Proč bylo Gran Turismo 5 v Japonsku odloženo?
zdroj: Archiv

Proč bylo Gran Turismo 5 v Japonsku odloženo?

15. 1. 2010 19:19 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Čtyři nejpravděpodobnější spekulace, proč očekávané závody nevyjdou v březnu.

zdroj: Archiv Jak už asi víte, vydání vysoce očekávané závodní PS3 hry Gran Turismo 5 v Japonsku bylo tento týden odloženo z plánovaného března na neurčito. Evropské a americké datum vydání nebylo nikdy oficiálně upřesněno. Na několika serverech se objevila zpráva o tříměsíčním zpoždění, ale to bylo jen díky zkreslení při překladu původní tiskové zprávy v japonštině pomocí Google Translator (zaměnil jméno měsíce března za větné spojení tři měsíce). Ihned po zveřejnění zprávy se vyrojila kvanta spekulací. Na serveru GTplanet sepsali nejpravděpodobnější:

1. Problémy při vývoji
Zpravodajský server Reuters citoval Sony, že za zpožděním jsou problémy spojené s produkcí. Nicméně pokud je toto pravda, pak tahle novinka musí být pořádný šok pro tvůrce série Kazunori Yamauchiho, který v posledním rozhovoru natočeném o čtyři dny dříve potvrdil datum vydání na konec března. Jaká katastrofická věc ve vývoji mohla způsobit takové zpoždění?

2. Vliv na finanční výsledky Sony a marketingové důvody
Se zajímavou teorií přišel zpravodaj Times Online, jehož analytici citovali z fiskálního korporátního kalendáře Sony, aby podpořili své domněnky. Server GTplanet se domnívá, že právě tato teorie má největší věrohodnost - neboť nikdy nepodceňujte důležitost finančních zpráv pro velkou společnost a její akcionáře. Pakliže je to tak důležité, proč to nevzali v úvahu dříve, než oznámili termín na březen?

zdroj: Archiv Analytici mají podezření, že za tím může být nějaká strategie a že Sony pracuje na rozprostření silných titulů na celý rok. Nedávné uvedení hry Final Fantasy XIII v Japonsku masivně podpořilo prodej konzole PS3 a hra se prodávala lépe, než se čekalo. Pokud se Sony domnívalo, že prodej konzolí ve fiskálním roce 2009, který končí právě 31.3.2010, již naplnil finanční cíle, pak možná úmyslně lehce opozdilo vydání GT5, aby posílili prodeje ve fiskálním roce 2010. A je fakt, že březen je obsazený God of War III a že Sony si potřebuje něco většího schovat na podzim, aby mohla adekvátně soupeřit s Halo Reach a Fable III na X360.

3. Snaha o celosvětové vydání souběžně
Ačkoliv zavádějící překlad pomocí Google naznačující celosvětové vydání souběžně byl zdiskreditován, stále se jedná o solidní teorii. V tiskových zprávách pro VG247 a Eurogamer evropské zastoupení Sony potvrdilo, že "tato informace o vydání GT se vztahuje pouze pro japonský trh", a tím naznačilo, že americké a evropské vydání hry tím nebude postiženo. Kromě toho již dříve několik na sobě nezávislých zdrojů poskytlo informaci o záměru uvést hru celosvětově ve stejnou dobu.

Obrázek zdroj: Archiv

4. Implementace 3D nebo jiné důvody
Nebo za to třeba může dodatečná implementace 3D, kterou bylo možné vidět na výstavě CES. Podpora tohoto 3D zobrazení v Gran Turismo 5 byla později potvrzena a bude dostupné, jakmile se na trhu objeví 3D televize. Také půjde nahrát průběh vaší jízdy na podporované trati na nějaké nové GPS zařízení, pak flashku zasunete do PS3 a ve hře GT5 se ukáže průběh vaší jízdy a můžete si pak záznam pustit jako ghost car.

Dále se objevila hromada jiných teorií. Třeba že EA Sports vlastní licenci na NASCAR do konce sezóny 2010, což bude ve stejný víkend, který obchod GameStop použil jako datum vydání hry pro předobjednávky - 11. listopad 2010 - ale to je asi pouze nástřel, bez reálných základů.

Více o Gran Turismo 5 v dojmech a kompletním zpravodajství:

Nové detaily o Gran Turismo 5  [8.1.2010 21:21 - marek_tvrdý]
Gran Turismo 5 Time Trial Challenge je tady  [17.12.2009 16:16 - levis]
Trochu jiný model poškození Gran Turismo 5  [10.12.2009 13:13 - levis]
zdroj: GTPlanet

marek_tvrdý

Nejnovější články