zavřít

Microsoft má obrovské ambice se streamováním her. Chce vytvořit herní verzi Netflixu

PlayStation 4 Windows Xbox One PS4 Pro Switch Xbox One X

- Téma autor: Patrik Hajda Komentáře: 0

Streamování her je nevyhnutelná a nijak vzdálená budoucnost. V jistých směrech je to vlastně už dávno současnost, například díky PlayStation Now. V dalších případech jde o příslib: v pokročilé fázi vývoje se nachází například Google a jeho streamování her na kartu prohlížeče přes Project Stream. Microsoft se ale konkurence nebojí, naopak ji hodlá strčit do kapsy.

Project xCloud (viz oznámení) se totiž nehodlá omezovat na webový prohlížeč nebo samotnou konzoli. „Právě dnes hrají videohry 2 miliardy lidí po celé planetě a my neprodáme 2 miliardy konzolí,“ sdělil výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella novinářům na meetingu.

„Spousta z těchto lidí nemá televizi, mnoho z nich nikdy nevlastnilo počítač. Pro spoustu lidí na planetě je mobil jediným výpočetním zařízením. [Project xCloud] je o dosažení zákazníků tam, kde jsou, na zařízeních, která mají.“

Když chcete být velcí, musíte myslet ve velkém. Netflix není jen televizní služba. Můžete ho mít na notebooku, konzoli, tabletu i mobilu. A stejně tak uvažuje vývojové oddělení stojící za Projektem xCloud. Sám Nadella ho označil jako „herní Netflix“.

Ale stejné to samozřejmě není. Streamování filmů je v jistém ohledu jednodušší, protože snímek má jasně daný začátek, konec i průběh. Jenže chování hráče ve hře je nepředvídatelné a streamování her je tak náchylnější na dobu odezvy v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení.

Nicméně Microsoft má údajně skvělé předpoklady pro streamování her, jelikož se dlouhou dobu věnuje jak počítačovým, tak konzolovým hrám, má vlastní slavné značky, službu Play Anywhere (koupíte hru pro PC nebo Xbox a na druhé platformě ji máte zdarma) a v neposlední řadě slušnou základnu fanoušků. Služba Xbox Live má měsíčně údajně desítky milionů platících zákazníků.

Už letos se ukáže, jak se Microsoft se streamováním her popasoval, díky plánovaným veřejným testům. Což také znamená, že vývoj je už v dost pokročilé fázi a finální verze by mohla odstartovat ruku v ruce s příští generací konzole Xbox, u které se spekuluje, že dorazí ve dvou verzích, z nichž jedna bude levnější a hry bude pouze streamovat (nebude potřebovat výkon běžné konzole).

Čeká nás opravdu zajímavá budoucnost. Ne že by hraní velkých her na mobilu nebylo v kurzu (Fortnite, PUBG), ale co nevidět by to mohlo vypadat tak, že sáhneme v tramvaji do kapsy a dáme si cestou do práce pár misí v Red Dead Redemption II, postřílíme mutanty v Metro Exodus nebo odjedeme pár závodů v DiRT Rally 2.0. Osobně k tomu budu stále vyžadovat alespoň gamepad, ale kdo ví, jak bude hraní vypadat za 10 nebo 20 let (snad ještě bude možnost sem tam vystoupit z virtuální reality).

Tagy: rallye zombie akční multiplayer adventura FPS first person 3rd person casual eSport third person postapokalypsa simulator Divoký západ rallycross Red Dead Redemption E3 2017 battle royale Red Dead série

Zdroje: Business Insider

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.