Oculus Rift funguje a skoro všichni jsou z něj nadšení. Jenže to vypadá, že OR neřeší některé detaily a jiným se vyhýbá. Jako první funkční vlaštovka za rozumnou cenu je to ale podle prvních reakcí výborný počin. Myslí si to i Michael Abrash, hlavní technologický šéf Valve. “Když kolem vás v Team Fortress 2 proletí na Oculus Rift raketa, je to jako Bůh na steroidech,” řekl Abrash. Rift šlape dobře, hraní s ním je pohodlné, něco to tomu hernímu zážitku přidává a zrovna Team Fortress 2 je na Rift i trochu optimalizovaný.
Jenže není všechno ideální a i nějaké budoucí verze Riftu se budou muset potýkat se spoustou překážek, které je potřeba vyřešit. “Matematické výpočty rozlišení pro širokoúhlé zobrazení jsou brutální. Když si vezmete ty nejlepší dostupné displeje a aplikujete je na sto stupňový úhel pohledu, dostanete hustotu pixelů, která je menší než jedna padesátina toho, co vidíte na telefonu drženém v normální vzdálenosti od obličeje. Stručně řečeno jde o to, že stejně jako v případě 3D, to bude trvat roky, možná i dekády, než se potenciál virtuální reality naplní - a augmentovaná realita je ještě těžší,” řekl na konferenci GDC Abrash, jak reportuje PC Gamer.
Na jednu stranu to může působit jako studená sprcha na všechny nadšence co vyzkoušeli Oculus Rift, ale na druhou stranu nám Abrash neřekl nic světoborného. Každá technologie je v začátcích ještě nedokonalá a trvá to dlouho, než se ji naučí vývojáři používat pořádně. Ostatně podívejte se třeba na 3D ve filmech. Máme ho tady už spoustu let a opravdu dobře ho ani zdaleka nevyužívá většina filmů - často jde jen o takové to laciné nebo úplně zbytečné použití. Nebo je to rovnou nevhodné, když se 3/4 filmu odehrává někde v noci a je tma. Taky to bude trvat roky, než to všichni filmaři vychytají, pokud se od toho časem neupustí.
Kompletně funkční a stoprocentně vychytaná virtuální realita bude muset ještě překonat problém pořádného trackování do všech směrů a hlavně latence - oko se totiž pohybuje tak hrozně rychle, že pak může docházet k rozsypání barev, rozmázání obrazu a podobným nepříjemnostem. Pokroky, které dělá Oculus Rift, jsou ale velké a za pár let bychom tu mohli nějakou druhou, třetí a další verzi, které se tomu ideálu budou blížit víc a víc. Jen aby to pak podporovalo dostatečné množství her.