Metro Exodus opouští stanici Steam, zaparkuje u konkurenčního Epicu
zdroj: tisková zpráva

Metro Exodus opouští stanici Steam, zaparkuje u konkurenčního Epicu

29. 1. 2019 10:33 | Téma | autor: Šárka Tmějová |

Posledním velkým zářezem nedávno otevřeného Epic Games Store byla The Division 2, potažmo zřejmě i další budoucí produkce Ubisoftu. Ale zatímco Ubisoft své hry prodává i na vlastní platformě Uplay, ruští 4A Games se rozhodli Metro Exodus pro Epic zexkluzivnit. Přes Steam si ho tak zahrajete pouze v případě, že máte předobjednávku.

Respektive, možná bychom do toho přímo studio neměli tahat. Šlo spíše o rozhodnutí vydavatele Deep Silver. Jeho šéf Klemens Kundratitz krok zdůvodňuje právě často propíraným podílem ze zisku, který si Steam od tvůrců bere, což je v základu 30 %.

V případě velmi očekávaného Metra by se vývojářům sice pravděpodobně povedlo dosáhnout na lepší podmínky, kdy při obratech nad 10 milionů dolarů získají celých 75 % ze zisku, a nad 50 milionů dolarů dokonce 80 %, pořád je to ovšem méně než 88 %, které Epic nabízí všem bez rozdílu.

Pokud jste si náhodou Metro Exodus předobjednali na Steamu, což se snadno mohlo stát, nemusíte se v tomto případě bát. Peníze se vracet nebudou a hru normálně dostanete, stejně jako budou dostupná případná DLC, datadisky a updaty.

Deep Silver dodává, že momentálně pro Epic Games Store počítá s dočasnou exkluzivitou a na Steamu si Metro budete moct koupit rok po vydání, 14. února 2020. Alespoň máte plán na příštího Valentýna!

zdroj: Archiv

V této chvíli si hru na Steamu už předobjednat nemůžete. Na produktové stránce visí pouze omluva, že si tam Metro Exodus nekoupíte kvůli rozhodnutí distributora, ovšem s poznámkou, že zcela odstranit by ho nebylo fér, zvlášť po tak dlouhé době a kvůli množství lidí, kteří si ho za 60 dolarů předobjednat stihli. Díky příznivější cenové politice je nicméně na Epic Games Store pro americké zákazníky o deset dolarů levnější, pro evropský trh se nic nemění a zaplatíte shodně 60 eur.

Rozhodnutí se týká i českých krabicových verzí, kde namísto klíče pro Steam najdete klíč na Epic. Instalaci nového klienta se tak na počítači nevyhnete, pokud jste si hru nestihli předobjednat na Steamu.

Metro Exodus vychází 15. února, kromě Epic Games Store bude k dostání i na PlayStation 4 a Xbox One. Portfolio Epic Games Store by v průběhu roku měly doplnit i starší díly Metra. 

Nejnovější články