Začíná nová éra služby Twitch.tv, která se mění k lepšímu i horšímu
zdroj: tisková zpráva

Začíná nová éra služby Twitch.tv, která se mění k lepšímu i horšímu

8. 8. 2014 14:04 | Téma | autor: Adam Homola |

Stále relativně mladá služba, která se na internetu stala v podstatě synonymem pro streamované videa z her, se mění a snad i otřásá. Jedna velká změna střídá druhou a nedávné informace o tom, že by se měl Twitch nechat za jednu miliardu dolarů koupit Googlem, jsou stále ze strany zainteresovaných stran nepotvrzené. Mezitím vedení Twitche implementuje poměrně radikální změny, které příchod Googlu částečně naznačují i vyvracejí. Ani jedna firma zprávy o akvizici nekomentuje a zatímco se uživatelé bouří, videa jim mizí buď celá, nebo se v nich vypíná zvuk. Nová éra Twitch.tv právě začíná.

A nezačala zrovna hezky, konkrétně zavřením jednoho z úspěšných průkopníků streamovaného videa na internetu: Justin.tv. Právě z Justin.tv vzešel Twitch, načež se firma v únoru 2014 přejmenovala na Twitch Interactive Inc. S koncem Justin.tv se pojí i smazání všech videí a zrušení archivace po 15. červnu tohoto roku. Justin.tv byla ale již několik let upozaděná a první housle hrál právě Twitch, který neustále rostl a stal se standardem, s nímž se nemohl co do streamovaného videa měřit snad ani YouTube.

S růstem přišly požadavky na serverovou infrastrukturu, konektivitu a kapacity, které si Twitch nemohl dovolit. Minimálně nemohl požadavky plnit tak rychle, jak to bylo potřeba. A z tohoto pohledu dávala akvizice služby Googlem perfektní smysl. Twitch by pod ním mohl fungovat dál, mohl by pořád růst a z neomezené cloudové a serverové kapacity Googlu by mohl skvěle těžit. Google by tím získal data o milionech uživatelů. Akvizice Twitch.tv někým byla na pořadu dne pravděpodobně velmi dlouho, už jen vzhledem k několika kolům investic rizikového kapitálu, díky kterým mohl Twitch růst.

Firma totiž vzhledem k nákladům pravděpodobně negeneruje žádné oslnivé zisky, i když je pravdou, že svůj obrat nezveřejňuje. Někteří analytici podle magazínu Forbes odhadují tržby na 30 milionů dolarů, ale náklady jsou neznámé. Nyní se Twitch díky popularitě nachází na pomyslném rozcestí a musí jednat. Konec Justin.tv a výmaz jeho archívů byl teprve první krok. Nyní firma přistoupila k řešení výtvorů (videí), která jsou chráněna ochrannou známkou. Byla to jen otázka času, ale Twitch se k tomu bohužel nepostavil zrovna šťastně.

Aby mohla firma rozpoznat a eliminovat neoprávněné použití především audio děl ve videích svých uživatelů, spojila síly se společností Audible Magic. Zjednodušeně řečeno jde o systém, který je trochu podobný tomu, co funguje (či nefunguje...) už nějakou dobu na YouTube. Jakmile systém s názvem Audio Recognition zavětří použití skladby nebo audio nahrávky, kterou má firma Audible Magic ve svých databázích, vypne danému videu zvuk. Skenování chráněného obsahu probíhá po půlhodinových segmentech a v současné době funguje bohužel trochu nešťastně tak, že vypne zvuk na celou půlhodinu.

Je tedy jedno jestli ve vašem videu přehráváte půl hodiny skladby, na jejichž veřejnou projekci nemáte práva, nebo se ve vašem videu objeví jen krátký zvuk, který má Audible Magic ve svých databázích. Audio Recognition vám půl hodinu, ve které se zvuk nachází, nekompromisně utlumí a deaktivuje možnosti ovládání zvuku. Systém skenuje pouze Video on Demand (VOD), nikoliv živé vysílání. Pokud tedy zrovna něco vysíláte, Audio Recognition se vás netýká. Jakmile se z živého přenosu stane archivní záznam, může k vypnutí audia dojít, pokud je ve videu písnička z databáze Audible Magic.

"Mějte prosím na paměti, že systém Audio Recognition nemusí fungovat se stoprocentní přesností. Může za chráněný obsah považovat něco, co chráněno není, a naopak mu nějaký chráněný obsah může utéct, pokud držitel copyrightu nespolupracuje se společností Audible Magic. Pokud chcete ve svých VOD používat hudbu, nezapomínejte prosím, že za zajištění potřebných práv jste zodpovědní vy. To platí i pro hudbu na pozadí, která vám tam hraje během živého vysílání," napsali provozovatelé služby na blogu.

Podobný systém byl u Twitch.tv jen otázkou času a dá se očekávat u každé služby, na kterou mohou nahrávat uživatelé svá videa. Horší už byla jeho implementace, o které dali provozovatelé Twitch.tv vědět uživatelům společně s nasazením systému. Šéf firmy Emmet Shear pak musel v AMA na Redditu ještě dodatečně vysvětlovat, že Audio Recognition se týká pouze licencované hudby, která se ve hrách používá, nikoliv přímo herní hudby jako takové. Uznal ale, že systém není dokonalý a že to, co označil za materiál spadající pod nějaký copyright, bude brzy napraveno.

Firma o chybách a špatných označeních systému ví, ale zároveň prohlásila, že takových videí je v kontextu služby zanedbatelné minimum, alespoň co se týče kvantity. Shear zároveň přislíbil zlepšení vypínání zvuku: současné vypnutí audia na 30 minut je dočasné a je snaha to do budoucna společně s Audible Magic vylepšit tak, aby se vypínal zvuk pouze u materiálů, co porušuje autorská práva. V současné době se také zavádí nové tlačítko "Appeal", kterým se můžete v případě nesprávných označení copyrightovaného obsahu bránit.

