V dubnu 2012 dostali Ironclad Games obsílku od Rebellion s tím, že jejich hra Sins of a Solar Empires: Rebellion porušuje ochrannou známku Rebellion, což dle jejich právního zástupce vyústí v nutnou finanční kompenzaci, likvidaci všech propagačních a marketingových materiálů, samozřejmě přejmenování hry a zároveň se o tomhle všem nesmí nikdo dozvědět. Vzhledem k tomu, že Ironclad má patnáct členů v týmu a mnohem menší možnosti, jak se utkat před soudem s firmou jako Rebellion, tým uvažoval o mimosoudním vyrovnání.
Hlavní tvrzení Rebellion stojí na tom, že Ironclad schválně přidali za název hry podtitul Rebellion, aby zmátli herní komunitu a těžili tak z reputace Rebellion Developments. Celou žalobu, včetně ukázkového přebalu Sniper Elite V2 jako důkazu, najdete zde.
Postupně se ale Ironclad při rychlostudiu práva Spojených států přesvědčili o tom, že spíš než mimosoudní vyrovnání bude lepší se utkat v soudní síni, protože jde o naprosto absurdní obvinění. S čímž se dá jedině souhlasit. Musím totiž zdůraznit, že „rebellion“ je obecné slovo, což je asi tak stejný případ, jako kdyby se firma jmenující Voda soudila se všemi, kdo použijí u produktu slovo „voda.“
zdroj: Archiv
Přesuneme se však o dva roky dopředu, do současnosti. Soud zveřejnil verdikt a dal za pravdu Ironclad Games. Rebellion si nemůže v tomto případě nárokovat slovo „rebellion“ jako ochrannou známku, protože „žalující neprokázal jakékoliv umělecké propojení s hrou obžalovaného, ani to, že by se obžalovaný snažil cíleně mystifikovat zákazníka.“
Mohli bychom si říct, že zdravý rozum zvítězil a Ironclad mají klid. Nikoliv. Rebellion Developments prý nyní podali námitku proti registraci ochranné známky Sins of a Solar Empire: Rebellion v Kanadě a podle neověřených informací se snaží o něco podobného ve Velké Británii.
Navíc, i když soud ve Spojených státech dopadl pro Ironclad dobře, pohled na to, kolik podal Rebellion respektive jeho zakladatelé Jason a Chris Kingsleyovi stížností kvůli ochranné známce ukazuje, že jde pro společnost o běžnou praxi.
Opět se tak dostáváme k problému, kdy se firmy snaží využívat obecného slova jako ochranné známky a nutit jiné, aby toto slovo nepoužívali. V některých případech došlo k vyřešení po mimosoudním vyrovnání, což nejspíše znamená peníze do kapsy Rebellion Developments. Mnoho z obviněných raději jde touto cestou, než aby riskovali větší výdaje a další nepříjemné postihy v případě vleklého soudního sporu.