zavřít

<i>Uncharted 2 aneb s poctivostí nejdřív pojdeš</i>

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Otevíráme poklop domácí žumpy. Jak vše bylo ve skutečnosti a která verze vysvětlení tedy platí?

(EDITORIÁL) - "Pro dobrotu na žebrotu... Příště už na nějakou novinářskou etiku a dodržování embarg asi kašlu, pokud nebude hrozit nějaká vážná žaloba, tak to nechám bejt," konstatoval dnes odpoledne jeden nejmenovaný kolega z konkurenčního herního serveru, když jsme se bavili o horšící se situaci v této oblasti. A docela to vystihl, protože motto prvního dílu Poldy - s poctivostí nejdřív pojdeš - tu bohužel začíná platit čím dál častěji. Stejně jako spoléhání se některých lidí na to, že kvůli jednomu předčasnému článku se s nimi např. vytížení EA nepůjdou soudit. "Klasika, ti poctiví vždy skončí za blbce a ti, kteří nerespektují dohody, slíznou všechnu smetanu a jsou před deseti tisíci čtenáři, kteří nevidí do zákulisí, za hrdiny," dodal zmiňovaný kolega.

Nějak takhle to dopadlo i s recenzí PS3 hitu Uncharted 2. Oproti jindy to navíc mělo i zajímavou dohru, kdy nadstandardně spřátelený PR manažer výrobce dodatečně změnil svou verzi celého vysvětlení. Zřejmě aby sám sobě i proviněnému médiu pomohl z té blamáže vybruslit se ctí? Nevíme. Každopádně v reakci na nařčení odjinud musíme chtě nechtě otevřít poklop domácí herní žumpy a nechat vás projednou přičichnout do kanálů, kterými musí při své práci projít redaktoři. Jak vše kolem recenzí Uncharted 2 probíhalo ve skutečnosti?

 • 18.září dopoledne - mail od PR manažera Sony Czech: "Zdravim, v tychto dnoch Vam na BD dorazi review kod na Uncharted 2. Poprosim Vas o dodrzanie nasledovnych datumom EMBARGA: printove magaziny - moze ist do edicii, ktore vychadzaju koncom 9/2009, online - 29/9/2009 o 20:00. Dik za dodrzanie embarga Andrej" (obrázek).

 • 18.září večer - IGN publikuje světově exkluzivní review Uncharted 2 (95%). Jakožto nejvýznamnější světový herní web mívají domluvené takové exkluzivity téměř u každé důležité hry, takže to nikoho nepřekvapuje.

 • 23.září - pošťačka přiváží obálku s review-verzi Uncharted 2, která posléze putuje na Moravu, aby se tam mohla zrodit video-recenze.

 • 28.září 03:00 - Hrej publikuje svou recenzi a zhruba v 10:00 ji zase odstraňuje. Petr Poláček odepisuje, že mu e-mail od Sony spadl do spamu.

 • 29.září 00:00 - další domácí herní web (po dřívějších podobných krocích už nikoli překvapivě) publikuje svou recenzi, čímž porušuje výše citované embargo do 29.9. 20:00.

 • 29.září 10:27 - senior online manager Electronic Arts Czech Juraj Chrappa si ulevil na svůj twitter: "BW opat porusuje embarga. Svojim arogantnym pristupom vytacaju cely herny biznis. Takto to asi nepojde." Po dotazu uživatele GTVdave, jestli myslí Uncharted 2, upřesňuje "Presne tak. A predtym NFS Shift a FIFA10 demo atd.". Poznámka red.: u FIFA 10 dema měl mít 24-hodinovou exkluzivitu lokálního mirroru DenikSport (všichni to respektovali, jen BW ne) a NFS recenze zase vyšla na BW už 11.9., přestože celosvětové embargo platilo do 15.9. (více na fanstránce). Všechna ostatní evropská i americká online média to narozdíl od něj dokázala vydržet. Svou roli zde mohla sehrát nezkušenost nově nastoupivšího PR manažera do EA, přesto ji BW neodstranil.