Krátce před nasazením Audio Recognition provozovatelé Twitch.tv také nepotěšili uživatele oznámením o mazání videí a omezením délky pro archivaci. Tyto změny se týkají také pouze VOD, tedy všech uplynulých vysílání a highlightů, nikoliv živého vysílání. Z dat, která firma na svém blogu prezentovala, vyšlo najevo, že 80 procent diskové kapacity na serverech zabírají archívy přenosů, jaké nikdo nikdy neviděl, nebo na než se už nikdo nedívá.

viewing-lifecycle zdroj: tisková zpráva

Na archívy přenosů se totiž lidé dívali jen první dva týdny, načež následoval strmý propad ve sledovanosti, která se za několik dalších dnů blížila prakticky nule. Přesná čísla si nechala firma pro sebe, ale údajně jde doslova o "několik petabajtů videa, které nikdo nikdy neviděl." Highlighty jsou oproti tomu výrazně populárnější, podle Twitche mají průměrně zhruba 9x více zhlédnutí než archívy přenosů. Fanoušky a uživatele tedy naštvali oznámením, že možnost "Save forever" pro uplynulé přenosy zmizí a highlighty se sice budou ukládat na věky, ale pouze do maximálně dvouhodinové délky.

V souvislosti s tím přišlo další velmi nepříjemná zpráva a to oznámení o smazání všech uplynulých vysílání. Firma začne archívy všech vysílání ze svých serverů odstraňovat zhruba za tři týdny. Uživatelé samozřejmě mají možnost videa exportovat, nebo si z nich vytvořit highlighty, ale pouze do konce srpna. Pak se začne mazat.

Od kompletní eliminace starých přenosů vedení firmy neupustilo, ale v následném blog postu zařadili zpátečku alespoň na délkové omezení highlightů. Předchozí limit dvou hodin uznali jako nedostatečný a oznámili, že highlighty délkově omezené nebudou. Pro takto libovolně dlouhé highlighty platí možnost časově neomezeného uložení.

Ukládají se vám i uplynulá vysílání, ovšem pouze po omezenou dobu a možnost uložit je bez časového omezení nově není možná. Aktuální hodnoty jsou 14 dnů pro běžné uživatele a pokud patříte mezi předplatitele varianty Turbo a do Twitch Partner Program, budete mít uložené uplynulé vysílání až po dobu 60 dnů. Potom dojde k jeho smazání. Toto automatické mazání nemá žádný vliv na živé přenosy či highlighty, týká se pouze archivace vysílání.

Společně s nepříjemnými oznámeními došlo ale také na několik pozitivních změn. Twitch chystá výrazné zlepšení kvality VOD pro mezinárodní diváky a hlavně možnost sledovat VOD na mobilních platformách a aplikacích (např. skrze Xbox 360), kde jste byli dříve odkázáni pouze na živé přenosy. VOD byly dostupné pouze skrze internetový prohlížeč a počítač. Vedení slíbilo také bezpečnější ukládání s trojitou kopií vašich vysílání a jednodušší export highlightů na YouTube. A jako bonus také nový video manager, viz video.

zdroj: Archiv

V již zmiňovaném AMA se Emmet Shear uživatelům omluvil především za špatnou komunikaci a přislíbil další změny. Ty ostatně firma naznačila v zatím posledním blogu a Shear na Redditu napsal, že budoucí změny jsou poháněny i názory uživatelů, kterým firma naslouchá. Důkazem toho budiž i rychlá změna omezení highlightů na dvě hodiny. Jaké změny nás čekají v následujících dnech ví jenom Shear a jeho kolegové, ale nabízí se otázka, jestli jsou nyní oznámené změny opravdu reakcí na spekulovanou akvizici Googlem.

Na první pohled to tak vypadat může, ale proč by Twitch mazal účty a videa, omezoval archivování, když Googlu v takových akvizicích nejde primárně o technologie, ale právě o data? O data a o uživatele. Vlastní technologie pro streamování má, stejně jako (ne)funkční systém pro řešení chráněného obsahu. O akvizici Googlem sice například Venture Beat mluví jako o potvrzené (byť ani jedna firma pořád nic nepotvrdila), ale nedohoda mezi oběma firmami by mohla být také reálná.

"Proč by firma, která by měla každou chvilkou dostat miliardu dolarů a neomezené zdroje, začala najednou mazat tolik dat a omezovat archivování? Google data miluje a chce všechno uchovat napořád. Jen se podívejte na věci jako je Auto Upload na Google+ a na Gmail," spekuloval o podivném chování Twitche Ron Amadeo na Google+. "V těchto krocích nevidím společnost připravující se na převzetí Googlem. Vidím paniku. Paniku a absenci pochopení pro to, co by měla firma dělat," dodal Amadeo.

Pokud jednání mezi Twitchem a Googlem někdo vynesl ven v jejich raném stádiu, načež jednání nedopadla, musel možná Twitch začít uvažovat mnohem úsporněji než doposud. Ztratit vidinu případné jedné miliardy dolarů by pro Twitch mohlo znamenat osekání provozních nákladů a implementaci takových opatření, která by při neutuchajícím růstu uživatelů udržela provozní náklady na rozumné míře. Argumenty Amadea smysl dávají, ale jak víme z jednoho nedávného příkladu, velké akvizice mohou trvat velmi dlouho. Ať už bude nejbližší osud Twitch.tv jakýkoliv, budeme vás o něm informovat.

Nejnovější články