Dozvíme se více o vyleštěných mechanikách střetu armád - a nejenom, co se týče strategické stránky bojiště. Konflikt v renesanci se prý odvíjel od zásoby mužů a zlata. Dostatek mladých mužů, zralých pro válečný mlýnek, je tak klíčovou položkou vašeho impéria. Jenže lidé se bohužel nerodí na stromech. A nejde jen o statistickou položku, zásoba mladíků má vliv i na taktiku. Pokud hráč spěchá a vezme nepřátelskou pevnost ztečí namísto dlouhého a pečlivého obléhání, dramaticky sice vzrostou akcie pohřebních služeb (interpretujeme), ale za to příjde o podstatnou část lidských zdrojů (doslova). Rychlost se tak ve válce v Europa Universalis IV paradoxně vůbec nemusí vyplatit. I když hráč takovou válku vyhraje, může si lízat rány celou další "ztracenou generaci".
O vlivu alkoholismem zlomených veteránů na růst kultury se bohužel Johanssen nezmínil. Vzrůstání lidských zdrojů je možné urychlit různými vylepšeními, a obchodní národy mohou rovněž sáhnout po efektivnějším najímání žoldáků. Díky tomu si mohou zabojovat i malé, ale bohaté národy. Tím se však už dostáváme k finanční stránce. S vojáky totiž přímo souvisí i nezbytné účetnictví a ruku v ruce s ním i možnost se zadlužit až po uši. Inu, Europa Universalis nemá zkratku EU jen tak pro nic za nic.
Ne všechny novinky ale budou tak náročné. Johansson popisuje, že půjčování peněz bude o něco vlídnější, aby se hráči necítili příliš šikanováni bankroty. Stejně tak poražené armády budou sice v případě útěku potřebovat čas na nápravu, i tak je však možné je zachránit. Novinkou je i mechanika ochromené armády – pokud tak hráč dojde krvavého vítězství, jeho armáda bude ochromena a zůstane na místě, dokud se nezregeneruje. Má to zamezit příliš častému nahánění jednotlivých armád po mapě a o něco statičtějšímu plynutí celého bojiště. Jak se sluší a patří na danou éru.
Pro popis přímo z Johanssenových úst si rozklikněte video níže. Připomeňme, že čtvrtý díl Europa Universalis vyjde pro Windows, OS X a Linuxy již na 13. srpna.