Vývojáři Escape from Tarkov se ohlíží za uplynulým rokem
zdroj: Archiv

Vývojáři Escape from Tarkov se ohlíží za uplynulým rokem

9. 1. 2017 16:10 | Video | autor: Václav Pecháček |

Nezávislé petrohradské studio Battlestate Games během minulého roku rozhodně nezahálelo. O tom svědčí video shrnující všechna vylepšení, kterých se dočkala online střílečka Escape from Tarkov. Osmnáctiminutová stopáž oprávněně naznačuje, že novinek se za posledních 12 měsíců urodilo víc než dost.

Video se samozřejmě zabývá tolik propíraným systémem úpravy zbraní včetně téměř obskurních detailů – třeba že se vám ve stísněných prostorech bude střílet mnohem lépe, když si ze samopalu odmontujete pažbu a nebudete tak hlavní narážet do stěn. Pokud to uděláte, zbraň se vám zároveň snáz nacpe do inventáře.

Propracované je i vnitřní fungování zbraní. Ty se můžou dlouhým používáním zaseknout či poškodit, zvlášť když do nich strkáte nekvalitní patrony. A podobně fascinující je také RPG systém. Je jasné, že v realistické střílečce nebudete po nikom metat firebally, takže všechny schopnosti jsou velice přízemní.

Tak třeba, vaše postava získává zkušenosti s konkrétními zbraněmi a vylepšuje si tak své znalosti. Když pak chcete například zjistit, kolik nábojů zbývá v zásobníku, postava ho vytáhne a omrkne. Nezkušenému vojínovi se ukáže, že má k dispozici ještě „zhruba polovinu“ kulek, ale opravdový mistr pozná přesný počet.

zdroj: Archiv

Nejde ale jenom o zbraně. Postavy mají spoustu atributů od krevního tlaku přes úroveň ozáření až po výdrž a hydrataci. Taky si můžete zlomit končetinu nebo krvácet z různých částí těla, nebo třeba umřít hlady. Do budoucna vývojáři plánují i stres a jeho účinky na psychiku postavy, a to všechno se to dá upravit schopnostmi nakoupenými za posbírané zkušenosti. Takhle rozsáhlý systém by ve střílečce hledal asi málokdo.

Tvůrci se dále zmiňují o AI nepřátelích zvaných Mrchožrouti, které přiláká zvuk a napadnou hráče, aby ho zabili a obrali. Zajímavé je, že za Mrchožrouta bude možné nezávazně hrát, působit chaos, okrádat jiné hráče, a pak si naloupené věci nechat pro svou hlavní postavu.

Ale i kdyby vás žánr realistických FPS absolutně nezajímal, musíte uznat jedno – Escape from Tarkov vypadá nádherně. Dynamicky se měnící počasí včetně takových efektů, jako louže tvořící se po dešti, a čtyřikrát zrychlená denní doba produkující omračující západy slunce… Válečné peklo města Tarkov paradoxně vypadá jako místo, kam by si člověk docela rád vyrazil na hezký čundr. Jen kdyby všude kolem nelítali maniaci mávající speciálně upravenými bouchačkami.

Escape from Tarkov by měla už letos vyměnit alfaverzi za uzavřenou betu, do níž se můžete zapsat na oficiálních stránkách.

Nejnovější články