Šéf PlayStation Home: „My jsme budoucnost“
zdroj: tisková zpráva

Šéf PlayStation Home: „My jsme budoucnost“

25. 8. 2011 18:37 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Pokud vás v poslední době už spíše otravuje důraz herního průmyslu na koncept free-to-play, asi vás nepotěší úvahy Jacka Busera, ředitele PlayStation Home, sociální platformy, která se u PS3 vyskytuje již nějaký ten pátek.

Dle něj je totiž model free-to-play natolik úspěšným že se stane budoucností herního průmyslu. Pravda, mohli bychom říci, že ani nemůže nic jiného propagovat, protože Home je jakýmsi free-to-play, nicméně Buser to podkládá i argumenty.

„Podívejte se na naši vývojářskou komunitu. Je o mix chlapíků, kteří přišli z vývoje sociálních her na webu a stejně tak klasických vývojářů pro konzole.“ Tenhle tým pak provádí transformaci Home na prostředek sociálního hraní, PS3 ekvivalent Facebooku. „Jsem z toho nadšený. Když bychom se podívali za deset let zpátky, viděli bychom tento okamžik jako zlomový pro vývoj průmyslu. Na jiných konzolích tento typ sociálních her nenajdete, protože prostě nemají platformu jakou je Home. Ale budou mít. Free-to-play je budoucnost konzolového hraní“.


„Jistě vám zním poněkud zaujatě, ale zkuste se podívat na pozadí věcí. V PS Home můžete vybudovat plnou hru, která vypadá jako klasická, třeba FPS nebo závodní, s týmem šesti až desíti lidí za šest až devět měsíců... a okamžitě ji pak můžete začít monetizovat!“ Buser hlavně zdůrazňuje fakt, že jsou zde mnohem nižší investice a tedy i nižší risk s vývojem dané hry. „Třeba v Sodium 1 jsme měli 1,6 milionu lidí za prvních šest týdnů jen v Severní Americe. Máte k dispozici velkou komunitu, vždyť teď dosáhl počet uživatelů Home 23 milionů“.

Buser má zajímavý náhled na věc, nicméně možná trochu strašidelný. Ano, máme rádi některé hry tohoto typu, ale s omezením dané technologie se omezuje i svoboda ve tvorbě. Home může být velmi významný pro sociální a free-to-play hraní, nicméně sotva uvidíme, jak se velká studia odklání od standardu velkých investic do zavedených značek pro nízkorozpočtové projekty s menším rizikem. Na druhou stranu, pro nezávislé vývojáře skýtá Home teoreticky další eventualitu. A nebo má Buser pravdu. Ale to by byla dost depresivní budoucnost.

Nejnovější články