění her na konzolích se přirozeně brání i Microsoft a Sony, Nintendo je ovšem proslulé i velmi přísnou politikou týkající se svých značek. V minulosti tak zařízlo třeba webové emulátory svých starších her. Podle obžaloby z prosince 2018 se měl kalifornský občan Sergio Mojarro Moreno dopustit prodeje modifikovaných Switchů, paměťových karet s pirátskými hrami a taky modifikovaného NES Classic s více než 800 pirátskými tituly.

Kalifornský soud dal obžalobě za pravdu, strany se dohodly na uzavření případu v září loňského roku a 30. prosince byl zveřejněn rozsudek. Moreno podle něj nadále nesmí prodávat, pronajímat, nabízet ani distribuovat neoprávněné kopie děl chráněných autorskými právy Nintenda, porušovat jejich ochranné známky ani používat internet či „jinou digitální síť“ k nabídkám služeb, které by porušovala autorská práva děl od Nintenda. Nesmí ani hackovat, měnit nebo jinak obcházet technická opatření na jejich konzolích.

Od Morena se dále navíc požaduje písemné prohlášení, že už nedrží žádné nelegální kopie her nebo modifikované čipy, a pokud ano, zavazuje se je zničit. Soud nicméně žalovanému neuložil žádnou pokutu ani náhradu škod, dokonce i náklady na právníky si obě strany musí uhradit samy. Na rozdíl od provozovatelů webů s emulátory, kteří musí Nintendu uhradit přes čtvrt miliardy korun, si tedy Moreno může oddechnout. Na případ upozornil americký server Torrent Freak.

Nejnovější články