Diversita názorů je důležitá a co je pro jedny, nemusí být pro druhé. Podstatné na tom ale je, že komu se moderní videohry na moderních mašinách leckdy zajídají, ten to má čím spláchnout a osvěžit si vzpomínky, jako by zase hrával v raných devadesátých nebo ještě dřív v dřevních osmdesátých. Navíc s rozšířením internetu, a to i na platformy jako jsou PlayStation, Wii, Xbox, dostaly indie věci zelenou v tom nejsytějším odstínu. Proto se budete na stránkách Games setkávat s rozcestníkem nezávislé herní scény, který bude mít rovněž i druhý plán, a to, že bude připomínat indie články uplynulého týdne vydané na Games.cz, které vám mohly proklouznout. Připomínky k článku pište do diskuse, stejně jako se nestyďte o zmiňovaných zprávách diskutovat; bez vzájemné souhry to nikdy není ono. Tak se do toho rovnou pustíme.
Rodící se projekt Luminesca Matta Glanvilla a Nicka Nenova nabírá kontur Aquarie a Limba. Do data vydání sice daleko (ke konci roku 2011), ale i tak už před námi stojí (nebo spíš plave) hotová vize, jak to celé bude ve výsledku vypadat. V roli hrdiny Luma (Zjeva) budeme proplouvat podmořskými kavernami, řešit hádanky, razit si cestu přes překážky a uhýbat hbitým nepřátelům, jenom abychom se na konci vypořádali s prastarým strojem, který začíná z planety vycucávat veškerou vodu. Luminesca plave především na PC, Glanville by ji ale rád (dovolí-li peníze) protlačil i na konzole; zaujme-li vás projekt natolik, že byste Mattovi rádi pomohli, pak finanční injekci můžete vpíchnout právě vy.
Tak už i nezávislé hry mají svou knižní publikaci. Kniha se jmenuje „250 Indie Games You Must Play“, zaštiťuje ji renomovaný blog IndieGames.com, jehož vedoucí redaktor Michael Rose se pod knihu podepsal. Publikace nabízí informace o vybraných hrách, k nim přišpendlené obrázky s odkazy, kde se na internetu po hrách pídit. Knížka předkládá na 200 stahovatelných freewarovek a na 50 placených indie her. V posledním podcastu zazněl dotaz na videoherní knižní publikace – zrovna takovou by mohl leckdo závidět. Ale jak je to s cenou? Na americkém Amazonu se pohybuje okolo 21,55 dolarů (ca 369 korun), z německého Amazonu ji můžete mít za 27 euro (658 korun).
Rozhovor s Chrisem Wilsonem poodhaluje roušku projektu Velisia. Za Velisií stojí tvůrčí tým Craft, což je banda sedmi kluků ze Salfordské university navštěvující hodiny Počítačového a videoherního designu. Chris prozrazuje, že hra byla zadáním, na kterém museli všichni studenti během pár let pracovat a letos v květnu se konečně pochlubit s plody svého tvůrčího nadání. Team Craft se inspiroval vlivy od Final Fantasy Tactics přes Advance Wars po Valkyria Chronicles – co se týče herních mechanismů a uměleckého stylu. Chlapci netíhli jenom ke hrám z východu, inspirací byl prý i Fallout: New Vegas. Zaujatí hráči na oficiálních stránkách netrpělivě očekávají vypuštění testovací bety, která by tak poprvé měla veřejnosti ukázat, jak se tato tahová strategie hraje.
Další zpráva je určená pro milovníky vesmírných MMO eskapád po vzoru Star Treků, série Elite či stařičkého nezávislého Noctis IV, který už tenkrát (2002) nabídl neuvěřitelný fiktivní vesmír o velikosti 80 miliard hvězd (možná se to počítá jako galaxie, tak mě, prosím, čtenáři-astronomové opravte), ale na disku zabíral místo pouhých 2 MB! Shores of Hazeron má nepochybně ambicí na rozdávání, ale chce to zatracené nervy z oceli. Břehy Hazeronu nabízejí možnost stavět vlastní planetární města, budování interstelárních kolonií, navrhování vlastních lodí-ponorek-aut-i-motorek a následné projíždění se v nich, obchodování s ostatními civilizacemi, válčení, zabírání území… no prostě Imperium Galactica/EVE Online hadr a ještě spousta spousta dalšího. Daní za takovýto koktejl je „neuvěřitelná“ grafika a lagy, kam se podíváš. Vesmírná MMO pro otrlé.
Na Steam doletěla steampunková vzducholoď, přezdívá si Jamestown a kouzelným sloganem „Mars is waiting! Bring your friends!“ nás láká hrát. Po delší době se zdá, že máme žhavého kandidáta na post adrenalinového hardcore shoot ‘em upu – navíc nádherně barevného, steampunkového, z období 17. století, z Marsu (!) a rovnou pro čtyři hráče; bohužel jen v lokálním režimu, ale tak snad se tvůrci z Final Form Games hecnou a časem možnost kooperace přes internet připnou. Co víc dodat? Má to i příběh (v pixel artovém kabátku) a na Steamu ho seženete za 7,99 éček (195 kaček). Už hrajete?
Insanely Twisted Shadow Planet z pera Michela Gagného (to je ten, co se mimo jiné podílel na animacích pro film Ratatouille) a s hudbou Dimmu Borgir se blíží! Kdo z toho nešílí?
Lidé zodpovědní za Zeno Clash (tým ACE) nás převálcují obřím kutálejícím se kamenem valícím se v Rock of Ages. Na letošní E3 vyvalili, že k tomu dojde již tento srpen.
Etnobotanik a kryptolesník Ed Key si možná splní svůj naturaholický virtuální sen – procházky po sluncem zalité pláži, výlety do sněhem zavátých hor či válení se v trávě pod košatými stromy… v Proteovi to bude možné.
Nezávislí Arrowhead Game Studios vypustili PvP update pro svou Magicku a navrch se vytasili s humorným videem alla Quentin Tarantino.
Tower defencovka 3D střihu, která se hraje za pochodu jako regulérní FPS – tak to je Sanctum.