Tvůrci Space a Medieval Engineers se budou v nové firmě GoodAI věnovat vývoji umělé inteligence
GoodAI logo | zdroj: tisková zpráva

Tvůrci Space a Medieval Engineers se budou v nové firmě GoodAI věnovat vývoji umělé inteligence

8. 7. 2015 11:25 | Téma | autor: Honza Konfršt |

Marek Rosa na svém blogu oznámil založení sesterské společnosti studia Keen Software House. Nově vzniklé seskupení vývojářů se pod názvem GoodAI věnuje vývoji obecné umělé inteligence, ale vedle informací o založení studia se z blogpostu rovněž dozvídáme, kam lidé z GoodAI se svým projektem míří.

Zájem o umělou inteligenci vznikl v Keen Software House v lednu 2014 původně jen jako výzkumný projekt v rámci týmu. Záhy však bylo jasné, že pouze u interního projektu nezůstane a Rosa investoval 10 milionů dolarů do týmu, který dnes nese jméno GoodAI a jehož CEO se Rosa nově také stal. Tím si také tento vývojář začal plnit vlastní sen – vývoj běžné umělé inteligence (tedy nikoli pouze takové, jež by byla použitelná například jen v počítačových hrách) a následování vyšších cílů v podobě studia lidské mysli a posunu technologické vyspělosti.

Cíle si Rosa se svým týmem neklade malé – chtějí vyrobit umělou inteligenci takovou, jež bude sama schopná na sobě pracovat a dokáže za lidstvo řešit různé otázky a sama vědění lidstva posunovat kupředu. AI schopná podílet se na vývoji a vynálezech. Něco takového je přinejmenším ambiciózní a Rosovi i jeho týmu nelze než popřát hodně štěstí. Zatím se vývojářům prý podařilo vyvinout takovou umělou inteligenci, která byla na základě odměn schopná se naučit hrát Pong či procházet bludiště.

Je ale pochopitelné, že pouze u obecné AI nezůstane a vývojáři plánují zapracovávat jejich umělou inteligenci i do svých stávajících projektů. Jmenovitě do Space Engineers a Medieval Engineers. Tam si hráči budou moci navrhovat vlastní chování postav a následně jej sdílet s ostatními uživateli. Nově vytvořené „vědomí“ se pak budou moci učit od samotných hráčů, nebo dokonce od jiných takto vytvořených AI. Zároveň tím vývojáři a především jejich projekt umělé inteligence dostanou pod ruku vstupní data od milionů lidí. Vedle toho si také zájemci projektu mohou z oficiálních stránek stáhnout Brain Simulator – interaktivní simulaci vytváření umělého mozku s různými vzorci chování a odlišnou architekturou.

Podívat se také můžete na video, jež tento projekt blíže představuje. Podívejte se na něj a podělte se s námi o svůj názor – myslíte si, že Marek Rosa a jeho tým směřuje správným směrem, nebo jste toho názoru, že si čeští vývojáři ukrojili až příliš velké sousto?

Nejnovější články