Vývojář Night in the Woods zemřel několik dní po obvinění ze znásilnění
zdroj: Archiv

Vývojář Night in the Woods zemřel několik dní po obvinění ze znásilnění

2. 9. 2019 12:30 | Téma | autor: Šárka Tmějová |

Zemřel jeden z tvůrců nezávislé adventury Night in the Woods, Alec Holowka. Na Twitteru to uvedla jeho sestra s tím, že Holowka trpěl poruchami nálad a osobnosti. Zpráva o jeho smrti přišla jen několik dní poté, co ho herní vývojářka Zoe Quinnová obvinila ze znásilnění a týrání. Spolu s ním nařčení ze sexuálního obtěžování čelí také skladatel Jeremy Soule nebo vývojář Alexis Kennedy.

Alec Holowka, spoluzakladatel studia stojícího za Night in the Woods, Infinite Fall, podle své sestry Eileen Mary Holowkové zemřel poté, co v nedávné době vyhledal pomoc krizového psychiatrického centra. Na svém twitterovém účtu, který si od té doby uzamkla, neuvedla přesnou příčinu smrti, nicméně naznačila možnost sebevraždy.

„Alec byl obětí týrání a celý život bojoval s poruchami nálad a osobnosti. Nebudu předstírat, že také někomu neublížil, ale uvnitř byl člověkem, který se chtěl o ostatní starat a být milý. Jen mu to trvalo delší dobu. V posledních letech se s pomocí terapie a medikamentů stal novým člověkem – tím, jakým byl vždy, ale bez temné stránky. Byl klidný a šťastný, pozitivní a milující.“

Holowka zemřel krátce potom, co ho jeho bývalá kolegyně Zoe Quinnová obvinila ze znásilnění a fyzického i psychického týrání. K incidentům mělo docházet na začátku desetiletí, kdy Holowka Quinnovou spolu s dalšími nezávislými vývojáři pozval do Winnipegu, kde měli v jeho domě bydlet a společně vyvíjet hry.

V té době jí měl bránit, aby z bytu odcházela bez něj a odmítl jí poskytnout přístupový kód, takže měla strach odejít. Dvojice navázala romantický vztah, kde se Holowka prý často choval zle a násilnicky, takže se Quinnová začala cítit izolovaná. „Jednou na mě víc než hodinu křičel kvůli tónu, jakým jsem ho pozdravila,“ uvedla Quinnová na Twitteru, kde si ale po Holowkově smrti deaktivovala účet. Také jí prý pravidelně říkal, že za předchozí zkušenosti s týráním si může sama.

S Holowkou po obviněních rozvázalo spolupráci jeho studio i vydavatel.

Kromě něj čelí v herním průmyslu obviněním i několik dalších významných osobností herní scény. Nezávislá vývojářka Natalie Lawheadová minulý týden ze znásilnění obvinila Jeremyho Soulea, skladatele soundtracku pro sérii The Elder Scrolls, Guild Wars 2 nebo Star Wars: Knights of the Old Republic. Dojít k němu mělo před 11 lety, kdy se spřátelili během společného projektu ve Vancouveru.

Soule prý zdůrazňoval, že se velmi dobře zná s jejich šéfem a využíval toho, že si Lawheadová nemohla dovolit přijít o práci. Postupem času se k ní měl chovat sexisticky, vyprávěl jí, že mu ženy dluží sex a že to vyžaduje jako inspiraci při tvorbě. Lawheadová mu dala najevo, že je jí to nepříjemné a nemá o milostný vztah se Soulem zájem. On jí pak prý vyhrožoval a měl ji i znásilnit.

Soule měl v roce 2014 obtěžovat i herní zpěvačku a dabérku Aeralii Brightonovou, které prý posílal videa, jak masturbuje. Se stejným obviněním přišla i další anonymní vývojářka. Soule všechna obvinění popírá, v případě Brightonové uvádí, že „nesouhlasí s jejím úhlem pohledu a nehodlá o něm ani diskutovat.“

V případě tvůrce Sunless Sea a Cultist Simulatoru Alexise Kennedyho podle jeho tehdejší kolegyně Meg Jayanthové nešlo o znásilnění, ale spíš o dlouhodobé zneužívání a predátorské chování vůči ženám. Jeho vzorcem bylo „spřátelit se“ s mladými ženami, které se snažily dostat do herního průmyslu, a pak s nimi překročit pracovní hranice. „Je to zneužívání. Uvědomuju si to až zpětně, protože mi to udělal, když jsem u něj coby mladá žena hledala práci a nějaké kariérní rady. Není to randění, je to profesní a sexuální zneužívání ze strany staršího muže, který využívá svou profesní, finanční a sociální sílu.“

Kennedy obvinění popírá a tvrdí, že měl v rámci herního průmyslu několik čistě konsensuálních vztahů. Hodlá vůči Jayanthové podniknout právní kroky.

Scenáristka Failbetter Games Olivia Woodová s Kennedym prý chodila skoro dva roky, zatímco byl jejím nadřízeným. Nikdo ve firmě o tom nevěděl. „Několikrát mě podvedl s lidmi na firemních večírcích, kteří u nás chtěli pracovat. Rozešel se se mnou, když mi napsal, že mě podvedl s kolegyní (a svou přímou podřízenou) na halloweenské firemní párty,“ píše Woodová na Twitteru. Po rozchodu musela požádat o změnu nadřízeného, přestože byl Kennedy ředitelem celé firmy, a jeho chování k ní se prý radikálně změnilo. Před kolegy na ni často křičel nebo zesměšňoval její práci.

Kennedy už ve Failbetter Games tři roky nepracuje a společnost v oficiálním vyjádření uvádí, že stojí za Woodovou. Se zakladatelem Kennedym už prý nemají žádné osobní, kreativní ani finanční vazby.

Nejnovější články