GoG.com oprašuje první dva díly Lands of Lore série
zdroj: tisková zpráva

GoG.com oprašuje první dva díly Lands of Lore série

15. 11. 2011 17:30 | Téma | autor: Petr Poláček |

Série Lands of Lore má celkem tři díly, ale na ten třetí z roku 1999 by asi lidé, co kdysi pracovali pro Westwood, nejraději zapomněli. A já také. Proto vůbec nevadí, že v čerstvě vydané Lands of Lore kompilaci na GoG.com trojka nefiguruje. Když tak ale nad tím přemýšlím, vlastně nemám růžové vzpomínky ani na díl druhý s podtitulem Guardians of Destiny z roku 1997. Přešaltoval totiž z dungeonu s trochou adventuření na adventurku s podivnými souboji, roztáhl se na tuším 4 CD a zazdil velmi dobrý příběh, rozlehlý svět a zajímavé postavy nepříliš kvalitními FMV sekvencemi a celkovou pomalostí enginu.

Vypadá spíše jako Werichova lakomá Barka, ale je to Scotia, hlavní záporačka LoL 1; Zdroj obrázku: Mobygames

Naštěstí je tu ale první díl, Lands of Lore: The Throne of Chaos z roku 1993, na který se nedá vzpomínat jinak, než růžově. Je to hra poplatná své době, kdy dungeonů vycházelo zhruba tolik, jako dneska stříleček (přeháním, ale bylo jich více než dost) a kvalitních kousků bylo tedy nemálo (těch nejlepších ale jenom pár). Lands of Lore se přitom vůči ostatním titulům nevymezoval rozlehlostí světa, ani obtížností a nápaditostí hádanek v kobkách, ale překvapivě svojí přístupností, mixováním adventurních postupů a velmi příjemnou atmosférou s příběhem, který se rozkročil někde na pomezí rytířské fantasy a pohádky.

Kdybyste v té době hledali hru, kterou by si mohla užít i vaše matka nebo ségra, Lands of Lore by vůbec nebyla špatná volba. Na svoji dobu to byl de facto casual titul s jednoduchými pravidly. Hra totiž nenabízela žádný komplexní vývoj. Na výběr byly na začátku tři povolání a další vylepšování probíhalo víceméně poloautomaticky dle zvolené specializace (mág, zloděj, bojovník). S jednoduchým, ale zábavným konceptem souzněla hezká grafika, která hýřila barvami, detaily, interaktivitou (pohyb rtů v kreslených animačkách!) a jen podporovala celkový dojem, že vlastně hrajete pohádku a ne fantasy RPG.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Digitalizovaní herci roztáhli Lands of Lore II na 4 CD-Rom disky; Zdroj obrázku: Mobygames

Leckdo by mohl říci, že Lands of Lore by svojí charakteristikou našla dnes obdobu třeba v sérii The Elder Scrolls, ale to bychom z TES dělali příliš jednoduchou záležitost. Spojnice mezi oběma sériemi však přesto existuje. Jednu z postav v Lands of Lore totiž už tenkrát daboval Patrick Stewart, známý hlavně jako kapitán Jean-Luc Picard ze Star Treku nebo Charles Xavier z X-Men filmů, který daboval i TES IV: Oblivion.

Co se týče, mnou poněkud zatracovaného, přechodu k FMV sekvencích a renderovanému zpracování obecně v Lands of Lore II, nebyl to de facto skok úplně nepřirozený. Už jednička nabízela hezké animované sekvence, byla na svoji dobu nadstadardně nadabovaná (řeč je o CD verzi) a celkově byla hodně "filmová". Dvojka to jenom rozvedla v intencích své doby a je pravda, že se spoustě lidí přes všechny výtky nakonec líbila – ať už jako hra, nebo spíše jako určitá kuriozita v rámci tehdejší produkce. A jako taková má také svoji cenu. Když navíc oba dva díly zabalíte do jednoho balíku za pár dolarů, jako to udělali na GoG.com, tak je z toho docela slušný nostalgický pomník, který stojí za oprášení – hovořím hlavně o jedničce.

zdroj: Archiv


Intro a úvodní segment hry na hradě Gladstone z CD verze Lands of Lore: Throne of Chaos

Abych nebyl za pokrytce, který jen kecá a kecá, tak já už mám koupeno. Pro jistotu. Přeci jenom, originálky se válí někde ve sklepě a o jejich provozuschopnosti (zejména u LoL 1) si nedělám moc velké iluze. O tom, že nastavovat je pro DosBox se mi ani trošku nechce, ani nemluvě. A jak jste na tom s Lands of Lore sérií vy? Hlavně Mick the Mage by k tomu asi měl, co říci, což? :)

Nejnovější články