Soudní pře hráčů a Segy kvůli Aliens: Colonial Marines spěje ke konci
zdroj: tisková zpráva

Soudní pře hráčů a Segy kvůli Aliens: Colonial Marines spěje ke konci

29. 5. 2015 18:07 | Téma | autor: Adam Homola |

Možná si ještě vzpomínáte na hromadnou žalobu hráčů na Segu a Gearbox za Aliens: Colonial Marines, respektive za video z PAXu a E3, které hru prezentovala v hezčí grafice, než s jakou nakonec vyšla. Klamavá reklama? Úmyslné lhaní a snaha nalákat na předobjednávky co nejvíce hráčů? Právě o tom měl rozhodnout soud, ale podle posledního vývoje se zdá, že je soudní spor před "krachem".

Spor ještě není definitivně u konce, ale zatím se zdá, že vše dopadne ve prospěch Segy a Gearboxu. Zaprvé ztroskotala snaha dvou hráčů o hromadnou žalobu, jak reportuje Polygon. Aby tedy soud řešil žalobu, která zahrnuje všechny hráče, co si Aliens: Colonial Marines v Americe koupili. Tento návrh ale smetl soudce ze stolu. Důvod je prostý a pravděpodobně naznačuje i konec celého sporu.

Podle soudce je totiž prakticky nemožné spolehlivě dokázat, kdo si hru koupil na základě inkriminovaného videa, a kdo si Alieny pořídil třeba na základě startovního traileru, recenze, jiného videa nebo prostě jen přišel do obchodu, uviděl pěknou krabičku, nápis "Aliens" a hru koupil. Něco takového žalobci nemají šanci dokázat, ani kdyby se rozkrájeli - proto má Sega u soudu navrch.

Návrh žalobců, aby ostatní stěžovatelé u soudu odpřisáhli, že se před koupí hry podívali na zmíněný trailer, soudce zamítl. Prý mu nepřišel dostatečný a vhodný. Ve prospěch Segy a Gearboxu navíc hraje fakt, že Aliens: Colonial Marines propagovali hromadou videí a obrázků - a ne všechny byly problémové a podle žalobců zavádějící. Opět jsme tedy u hlavního jádra problému - neschopnosti a hlavně nemožnosti žalobců relevantně dokázat, kdo si hru koupil na základě čeho.

zdroj: Archiv

Gearboxu už se žaloba či soudní pře netýká vůbec, protože z ní úplně vypadl. Současný stav je tedy takový, že Sega vyjednává s žalobci mimosoudní vyrovnání, o což se vydavatel neúspěšně pokoušel už v minulosti. Žalobci musí dát soudu vědět do 3. června svůj další postup. Je tedy možné, že soudní tahanice bude pokračovat i nadále, ale aktuální verdikt stanovil docela zajímavý precedent - jak dokážete, kdo byl jedním z mnoha propagačních materiálů oklamán, a jak dokážete, že si právě na základě zrovna tohoto materiálu hru zakoupil? To je prakticky nemožné. Člověk to sice může u soudu tvrdit sám za sebe, ale jen obtížně to nějak dokáže.

Nejnovější články