Morální a právní bitva o mody v kompilaci Morrowind 2011
zdroj: tisková zpráva

Morální a právní bitva o mody v kompilaci Morrowind 2011

24. 1. 2011 11:48 | Téma | autor: Aleš Smutný |

O čtyřgigové modifikaci Morrowindu s všeříkajícím názvem Morrowind 2011 jsme už psali.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jeden snaživý chlapík pořádně dlouhou dobu vyvíjel modifikaci, která by hru přiblížila dnešním technickým standardům, a to včetně existujících modů, které upravil pro jednodušší instalaci i grafickou podobu. Člověk by řekl, že je to čin záslužný a ryze sympatický, jenže to se milý tvůrce, Tyler Smith, pořádně přepočítal. Autoři oněch zahrnutých modů totiž nebyli zrovna spokojeni s tím, že jejich dílka někdo zahrnul do své práce. A to i přesto, že je autor po upozornění zahrnul do děkovných titulků (je pravda, že tam původně nebyli).

Už den po uvedení Morrowindu 2011 se začaly jeho stránky a různá internetová fóra hemžit nadávkami a co hůř, hrozbami jistých právních úkonů (žaloba je jedním z nich), protože tvůrci modů považovali tento krok za ilegální. Jeden z nich dokonce kontaktoval Smithova poskytovatele internetu s žádostí o odpojení. Jak pravil jeden z ukřivděných: „Celý ten seznam poděkování autorům je mi ukradený. Hlavní je, že tahle kompilace porušuje zákon v nejméně tuctu států a spousta autorů zahrnutých modů není vůbec spokojená“. To už jsou docela silná slova, zvláště když pomyslíme na to, že všechny mody byly vytvořeny díky dobré vůli Bethesdy a uveřejnění nástrojů na jejich tvorbu. Lidé na internetu se moc rádi ohánějí právem: tak se podívejme, jak na tom právní systém v téhle otázce v USA je.

Problémem všech, kteří se chtějí ohánět copyrightem na svoji modifikaci je v tom, že mody jsou dle zákonného konsenzu derivativní, tedy odvozené od originálu a neobsahují dostatek vlastní původní invence, která by odůvodnila právo na copyright. Pokud by se mělo rozhodovat v případě jednotlivých modů, musel by rozhodnout přímo soud, protože posouzení v tomto případě není v silách ani Smithe, ani původního modera, ani Bethesdy. Každopádně stěžovatelé dosáhli svého, Morrowind 2011 byl stažen z oběhu.

Celá kauza je z lidského hlediska poněkud absurdní. Všechny zahrnuté mody byly volně stažitelné. Smith pouze upravil jejich vlastnosti tak, aby byly hratelné i dnes, v celkovém duchu jeho packu. Modeři si stále stěžují na poškození svých práv, a tak není zcela vyloučeno, že v případě některého opravdu naštvaného jedince dojde vše až k soudu. Nicméně o tom, zda vůbec existuje morální právo Smithe soudit, se můžeme bavit už teď. Mimochodem, i když byl pack stažen ze stránek, vesele putuje dál po torrentech, takže hráči se své malé spravedlnosti dočkali.

Co si myslíte o kauze vy? Jsou v právu původní modeři, kteří měli být minimálně informováni, nebo si od nich měl autor Morrowind 2011 vyžádat svolení? Anebo měli počítat s faktem, že když dávají své dílo volně ke stažení, najdou se další lidé, kteří jej budou upravovat a to ne ke svému finančnímu prospěchu? A neukazuje to o specifické moderské komunitě i něco víc? Ne vždy leží blaho koncového uživatele na prvním místě, někteří prostě chtějí svých pět minut slávy a uznání. A to i přesto, že by mělo jít o slávu v dnes už obtížně hratelné hře, kterou by mohl pack typu Morrowind 2011 znovu oživit – i s jejich virtuálním dítkem. Každopádně, ne vždy je snaha a obětování stovek hodin volného času zdarma doceněna. Alespoň těmi děkovnými titulky.
Smarty.cz

Nejnovější články