zavřít

Steam pro školy umožní výuku matiky a chemie s Portalem

Windows PlayStation 3 Xbox 360

- Téma autor: Petr Poláček Komentáře: 0

Hlasitý alarm v Aperture Science ohlásil kritický nedostatek testovacích subjektů a firma, která laboratoře zakrývá navenek tvorbou her, dostala jasný úkol: přivést, protřídit a vybrat vhodné a perspektivní osoby pro testování portálové technologie. Valve zadání plní svědomitě a vskutku pokrokově: spouští speciální, osekanou, verzi Steamu pro školy, respektive vyučující, aby s pomocí Portal 2 a editoru hádanek pro tento titul efektivně předávali mladé generaci moudra z oblasti fyziky, matematiky a dalších oborů. Škoda, že nechodím do školy...

Samozřejmě to není poprvé, co se nějaká hra přímo z popudu tvůrců snaží podbízet pokrokověji smýšlejícím kantorům, kteří sledují, jak klasické metody vyučování přestávají pomalu být pro nové generace relevantní. Ve většině případů si ale šikovní učitelé musí komerční produkty upravovat sami, aby na hodinách a přednáškách plnily přesně to, co je od nich požadováno. Takto se třeba úspěšně ve školách používají různé verze série Civilizace, ale ve snaze zlepšit gramotnost a znalost základních početních úkonů se v praxi používá i Neverwinter Nights od BioWare. Editor tohoto RPG byl totiž velmi slušně ohebný.

A právě na užití editoru pro tvorbu celé řady modelových situací a scén je vlastně postavena i současná iniciativa Valve se Steamem pro školy, respektive Portal hrami. Ty jsou pro výuku ideální nejenom pro to, že jsou nenásilné a nekrvavé a tudíž vhodné i pro děti, ale hlavně pro to, že jsou to zkoušky a modelové situace samy o sobě. Navíc snadno manipulovatelné skrze zmíněný editor, umožňující docela jednoduše tvorbu lekci přímo na míru záměru učitele.

Součástí upraveného Steamu, který bude pro výukové účely samozřejmě zadarmo, je i komunitní prostředí pro sdílení nápadů, postřehů a předpřipravených lekcí nejenom z oblasti matematiky a fyziky, ale i chemie, game designu, jazykovědy a dalších „předmětů“, jejichž úskalí budou studenti moci mnohem snáze pochopit a dále o nich přemýšlet díky názornosti a interaktivitě.

Pomalu už tak začínám chápat sentiment mojí babičky, která se mi kdysi snažila marně vysvětlit, jak je úžasné, že vůbec můžeme ve škole psát do sešitů, máme každý svou učebnici a další školní pomůcky, protože ona ve škole nikdy nic podobného neměla. Mít tak na základce možnost učit se proklatou matematiku s Portalem, asi bych si to tenkrát užíval trošku více...

Tagy: edutainment

Zdroje: tisková zpráva

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.