Co se týče dalších her, hned několikrát během včerejška zástupci Creative Assembly potvrdili, že na Total War: Warhammer pracuje samostatný tým v rámci studia. To se rozhodně nevzdává historických titulů, nadále na nich bude pracovat a ti, kterým se fantasy nelíbí se tak nemusí bát, že by měli na několik let, než celá trilogie Warhammer vyjde, smůlu.
A teď k samotnému traileru a dodatečným oznámením. Doplňující tisková zpráva Creative Assembly a stejně tak zástupci studia na fórech opakovaně zmiňují, že na výběr budete mít ze čtveřice ras či národů – lidského císařství, v jehož čele stojí Karl Fanz, orčích a gobliních klanů, jež vede Grimgor Ironhide, trpaslíků pod králem Thorgrimem a nemrtvých upířích vévodství pod nemilosrdnou vládou Manfreda von Carsteina. Co z toho vyplývá? Pokud ještě nepřijde dodatečné doplnění hratelných frakcí o Chaos, pak ten bude zjevně představovat umělou inteligencí ovládanou sílu a hrozbu pro všechny zúčastněné.
Pokud se počet hratelných frakcí udrží na čtyřech, což minimálně v základní verzi hry asi bude platit, pak můžeme začít vyvozovat více. Jak bylo řečeno, Total War: Warhammer se odehrává ve Starém světě, což je místní ekvivalent Evropy. Okamžitě nám tak odpadají Lizardmeni, temní elfové a Tomb Kings, protože se nachází na jiných kontinentech a maximálně sem provádí nájezdy. Což ovšem zanechává pořád spoustu ras, které nejsou do hry zahrnuté, přičemž nejviditelnější je asi absence elfů, Skavenů a také Bretonců, plus menších a méně významných státních uskupení jako Kislev.
Méně je někdy více
Můžeme nyní začít spekulovat, zda budou tyto frakce, alespoň částečně zakomponovány do světa, ať už jako nehratelné a nebo patřící pod jednu z hlavních ras (kupříkladu Kislev a Bretonnia by se mohli objevit pod Císařstvím jako „spojenci“). Zdá se ovšem, že hra nebude mít tolik volné zasazení, jak jsme zvyklí z klasických Total Warů a spíše se zaměří na určitou situaci v rámci kontinentu, na boje, do nichž se nezapojí elfové ani pod zemí žijící Skaveni.
Především je zde naznačen konflikt s nástupem Chaosu, respektive jednoho z bohů, Tzeentche. Kdybych si měl tipnout, chlapík v róbě na začátku traileru bude Egrimm van Horstmann, bývalý člen císařského Řádu světla a následně jeden z elitních šampionů Chaosu poté, co propadl Tzeentchovu kouzlu proměnlivé osobnosti (a pokud nejde o něj, druhým mým tipem je šéf Sigmarova kultu Volkmar). Právě van Horstmann by mohl představovat hlavního nepřítele celé kampaně, se kterým se bude muset nakonec vypořádat každý, ať už je to Karl Franz nebo Grimgor.
Počet čtyř národů výrazně nahrává velmi odlišným frakcích. Tady už nepůjde přehodit pár statistik a udělat z germánského kopiníka toho galského. Všechny čtyři frakce (vlastně pět, pokud přibereme Chaos) se od sebe radikálně liší užitou strategií, vlastnostmi jednotek, o jejich podobě ani nemluvě. Císařství využívající primárně renesanční válečnictví bude stát ve velkém kontrastu oproti hordám kostlivců u upírů či šílenostem od přátel zeleného údolí, orků. Pod orky zjevně budou zařazeni i různí goblini, což potvrzuje scéna s trpaslíky, kteří se s děly brání lesním goblinům na pavoucích.
Bouchání zapálených kouzelníků
A právě tady kladu největší naděje do konceptu Total War: Warhammer. Hra by totiž mohla nabídnout opravdu široké strategické možnosti v rámci jednotlivých národů. Císařství se může opřít o střelné zbraně a pěchotní bloky a nebo dát přednost těžké jízdě či rovnou sáhnout po letce gryfů a nebo nepřítele udolávat salvami kouzel a doufám, že něco podobného Creative Assembly ve smyslu variability dokáží vyčarovat u každého národa. Lepší příležitost mít nebudou, protože díky odkazu stolní hry nabízí jednotlivé armády opravdu širokou odlišnost. Navíc je třeba neopomenout fakt, že se objeví dva prvky pro sérii Total War netypické – magii a létající jednotky.
