Spekulace: Google chystá streamování her, herní hardware i velké nákupy studií
zdroj: tisková zpráva

Spekulace: Google chystá streamování her, herní hardware i velké nákupy studií

29. 6. 2018 16:39 | Téma | autor: Adam Homola |

Google chce vstoupit do her. Už zase. Ne že by internetový gigant v herním průmyslu neoperoval už řadu let, ostatně jeho Android je nejrozšířenější operační systém na světě, a právě na něm najdete Google Play s nepřeberným množstvím mobilních her. Do tradičního konzolového byznysu se Google asi pouštět nebude, ale o jeho případné streamovací platformě se šušká už delší dobu a podle nejnovějších drbů se chystají velké kroky.

Zdroje Kotaku tvrdí, že zástupci Googlu byli přítomni jak na GDC, tak na nedávné E3, a na obou akcích domlouvali s vydavateli spoustu věcí. Konkrétní detaily neznáme, ale primárně šlo prý o lákání vydavatelů na chystanou streamovací platformu s kódovým označením Yeti. O tom jsme, opět z neoficiálních úst, slyšeli už před několika měsíci.

Společně se streamovací platformou se mluví i o jakémsi hardwaru, nejspíš ve stylu Steam Link či podobné streamovací krabičky. Těžko od Googlu očekávat vstup na regulérní konzolový trh s plnohodnotnou a výkonnou konzolí schopnou konkurovat PlayStationu 4 a Xboxu One.

Nakonec by mělo jít údajně i o snahu dostat vývojáře na svoji stranu. A to nejen skrze „agresivní nábor“, ale údajně i „velké akvizice“. Ty by v případě Googlu nemusely být problém, a tak jde jen o to se domluvit. Na případné nákupy malých, středních i velkých studií či rovnou vydavatelů má firma hromady prostředků.

Google by navíc mohl být ve skvělé pozici, z níž by ona případná streamovací platforma nabírala konkrétní, a hlavně použitelné obrysy. Lagu se asi stoprocentně nezbavíme nikdy, ale není mnoho firem, které by měly tolik datových center, serverů a vůbec vlastní infrastruktury rozeseté po různých koutech světa.

Streamování her by přitom mělo fungovat úplně stejně, jako si to můžete pamatovat například ze služby OnLive. Ostatně jeden ze zdrojů Kotaku obeznámený s plány Googlu popisoval novou službu následovně: „představte si, že hrajete Zaklínače 3 v jednom z tabů v Chrome“.

Není pochyb o tom, že streamování je nevyhnutelnou alternativou a časem možná i budoucností herního průmyslu. Minimálně ze začátku od něj nelze očekávat takovou kvalitu jako od tradičního hraní na PC či konzoli, ale zase nabízí bezprecedentní pohodlnost. Hráčům navíc odpadne potřeba kupovat drahý hardware, zatímco vývojáři budou mít možnost oslovit svým dílem nesrovnatelně větší množství lidí.

Všechno výše uvedené je zatím ale potřeba brát s velkou rezervou. Nebylo by to poprvé, co se Google do něčeho pouštěl, jen aby své plány následně přehodnotil, nebo úplně opustil. Pro internetového giganta s nekonečnými ambicemi dává streamování her větší smysl, než vstup na značně omezený trh tradičních konzolových her, kde by se přetahoval s dalšími firmami o pouhé miliony hráčů.

Nejnovější články