Abzû vypadá jako nádherná podmořská meditace
zdroj: Archiv

Abzû vypadá jako nádherná podmořská meditace

11. 7. 2016 13:33 | Video | autor: Aleš Smutný |

Podruhé se dnes podíváte pod mořskou hladinu. Tentokrát v průzkumnické, meditativní hře jménem Abzû, respektive třináctiminutové ukázce z hraní. Díky ní si uděláte lepší obrázek o celkovém stylu hry a její atmosféře a náladě. Je celkem jasné, že studio Giant Squid se inspirovalo u vynikajících her Flower a Journey, s nimiž také sdílí osobu Matta Nava, který šéfuje vývoji Abzû.

Po pár minutách je zřejmé, že stejně jako výše uvedené tituly bude i Abzû balzámem duši a hrou, v níž se můžete oddávat ničím nerušenému zkoumání podmořského světa a objevování jeho zákonitostí. Nejde totiž o nějaký realistický simulátor potápění v reálném oceánu, ale exkurzi do tajemného světa, kde se snoubí reálná příroda s tajemnou technologií, odkazem dávné civilizace a občas až surreálnými výjevy.

Vzhledem k tomu, že ve hře vaší postavě nehrozí žádné nebezpečí (což už neplatí pro vaše robotické společníky), jde o ideální titul, u kterého chcete na chvíli nechat mysl bloumat a jen se kochat, případně přemýšlet nad symbolikou a řešit jednotlivé puzzly, které zjevně nejsou nijak náročné. Právě takových her by mohlo být i víc, protože absencí nebezpečí nic neztrácejí na zábavnosti.

Z technického hlediska je třeba ocenit celkovou plynulost pohybů a také hladký přechod když si třeba „osedláte“ nějakou rybu. Navíc je vidět, že hra nebude mít jen několik odstínů modré, i za těch pár minut se několikrát velmi výrazně změní prostředí, v němž se pohybujete. Vydání Abzû je už za rohem – na PS4 a PC ji čekejte 2. srpna.

Nejnovější články