Ve středověké strategii Ancestors se moc hezky pobíjejí Slovani a Vikingové
zdroj: tisková zpráva

Ve středověké strategii Ancestors se moc hezky pobíjejí Slovani a Vikingové

28. 7. 2017 14:50 | Video | autor: Václav Pecháček |

Aleš si při květnovém představení realtimové strategie Ancestors stěžoval, že úvodní trailer je sice pěkný, ale ze samotné hry neukazuje zhola nic. Poláci z Destructive Creations (Hatred) tak vyhověli jeho choutkám zveřejněním gameplay traileru, který dost jasně předvede, co vás v téhle simulaci raně středověkého válečnictví čeká. Kdybych to měl shrnout, řekl bych, že se na sebe vrhne hodně krvežíznivých chlápků a vy se ten chaos budete snažit zoufale ukočírovat na gamepadu.

Gamepad je samozřejmě volitelný, určitě bude možné (a nejspíš mnohem jednodušší) hrát s myší a klávesnicí. Taktika Ancestors je postavená na bojových skvadrách – jsou tu lučištníci, pěchota, jízda, a tak dále, i když zrovna chlápků na koních tu nejspíš bude celkem málo, a nečekejte žádné rytíře v plátové zbroji. Přece jen se nacházíme někde kolem 10. století, takže síly Germánů, Anglosasů, Vikingů a Slovanů nebudou příliš technologicky pokročilé.

Pokročilé ovšem rozhodně jsou bojové animace. Vývojáři se v tiskové zprávě vychloubají, že jich pomocí motion capture nahráli více než 600, a konkrétní seky i výpady závisí nejen na typu a zbrani jednotky, ale i na jejím oponentovi. A je pravda, že zblízka bojování vypadá velice filmově a realisticky (pokud to není oxymóron), jen to trochu kazí skutečnost, že chlápci ze stejné jednotky vypadají naprosto identicky. Nejsem expert, ale mám pocit, že slovanští vojevůdci svým mužům nerozdávali pásově vyráběné kazajky a ušanky.

zdroj: Archiv

Ona filmovost se ze hry dost rychle vytratí poté, co ji oddálíte do klasického strategického pohledu. V tu chvíli je obrazovka přímo přesycená nejrůznějšími ikonkami, které mi ve skutečnosti přijdou dost rušivé, ale bez nich by byl zmatek bojiště nejspíš neúnosný. Vojáků se tady totiž střetává opravdu hodně, a když kromě obyčejných rozkazů „jdi sem a zabij“ musíte aktivovat ještě speciální schopnosti, například zvedání štítů nebo zuřivost, potřebujete jednotlivé figurky na šachovnici rozeznat bez zbytečného zdržování.

Svoje vladykovské dovednosti si otestujete v rozsáhlé singleplayerové kampani i ve hře více hráčů. Kromě bitev se musíte postarat o svá sídliště, ať už permanentní města a vesnice, nebo dočasné vojenské tábory. Budování vesniček a získávání surovin je však prý jednoduchá záležitost, abyste se mohli soustředit především na prolévání nepřátelské krve v jednotlivých misích.

Ancestors svou přítomností poctí PC a Xbox One, ovšem navzdory novému traileru nejsme o nic moudřejší ohledně data vydání. Nejpřesnější informací je rok 2018 (mimochodem tentýž, jako v případě Ancestors: The Humankind Odyssey… matoucí). Stránka na Steamu ale velkomyslně slibuje, že hra vyjde „už brzy“, tak třeba Valve ví něco, co my a vývojáři ne.

Nejnovější články