Magie by mohla jít zpracovat formou jednotek, které budou mít místo zásoby šípů zásoby many, kterou když vyčerpají, bude konec kouzlení. Nicméně efekt warhammerovské magie je mnohem drtivější, než jsme byli zvyklí používat u historických Total Warů. Padající kometa není nic výjimečného a skupinka čarodějů by mohla vytvořit peklo, na jaké by se dříve nezmohla ani vaše obléhací armáda s deseti trebuchety.
Podpůrná magie může mít podobu už existujících speciálních schopností vojevůdců, tedy bonusy do vlastností apod. Ale důležité bude, aby zde byl obsažen i další klíčový prvek místní magie, tedy moment, kdy se vyvolávání pokazí. To, že zemře čaroděj je vlastně to nejmenší. Takže doufám a těším se na momenty, kdy půlka čarodějného kádru odejde v výbuchu syrové energie, případně kdy průšvih při vyvolávání naruší vaši pečlivě budovanou obrannou linii.
Nutnost protiletecké obrany
Ještě větší výzva s vybalancováním jednotek ale spočívá v těch létajících, jejichž existenci tvůrci výslovně potvrdili. Nejde jen o oře vojevůdců, ale klidně i letky gryfů, goblinů na primitivních rogalech a nebo i draků. Budou během letu zranitelné jen střelbou? Budou moci přistát a pak půjdou napadnout i pozemními jednotkami? Tohle může zcela převrátit dosavadní strategické návyky z Total Waru, protože ze střeleckých jednotek se může stát nutnost – a nebo alespoň z vašich vlastních leteckých.
A velmi se těším na slíbená monstra a boj s nimi. Myslím, že největší stvoření, jež jsme viděli v Total Waru byli sloni. Zde se můžeme těšit na potvory mnohem větší, jejichž dopad na taktiku bude výraznější. Takový velký Tzeentchův démon už na bojišti bude znamenat prioritní problém. Ještě tak přidat nějaké veselé efekty, jako třeba odhazování nepřátel každým máchnutím pracky...
Možná sem budou spadat i jednotliví lordi (tento termín používá i Creative Assembly) na jízdních potvorách, jako je Karl Franzův gryf Deathclaw. Zdá se, že stejně jako v předloze budou místní vojevůdci hrát oproti historickým mnohem významnější roli na bojišti, kde ti historičtí byli silní díky své osobní stráži, ne proto, že seděli na létajícím monstru a mávali Sigmarovým kladivem na drcení lebek démonů.
Zelená diplomacie? Sotva.
Obecně se domnívám, že hláška z traileru „naše pravidla se mění“ není jen planým prohlášením a čekají nás opravdu výrazné změny v kontextu strategií Total War. A nejde jen o samotné bojiště a výše zmíněné novinky, které musí s hratelností zacloumat. Kupříkladu i diplomacie bude asi velmi pozměněná. Těžko si představíte v rámci příběhu obhajitelnou situaci, kdy se orkové dohodnou s Císařstvím, že si tedy dají pauzu a padnou si kolem ramen.
Ne, že by se v rámci příběhů ze světa Warhammeru neděly různé bizarnosti, ale tohle asi nebude ten případ. Spíše se dá čekat, že jednotlivé národy k sobě budou mít jasně stanovené postoje a půjde hlavně o válku. Případně si umím představit, že nezahrnuté národy jako Kislev a spol budou mít v rukách AI možnost s vámi vyjednávat. Jde si představit von Carsteina, který vyjednává sňatek z rozumu s lidským státem, ale opět fantazie selhává u vyjednávajících orků.
Z dalších informací víme, že Creative Assembly jasně říkají, že nebudou podporovat mody u Total War: Warhammer. Jelikož během pár dnů mají vyjít nástroje Assembly Kit k Total War: Attila, je celkem jasné, že za tímto postojem stojí smlouva s Games Workshop. Ti jsou na produkty spojené se svými značkami velmi hákliví a zamezení modování hry, k níž poskytli licenci je krok, který se dal čekat. Víme též, že exkurz Creative Assembly do světa Warhammeru se bude skládat ze tří titulů a dalšího obsahu jako jsou datadisky a placená i neplacená DLC, v jejichž rámci se objeví noví „lordi, jednotky, rasy a další.“
zdroj: Archiv
Osobně bych tipoval, že datadisky by mohly nabídnout pohled na jiné kontinenty a trojice her bude vyvíjet příběh Starého světa, ale to už střílím od boku. Stejně tak nové hry mohou do celkového konfliktu zahrnout k původním národům právě Skaveny, elfy atd. Na další soudy už ale musíme počkat na další zprávy z Creative Assembly a nebo rovnou záběry z hraní. Pokud ale někdo toužil po změnách v rámci zaběhlé formule Total War, myslím, že Warhammer nabídne víc než dost změn, které vás donutí na bojišti a snad i strategické mapě uvažovat jinak.