Do You Copy (download)
Nejprve doženeme restík z konce minulého roku jménem Do You Copy. Tahle hororová parádička od Space Octopus Studios vznikla během 48 hodin pro Asylum Jam 2017, což se notně podepsalo na její délce. Do You Copy ale vše dohání vícero konci a velmi sympatickými nápady.
Jak že do toho vlastně zapadá zmiňovaná Firewatch? Jako členovi hlídky v národním parku se vám uprostřed noci přes rádio ozve nebožák, který potřebuje, abyste mu pomohli s navigací přes les. Někdo jej totiž prý honí.
Do You Copy se neodehrává jinde než v prostředí noční věže, ovlivňujete však venkovní události pomocí reakcí ve vysílačce nebo zapínání světel. Podaří se vám nešťastníka zachránit? Anebo tu jde o něco úplně jiného? Zjišťujte v nejlepší hře z tohoto přehledu!
Quit The Game To Win (download)
Chcete si užít nefalšovaný souboj se svým operačním systémem, aniž byste přitom riskovali ztrátu dat, nervů a vlasů? Pak je tu pro vás metahra Quit The Game, v níž jde o to, abyste hned po spuštění skrze herní menu opustili danou hru. Co působí jako typická hra pro "herní inteleguány" je ve skutečnosti příjemná interaktivní komedie.
Čím více se totiž snažíte přijít na co, které tlačítko hru vypne, tím více na vás hra zpětně reaguje. Vypisuje nepovzbudivé a popichující hlášky, zapíná hudbu anebo vás klepne přes prsty při snaze spustit Správce úloh. Utnout proces by přece bylo cheatování! A na konci vás čeká ultimátní zvrat.
Quit The Game To Win od Andrey Pignatara byla inspirována jinými tituly jako "There is no game" a nutno říct, že se svému zdroji blíží víc než dost.
The World Begins With You (download)
Klasika jménem Ico je velkou inspirací novinky The World Begins With You. Hra slibuje "relaxační zážitek" stojící zejména na objevování. Sice většinu času hopsáte po plošinách, ale o to tu vlastně tolik nejde. Jakkoliv nejsem bezbřehý příznivce exploračních her (zejména kvůli tomu, že tahle nálepka často slouží jenom pro zamaskování absence mechanik), dalo by se s tím žít.
Co je horší, The World Begins With You má mnohdy i problémy s kamerou a dalším postupem. Plošinovka, v níž často umíráte, protože není jasné, co se po vás chce, zkrátka selhává. Přesto musím hru doporučit, protože práce se světlem a kamerou v kombinaci s hudbou je skutečně dech beroucí. The World Begins With You splňuje svůj relaxační příslib především díky estetické stránce.
Burke and Hare (download)
Pořádné vykrádání hrobů jsme si ve hrách neužili od doby Falloutu 2. Naštěstí nás přichází zachránit duo Burke(ová) a Hare(ová)! Tato hra je pojmenována na motivy skutečných sériových vrahů Burkea a Harea, kteří v první třetině 19. století zavraždili v Edinburku 16 lidí, aby jejich těla prodali na vědecký výzkum. Jako jejich alternativní (a ženské) verze budete v této hře ovšem vykopávat těla z hrobů, abyste zabránili zombie apokalypse již v zárodku.
Premisa asi stejného druhu, jako kdyby u nás vznikla hra, v níž Jiří Kajínek ve skutečnosti střílel do mimozemských agentů plánujících invazi si žádá notně groteskní hratelnost. A tu se hře Burke and Hare podařilo doručit. Na malé mapě hřbitova nejen vykopáváte mrtvoly, ale navíc se musíte vyhýbat strážným. Ve svých nejlepších okamžicích tak hra vzdáleně připomíná jakési hrobnické Commandos.
Titul vznikl jako studentská škola pro mladé vývojáře, herní doba tedy není nikterak sáhodlouhá. Existuje však šance, že se k nám někdy třeba vrátí v delší verzi.
darkfore.st (zdroj)
Fyzikálně přesná sci-fi strategie? Ano! Obrovský vesmír určený k prozkoumání? Zrovna tak! V čem je tedy háček? Inu, ambiciózní 4X strategie darkfore.st je celá vytvořená jako textovka. A zatímco některé adventury umějí ve 21. století totéž naservírovat velmi luxusním způsobem, o darkfore se totéž úplně říct nedá. Nejzásadnější prvek hry, totiž mapa vesmíru, je zároveň ze své povahy i prvkem nejméně přehledným, což zážitku příliš neprospívá. A tím darkfore teprve začíná.
Nebudu lhát – i přes snahu proniknout do zdejšího světa jsem mezi všemi textovými příkazy shořel jako papír, a nejčastěji ode mě hra dostávala dotazy na "help" a "advice". Je to škoda, poněvadž darkfore se pyšní třeba premisou vycházející z toho, že rychlost světla nelze překonat a veškeré budování impéria tak staví na velmi limitované komunikaci i poletování.
Potenciálně by to mohl být vcelku hardcore SF zážitek, jenže ani Civilizaci hrané třeba s pomocí morseovky bych asi nevěnoval ty tisíce hodin. Pro hráče, kteří jsou drsnější než já (což není takový problém), však tento pozoruhodný projekt musím zmínit.
zdroj:
Eurogamer.net
Může se hodit:
Hessian - komu chybí masomlejnky, klasika z éry Commodore 64 dává tento měsíc na odiv retro akční hratelnost.
Meshball - experimentální prapodivnost pro ty, kterým jde především o originalitu (a lokální multiplayer).
Downpour - i déšť může být svou vlastní mechanikou! V relativně náročné hopsačce Downpour dostanete k ovládání panáka využívajícího k dalšímu postupu i směr padajícího deště.
Late Night Wanderer - vadilo vám na výše uvedené Do You Copy, že navozuje hororovou atmosféru a pak na ni naváže skutečnými hrůzami? Late Night Wanderer je to pravé pro vás. Sice umí postrašit, ale vůbec nic se v ní nestane!
Columnae - již starší demoverze sympatické adventury, která působí jako cosi s vizuálem Limba okořeněné špetkou steampunku.