18 minut dlouhé demo Deus Ex: Mankind Divided ukazuje Prahu, jaká byla za komunismu
zdroj: Archiv

18 minut dlouhé demo Deus Ex: Mankind Divided ukazuje Prahu, jaká byla za komunismu

8. 6. 2016 20:37 | Video | autor: Petr Poláček |

Praha v roce 2029 v podání Deus Ex: Mankind Divided připomíná Prahu před rokem 1989 – domy jsou neopravené (zchátralé), podlahy parketové, fasády popraskané, chodníky z dlažebních kostek a dveře i okna dřevěná. Tvůrci z Eidos Montreal si pro vizi Prahy budoucnosti vybrali podobu Prahy z komunistické minulosti. Podtrhuje to výrazný ruský akcent některých anglicky hovořících českých postav, ale zase ne všech (hlášení rozhlasu je v pořádku), což vytváří nepříjemnou hlasovou disonanci, kterou ale pocítí jen několik tisíc tuzemských hráčů, zatímco zbytku světa to může být jedno. Jinak se ale bude fanouškům předešlého dílu 18 minut dlouhý záznam cesty Adama Jensena do knihkupectví doktora (a punkera) Václava Koláře spíš líbit.

Vývojářskému záznamu z hraní Deus Ex: Mankind Divided nechybí atmosféra, logicky neobsahuje žádné glitche, a tvůrci často zdůrazňují možnost řešit situaci jinak než ukazují. To je nejpodstatnější.

Jakkoli může Praha podle Mankind Divided vypadat jako vystřižená z Rudého práva, dodává jí nová situace v podobě segregace augmentovaných a neupravených občanů zvláštní ráz. Mrazivý, abych se přiznal. Rozdělení metra na dvě části a pro dva typy občanů nikdo z nás mladších nepamatuje, ale kdo nepovažuje historii 2. světové nebo USA za totální nudu a má o tom jisté povědomí, tak tuší, kam hra míří.

zdroj: Archiv

Zároveň ale záběry neukazují nic převratného ani pro hráče, co sice hráli Human Revolution, ale doposud se vyhýbali všem ukázkám z Mankind Divided. Budoucí hráče nečeká revoluce, ale spíše evoluce, kterou by měla rámovat větší svoboda v řešení situací, nové augmentace a schopnosti (neinvazivní Tesla výboj se mi, přiznám se, líbí), ale hlavně více téhož – snad více toho, co bylo na Human Revolution dobré.

Deus Ex: Mankind Divided vyjde 23. srpna pro PC, PS4 a Xbox One.

Nejnovější články