V Bot Colony konverzujete s inteligentními roboty pomocí psaní či vlastního hlasu
zdroj: tisková zpráva

V Bot Colony konverzujete s inteligentními roboty pomocí psaní či vlastního hlasu

22. 2. 2017 16:29 | Video | autor: Václav Pecháček |

Snad každý uživatel internetu si někdy vyzkoušel, jak fungují takzvaní chatboti – programy navržené tak, aby byly schopné simulovat konverzaci se skutečným, živým partnerem. Chystaná Bot Colony si tuhle premisu bere za svou a staví na ní celé epické dobrodružství, v němž máte odhalit tajemství průmyslové špionáže na odlehlém tichomořském ostrově. Háček? Celá kolonie je obývána roboty, s nimiž musíte komunikovat. A tak si s nimi budete psát a povídat, a oni vám s trochou štěstí porozumí.

Aby bylo jasno, nebavíme se tady o dialogových volbách ve stylu Mass Effect nebo Zaklínače. Volíte vlastní slova, ať už textem, nebo hlasem, a roboti by vám měli dynamicky odpovídat. Hra se už déle než dva roky nachází na Steamu v předběžném přístupu, autoři nedávno přidali ke dvěma prozatím dostupným kapitolám novou misi, ale prozatím ji doporučují hrát spíš pomocí psaných příkazů. Zaprvé dojde k menšímu množství omylů, než při převodu hlasu na text, a zadruhé byste za ty dvě až tři hodiny neustálého žvatlání nejspíš ochraptěli.

zdroj: Archiv

Bot Colony se neomezuje pouze na přikazování. Jistě, robotovi lze říct: „Seber talíř a odnes ho do dřezu.“ Ale stejně tak spolu můžete vést mírně erudovanou konverzaci na téma, co vlastně talíř a dřez znamenají. A když se robotů na něco vyptáváte, lze použít poměrně složité konstrukce typu: „Co se stalo předtím, než se stalo tamto? A co se stalo potom, ale před současností?“

Umělá inteligence by vaše dotěrné otázky snad měla být schopná pochopit a patřičně na ně odpovědět, i když je jasné, že cestou narazíte na spoustu problémů a nedorozumění. Jen se podívejte na video Chrise Livingstona ze serveru Rock, Paper, Shotgun, kde se marně snaží přesvědčit stroj, aby na stůl položil stolní hru (ukázka pochází z roku 2014 a možná nebude tak docela reprezentativní).

 

Bot Colony se sice zjevně někam posouvá, ale kdy (a zda) se dočkáme dokončené hry, to je prozatím ve hvězdách. I v současné podobě jde o celkem nápaditou, vtipnou hračku, která naznačuje, že se k té kýžené sci-fi budoucnosti superchytrých robotů, co nás následně vyhladí, snad přece jen někdy dopracujeme. 

Nejnovější články