Systém Valve proti review bombingu u Borderlands 2 zlikvidoval 4 tisíce recenzí
zdroj: Archiv

Systém Valve proti review bombingu u Borderlands 2 zlikvidoval 4 tisíce recenzí

8. 4. 2019 16:30 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Steam dlouhodobě trápí jev, který se nazývá review bombing. Při něm s něčím nespokojení uživatelé záměrně snižují hodnocení hry, aby se „pomstili“ za nějaký krok studia, vydavatele apod. Aktuálně je oblíbeným tématem časově exkluzivní vydávání her na Epic Storu, na což paradoxně samozvaní mstitelé zareagují tím, že poškodí platformu, na níž by hru chtěli mít. Pro Valve je to totiž problém, jelikož se pak nedá na uživatelské hodnocení spolehnout a ničí to samotnou využitelnost tohoto prvku. Po dlouhé době, jak už je u Valve zvykem, se ale firma probrala k činnosti a uvedla do provozu systém (viz náš článek) odstraňování „offtopic“ recenzí.

Po Metro Exodus se totiž nespokojenost hráčů snesla na Borderlands 1 a 2, jejichž třetí díl bude mít časovou exkluzivitu na Epic Storu. Cílem je uškodit (anebo jen dát znát svou nespokojenost) vydavateli a studiu a samozřejmě to škodí i uživateli, který by si třeba rád přečetl, jak komunita hodnotí nějakou hru.

Valve ovšem uvedlo do provozu nový systém filtrování, který by měl z výsledného hodnocení odstranit „offtopic“ recenze, i když se k nim bude možné proklikat. Podle Twitteru SteamDB systém u Borderlands 2 odfiltroval na 4 tisíce takových recenzí.

Je třeba zdůraznit, že systém neodfiltroval jen negativní hodnocení, ale i ta, která se snažila proti review bombingu bojovat tím, že dávala pozitivní hodnocení s komentářem, který směřoval k tomuto jevu a ne kvalitám hry. Prostě offtopic jako offtopic, což je sympatický přístup, který (snad) v hodnocení zanechá jen relevantní posouzení hry.

Samotný systém samozřejmě není dokonalý, protože je ho třeba aktivovat na vytipované období. Aktuální okno bylo stanovené na 3. až 6. dubna, kdy byl zpozorovaný zvýšený počet negativních recenzí.

Co se mi ale líbí, je fakt, že negativní recenze z review bombingu u hry zůstávají, jen zkrátka neovlivňují průměrné hodnocení. Mnozí hráči totiž berou review bombing jako cestu, jak dát světu vědět o své nespokojenosti. Takto mohou být spokojení, že se nějakou formou jejich zpráva do éteru dostane – ale není destruktivní a ve své podstatě vydírající. Review bombing samotný devalvuje užitečný nástroj, kterým je hráčské hodnocení a v kauze Steam vs. Epic paradoxně poškozuje stranu, jíž se protestující snaží podporovat.

Navíc se nezdá, že by si vydavatelé z tohoto jevu tolik dělali. Randy Pitchford se 5. dubna na Twitteru k celé situaci kolem Borderlands vyjádřil takto: „Tohle zneužití (hodnocení) je možné a Steam s ním nic nedělá, a tak jsem vlastně spokojený s rozhodnutím 2K (vydat hru na Epic Store) a nejspíš zvážím celkový přístup Gearbox Publishing k této platformě“. Nu, teď možná Pitchford svůj přístup snad zase přehodnotí, protože Steam, jak se zdá, se snaží se situací něco dělat.

Osobně review bombing odsuzuji, protože poškozuje příliš mnoho stran, které se situací nemají nic společného (platformu, uživatele, kteří se chtějí spolehnout na uživatelské hodnocení). Chápu ale potřebu nechat zaznít svůj hlas, a ačkoliv vždy říkám, že nejlepší je nechat mluvit svou peněženku, v tomto případě ji tedy nevytahovat, pokud se chce Valve s tímto nějak popasovat, může zkusit implementovat třeba samostatné hodnocení vydavatelů či vývojářů. Nespokojení uživatelé tak budou slyšet a zároveň nedojde k poškození funkčnosti hráčských recenzí.

zdroj: Archiv

Nejnovější články