Jízda člunem pouští a tajemství Linkovy smrti z Legend of Zelda
zdroj: tisková zpráva

Jízda člunem pouští a tajemství Linkovy smrti z Legend of Zelda

7. 11. 2011 17:05 | Téma | autor: Petr Poláček |

Existuje spousta teorií, které se zabývají tím, proč jsou hry od Nintenda „něčím“ speciální a jiné, přestože se rámcově drží v hranicích klasických žánrů a herních postupů. Někdo říká, že to je kvůli možnostem konzolí, které Nintendo šije na míru vlastním vývojářům, a proto si s nimi tvůrci z jiných studií neumí dost dobře poradit. Jiní zase poukazují na to, že Nintendo dělá většinu svých důležitých her (Metroid Prime je třeba výjimka) in-house, takže za odlišnost může Japonská mentalita. Osobně bych se ale přikláněl k tomu, že onen speciální pocit pramení z toho, že se při vývoji her zabývají v Nintendu zdánlivě titěrnými detaily, které však při zasazení do celkového kontextu hry mají významný dopad.

Svědčí o tom třeba tahle zajímavá debata (řada z nich je přeložena do češtiny na Ninty.cz) prezidenta Nintenda Satoru Iwaty s vývojáři The Legend of Zelda: Skyward Sword. Zajímavé je celé interview, jak je u série Iwata Asks (Iwata se ptá) zvykem, ale rád bych odkázal na konkrétní část, kdy Iwata řeší s vývojáři zpracování Linkovy „smrtelné“ animace. Dobře to poukazuje na to, jak drobnost může ovlivnit zážitek ze hry.

zdroj: Archiv

Ve zkratce se dá říci, že tvůrci řešili, jestli má Link, když spadne do lávy a tudíž je „po něm“, vypadat, jakože ho to bolí, nebo ho to jenom pálí. Zvolili druhou variantu, protože to ve hráči nevyvolává nepříjemný pocit a má větší motivaci si hned říci „sakra práce, zkusím to znovu.“ Je to zlatá střední cesta oproti dvěma předchozím Zelda titulům. V Twilight Princess vypadala Linkova smrt příliš vážně, zatímco ve Wind Waker zase příliš komiksově a uhozeně.

Iwata na tyto úvahy tvůrců reaguje v rozhovoru poznámkou o tom, že v Super Mario hrách také nevypadá smrt Maria děsivě ani smutně, ale spíše legračně a motivuje to hráče k tomu, aby to zkusil znovu. A je na tom kus pravdy.

zdroj: Archiv

Abychom se však o Skyward Sword nebavili jen teoreticky. V článku jsou rozházená videa a obrázky z další představené lokace, respektive dvou lokací – Lanayru desert a Lanayru Mining facility. Link musí v rozlehlé poušti nalézt továrnu s řadou puzzlů, ve které jej čeká bossák jménem Moldera (k vidění na druhémv videu), což je velký a nebezpečný škorpión.

Co se předmětů týče, Link bude skrze nekonečný písek cestovat pouštní lodí a najít by zde měl i speciální střely s hákem, které mu umožní přístup do jinak nedostupných oblastí. K řešení řady puzzlů ve zmíněné továrně navíc Link využije novinku jménem Gust Jar, která umí pořádně fouknout a omráčit nepřátele nebo profouknout pískem zavátou cestu. Nové obrázky z pouště i továrny naleznete v galerii.

Nejnovější články