 • 29.září 12:28 - běžní čtenáři BW, zřejmě v reakci na zdejší info o stanovení embarga Uncharted 2, píší do tamního fóra příspěvky, jako: "RECENZE ABSOLUTNE O .....!!!! Hlavne byt prvni i pres embargo do 20:00. Sulini!!!" nebo "Bonusweb asi nejaky trapny narizeni od sony nezajimaj, co? Na recenze jasne stanovili embargo do dnesniho vecera, coz pro nas vlastne znamena zejtrejsi rano... Ale ono zas pokud to budem brat jako INFORMACNI embargo tak vlastne chlapci nic neprovedli. Akorat nam rekli ze to ma peknou grafiku a ma to i multiplayer :)"

 • 29.9. 13:00 - přichází e-mailová odpověď od Andreje Duly ze Sony Czech na dotaz, jestli se s Uncharted 2 něco nezměnilo: "embargo uplynulo vcera vecer o 20:00. porusili ho niektore nadnarodne weby a tym padom sa ostatne pridaly". V reakci na komentář, že "co se dívám, někde to stále dodržují a čekají na těch 20hod." PR manažer Sony odpovídá: "ale tych 20:00 bolo vcera, 28.9.2009." (obrázek). Nějak nechápeme, další odpověď už radši nepřichází.

 • 29.9. 14:06 - recenzent BW podává tamním čtenářům svou první verzi vysvětlení: "inu nevim, odkud berete informace vy, ale vzhledem k tomu ze jsem vcera osobne volal do sony, kde mi rekli ze embargo trva do 28.zari, 20:00 hod, coz bylo prinejmensim podle meho kalendare vcera, tak me jima jiste podezreni, ze nemate pravdu." Začíná nám docházet, že si asi někdo popletl dny...
 • 29.9. 20:00 - desítky světových webů všude po světě publikují své recenze Uncharted 2, přesně podle původního plánu s embargem (viz výše, žádné 28.9., dle našich informací se nic nezměnilo) a hra sklízí samé desítky nebo devítky.

 • 28.9. 23:00názor šéfredaktora Score Jana Modráka: "Recenze Uncharted 2 na Hrej nesrovnatelně lepší než na BW".

 • 30.9. - BW náhle mění svou verzi vysvětlení a namísto předešlého postoje, že embargo údajně skončilo 28.9. (o den dříve, než tomu bylo v reálu), najednou přichází s novým, jiným pokusem o svou obhajobu, se kterou ochotně asistuje sympatizující PR manažer Sony Czech: "BW na základě mého rozhodnutí dostal výjimku z platného embarga. Tyto výjimky se u některých her udělují běžně, většinou právě médiím, která ve své oblasti patří mezi nejsledovanější. Bylo v mé pravomoci vybrat jeden herní web v ČR a SR pro tuto výjimku a rozhodl jsem se pro Bonusweb.cz. Podobný postup proběhl i v dalších zemích," odpověděl Andrej Dula. Ano, ten samý Andrej Dula, který den předtím psal něco úplně jiného o ukončení embarga už 28.9., nyní otočil a přichází s novým zdůvodněním exkluzivitou. Proti níž nelze vůbec nic namítnout, kdyby tomu tak ale bylo i doopravdy (proč se recenze nejmenovala "exkluzivní", proč to předtim oba vysvětlovali odlišně a dá se ještě věřit nezávislosti hodnocení na tak propojených nádobách?). Názor na celou tuto komedii si udělejte sami...
Uncharted 2 Among Thieves pro PS3 vyjde 16. října pro PS3 - více v preview, chystané video-recenzi, multiplayerové recenzi a dřívějším zpravodajství:

Uncharted 2 - nejlepší hra všech dob?  [21.9.2009 20:20 - chewiedc]
12 minut hraní Uncharted 2  [19.8.2009 16:16 - levis]
Uncharted 2 screenshoty  [11.8.2009 18:18 - jd]
Dlouhé a rozmanité Uncharted 2  [22.7.2009 19:19 - mart]

zdroj: vlastní

redakce
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.