Republikánský návrh daňové úpravy obsahuje diskriminační výjimku vůči „násilným hrám“
zdroj: tisková zpráva

Republikánský návrh daňové úpravy obsahuje diskriminační výjimku vůči „násilným hrám“

27. 2. 2014 16:23 | Téma | autor: Ladislav Loukota |

Pomaličku, polehoučku se na nás možná valí další kolo souboje vládních nařízení s herním průmyslem. Nejnovější návrh amerických republikánů totiž v sekci daňových pobídek obsahuje výjimku namířenou proti násilným hrám. Těch by se tak plánované úlevy neměly dotknout. Ačkoliv jde o malinko bulvární šroubování hejtu obskurních vládních regulací, rozhodně to není bez zajímavosti.

Jak reportuje list Washington Examiner, na straně 24 v návrhu výzkumných (R&D) daňových pobídek stojí ve výčtu výjimek odstranění výhod pro „násilný herní průmysl“ (ze zprávy není úplně jasné, jestli je tím myšlen celý herní průmysl či jenom konkrétní vývojáři, viz níže). Pro případ, že by to někomu ze čtenářů nebylo jasné, Capt. Obvious přispěchal s citací z dokumentu, podle níž je cílem výjimky „zabránit tvůrcům násilných her v žádosti o daňové úlevy“.

Ironií osudu přitom hnedle na další údajně stojí sesumírování celého, obecného návrhu, který dle autorů „přestává s praktikou daňového zvýhodňování dle politického namísto ekonomického hlediska“. Podobně paradoxně působí i celková obhajoba návrhu pobídek, která bojuje za „zlepšenou a permanentní úlevu z daní určenou pro výzkumné účely, která by americkým producentům dala potřebnou jistotu v boji se zahraničními konkurenty, kteří si výhod podobných úlev užívali již dlouho“.

Washington Examiner rozebírá, že klauzule ohledně násilných her by zřejmě platila i pro společnosti jako je Electronic Arts, které vedle akčních her jako jsou tituly značky Battlefield, produkuje i veskrze nenásilné videohry FIFA či The Sims. Není přitom zrovna obtížné jméno EA zaměnit za kteréhokoliv jiného velkého distributora. Autorka zprávy v Examineru rovněž připomíná potenciální konflikt s prvním dodatkem ústavy USA, který chrání autorská (umělecká) díla. Problém by ale samozřejmě byl už jen se samotnou definicí „násilné hry“ – zdali by stačilo využít tradičních ratingů nebo by bylo nutné přistoupit k jiným definicím.

Má znalost amerického ústavního práva není (překvapivě!) na takové úrovni, abych spekuloval za hranice původní zprávy Examineru, například nad potenciálem právního napadení návrhu zákona. Komentáře se však shodují, že návrh nového daňového zákona je jenom jiná forma diskriminace zobrazování násilí, která je opět uplatněna pouze na specifické médium videoher (oproti filmům, literatuře, atd.).

Prozatím to hry a herní společnosti americké vládě v soudních síních spíše natřely než opačně. A rovněž loňská snaha o omezení vývojářů virtuálních krváků (vlivem střelby v Sandy Hooks), například speciální daní, nakonec vyšuměla do prázdna. Ustavičné pokusy však přesto oprávněně vyvolávají obavy ze scénáře, kdy se nějaký diskriminační zákon nakonec do oběhu dostane. Prozatím se můžeme uklidňovat, že nynější daňový návrh musí nejprve projít zdlouhavým schvalováním.

Nejnovější články