Best of 2018: Nejlepší sportovní hra
zdroj: tisková zpráva

Best of 2018: Nejlepší sportovní hra

7. 1. 2019 18:20 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

„Proč hraješ fotbal na počítači, když ho můžeš hrát venku?“ ptal se nejednoho z nás konsternovaný dědeček, když venku svítilo slunko a my jsme uvnitř pařili Fifu. Jenže dědeček nechápe, že je rozdíl mezi čutáním ve třech lidech na louce a vítězstvím v Lize mistrů – a to druhé si (kromě pár vyvolených, kteří tenhle článek asi nečtou) můžeme užít jen ve virtuální říši. Pojďme se podívat, které hry to letos zvládly nejlíp.

3. místo – Football Manager 2019

Football Manager 2019 zdroj: tisková zpráva

Letošní Football Manager 2019 na třetí místo dosáhl jen taktak. Ne že by to snad nebyl velice kompetentní simulátor života fotbalového trenéra – je dokonce vynikající, tak jako ostatní hry série. Jenže to je právě ten problém. Nový ročník je těm starým až příliš podobný a nenabízí žádné velké inovace. A jeden z největších kroků, předělávka tréninkového systému, je podle redakčního experta Vaška změnou k horšímu.

Přesto si nové FM uznání zaslouží, protože není tak docela fér hodnotit ho pouze ve srovnání s jeho předchůdci. Faktem zůstává, že je to zase o maličko lepší zážitek než minulý ročník, a navíc je přátelský k nováčkům. Takže pokud jste se někdy chtěli stát Guardiolou či Kloppem (do Mourinhovy kůže se asi momentálně nikomu nechce), je to stále ještě skvělá volba.

2. místo – NHL 19

NHL 19 zdroj: tisková zpráva

Virtuální hokej tak trochu stagnuje. Žádná PC verze, žádný nový engine – ale autoři i přes tyhle limitace dokázali vyčarovat pozoruhodně skvělé ledové představení. NHL 19potěší i takovou blbinou, jakou je možnost hrát na rybníku, pěkně v mikině a čepici s bambulí, zvlášť když je doplněná zbrusu novým kompetitivním módem.

Už by to chtělo kompletní strukturální změnu, jinak si moc neumíme představit, že příští ročník přijmeme tak vřele. Ale letos nás NHL pořád ještě hodně baví, jak ostatně ukazuje devítková recenze. Uznejte, nechcete si zahrát hru, v níž je plzeňský stadion „cítit pivem a klobásou“?

1. místo – FIFA 19

FIFA 19 zdroj: tisková zpráva

Ale na první místo to NHL letos opravdu nestačí. FIFA 19 je prostě vynikající, na rozdíl od svých dvou soupeřů doopravdy inovuje a pohár nad hlavu zvedá právem. Tvůrci svůj fotbal oproti loňsku zpomalili a dali mnohem větší důraz na taktiku. Výsledkem jejich snahy je mnohem realističtější, zábavnější kopaná, a co na tom, že některé úpravy jsou evidentně šlohnuté z konkurenční série PES.

Pořád ještě vidíme nějaké chyby – zvlášť kontroverzní systém časovaných střel by zasloužil pořádnou revizi, ne-li dokonce kompletní vyškrtnutí. Ale jsou to drobné vady na kráse, které zahlazuje štědrá dávka make-upu v podobně kompletně licencované Ligy mistrů a Evropské ligy. Radost se na to koukat, radost to hrát.

S trochou trpělivosti ani nemusíte podporovat gamblerské principy kartičkového Ultimate Teamu – výborný tým si celkem snadno poskládáte jenom hraním a plněním různých časovaných výzev. Ale pokud byste snad chtěli letošní Fifu koupit potomkovi, dávejte na něj pozor, aby si náhodou nechtěl zbytečně pomoct kreditkou.

Nejnovější články