V revolučním boji proti mimozemským okupantům padlo skoro 5 milionů vojáků XCOMu
zdroj: tisková zpráva

V revolučním boji proti mimozemským okupantům padlo skoro 5 milionů vojáků XCOMu

11. 2. 2016 10:39 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Boj o Zemi v povedené strategii XCOM 2 neskomírá. Každodenně pokládají za budoucnost homo sapiens (alespoň v geneticky nemodifikované formě) tisíce vojáků XCOMu. Důkazem jsou statistiky Firaxisu, které sumarizují data získaná od hráčů. Jen u počtu dokončených kampaní se ona nula zdá být spíše chybkou, než realitou, protože pár lidí už do konce kampaně určitě došlo. Zbytek čísel je ale zajímavý a dá se z něj leccos vyčíst.

Počet vyhraných misí se blíží 5 milionům, přičemž čtvrtina z nich skončila Flawless hodnocením. To možná nenahrává pověsti XCOM 2 jako těžké hry, ale když vzpomínám na hraní předešlého dílu, bez ztráty kytičky jsem na normální obtížnost dokončoval většinu misí. To u dvojky nehrozí. Nicméně na „normální“ Veteran obtížnost hraje 60 procent lidí.

K pozitivním zprávám se jistě řadí, že padlo už 57 milionů mimozemských okupantů, přičemž největší úmrtnost vidíte u nepřátel, které potkáváte od začátku hry – Trooperů, Sectoidů, Stun Lancerů a Officerů. Nejvíc zářezů na pažbě mají z hlediska povolání Rangeři (tam jsou na pažbě i záštitě), pak Sharpshooteři, následováni s odstupem podpůrnějšími třídami Grenadier a Specialist. Nepřekvapivě, útočné pušky mají nejvíce zabití, těsně před kanóny a s odstupem se dívajícími odstřelovačkami a brokovnicemi.

Už zase hoří, polijte ho někdo

Zajímavá je ale analýza smrtí vojáků XCOMu. Zatím svůj konec v osvobozeneckém boji nalezly 4,4 miliony vojáků. Co je ale šokující, je příčina těchto úmrtí. Jen 23 procent zabily nepřátelské kulky, výboje, jedy, spáry atd. Celých 66 procent ztrát má na kontě „collateral damage,“ což znamená uhořet, zemřít na následky pádu, výbuch prostředí apod.

Samozřejmě je jasné, že především na začátku hry mají slabí vojáci tendenci umírat na sebemenší vybuchující auto, kýchnutí Vipera, či nedejbože dvě kola trvající plápolání (a Specialista s dronem nikde). Ale nepoměr oproti cíleným útokům nepřátel je ohromující. A to, že velitelé nechali 9 procent vojáků za nepřátelskými liniemi napospas ADVENTu také svědčí o morálním rozkladu hnutí odporu.

zdroj: Archiv

Každý Trooper má v torně avatarskou hůl

Mou teorii, že hra je obtížná především ze začátku podporují statistiky největších zabijáků. Na prvním místě je skromný, nenápadný Trooper ADVENTu a to se 47 procenty zabitých. Pak Officer, Sectoid, Stun Lancer a překvapivě Zombie. Poukazuje to na zmíněnou křehkost zelenáčů na bojišti, kdy ještě musíte spoléhat na to, že na každého padlého čeká na Avengeru čerstvé maso do mlýnku. Že se tolik vojáků nedočká veteránské penze naznačuje i fakt, že ve hře zatím bylo jen 318 tisíc vojáků povýšených do hodnosti plukovníka.

Okna! Malá, usmrkaná okna! Jdi.

Pro milovníky architektury je pak neocenitelná zpráva, že v boji o planetu Zemi bylo zničeno proskočením 1,5 milionu oken a 1,4 milionu dveří se stalo nefunkčním po zásahu podrážkou vojáka XCOMu. Válka je krutá, válka si nevybírá. Bude zajímavé sledovat, jak se budou statistiky průběžně vyvíjet a hlavně zda Firaxis odhalí, proč se zobrazuje počet dokončených kampaní na nule. My vám recenzi hry přineseme v nejbližších dnech.

Nejnovější články