Podle šéfky čínské skupiny bude protipirátská ochrana her do dvou let neprolomitelná
zdroj: tisková zpráva

Podle šéfky čínské skupiny bude protipirátská ochrana her do dvou let neprolomitelná

7. 1. 2016 19:45 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Časy, kdy se každá hra dala sehnat v pirátské verzi skoro v den vydání (a často i dřív), jsou pryč. Protipirátská ochrana je stále účinnější a třeba systém Denuvo od rakouské firmy Denuvo Software Solutions dospěl do podoby, kdy se místo DRM lámou spíše samotní lamači. Důkazem budiž příklad čínské "pirátské" skupiny 3DM, která si opakovaně láme zuby na Denuvo ochraně Just Cause 3, a její zakladatelka dokonce věstí neblahou pirátskou budoucnost.

„V poslední době se nás mnoho lidí ptá na crack pro Just Cause 3, proto odpovídám. Poslední fáze je příliš obtížná a náš cracker Jun to skoro vzdal. V úterý jsem ho ale přemluvila, aby pokračoval. Pořád věřím, že tuto hru dokážeme prolomit. Ale vzhledem k posledním trendům ve vývoji šifrování se obávám, že za dva roky už nebudou k dispozici hry zadarmo.“

Je celkem úsměvné číst nářky nad tím, že za dva roky už něco nepůjde ukrást, nicméně to není pointa. Spíš jde o to, že se po dlouhé době dostavují úspěchy ve válce s piráty. Denuvo už loni získala velké plus za to, že odolala celý měsíc v případě Dragon Age: Inquisition, a jakkoliv se to nezdá být dlouhá doba, měsíc je pro ochranu hry zcela klíčový. Měsíc ochrání jakýkoli titul po důležitou dobu úvodních prodejů, a když si k tomu připočteme velmi pohodlné využití legální digitální distribuce, nemalá část hráčů v touze zahrát si nový titul rovnou sáhne raději do peněženky než aby čekali na nejistou dobu vydání cracku.

zdroj: YouTube

A nové verzi Denuva se daří ještě lépe. Kupříkladu FIFA 16 od září nebyla prolomená a je celkem jisté, že i kdyby se tak stalo, už to asi, skoro půl roku po vydání, EA vrásky nenadělá. Kdo si doteď hru nekoupil by tak stejně neučinil. Právě to je na DRM a jeho funkčnosti nejdůležitější – nemusí nutně vydržet navěky, to by bylo skoro naivní očekávat. Stačí, když vydrží dost dlouho na to, aby piráty přestalo bavit čekání.

Samozřejmě, ne všechny hry jsou chráněné Denuvem, ale jak se 3DM vyjádřila ústy své zakladatelky, očekává brzy dobu, kdy budou podobně efektivní řešení dostupná pro většinu vydavatelů. Navíc je digitální distribuce lákavá svým pohodlím a rozhodování, zda počkat bůhvíjak dlouho na crack, nebo hru koupit (ideálně ve slevě), tak bude mnohem snazší. Jen už prosím ne žádný SecuROM, i DRM má své meze.

Nejnovější články