zavřít

„Esporty neexistují,“ soudí prezident Německého olympijského výboru

- Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Esporty na olympiádě: ano, nebo ne? Začlenění elektronických sportů na olympiádě je poslední dobou celkem žhavé téma, Mezinárodní olympijský výbor se nicméně loni shodl, že by šlo o disciplínu příliš násilnou. Na letošních Hrách jihovýchodní Asie se však objeví, přestože jde o akci posvěcenou MOV. Prezident jeho německé mutace teď ale přišel s dalším kontroverzním výrokem. Nejenže jsou esporty násilné, teď už dokonce ani neexistují. A pokud ano, pak jsou spíš jako hraní na flétnu nebo pletení. Cože?

Alfons Hörmann, prezident Německého olympijského výboru, se o stavu bytí a nebytí esportů rozpovídal pro Frankfurter Allgemeine Zeitung, německý konzervativně-liberální deník. „Esport neexistuje. Takže ani nebude na olympiádě,“ uzavřel téma jednoznačně.

Němečtí politici mají obecně k esportům zajímavě odmítavý vztah. Peter Beuth, ministr vnitra a sportu spolkové země Hesenska, v minulosti esport přirovnával k pletení a hraní na flétnu. Důrazně se také vymezil vůči jakékoliv podpoře esportových programů od německé vlády. Myšlenka financování státem je podle něj naprosto absurdní a podobně hloupý je prý i samotný termín „esport“, protože hraní her nemá se sportem nic společného.

Alespoň nějaké zastání našly esporty u spolkové ministryně pro digitalizaci Dorothee Bär, která loni v říjnu tweetla, že „esport je sport.“ A i přes zjevný rozpor s čerstvým vyjádřením Německý olympijský výbor nedávno přijal nařízení, které esporty do určité míry schvaluje. Jen jim neříká esporty:

„Simulace elektronických sportů (virtuální sporty) jsou důležité pro pokračující rozvoj sportů a sportovních organizací a doporučeny pro systematické vyvíjení strategií pro vývoj sportů ve virtuálním světě.“

Je to sice psané kočkočtinou, ale taková FIFA je zřejmě v suchu. Výbor také bere na vědomí „důležitost egamingu jako součásti životů moderních mladých lidí a kultury,“ nicméně ho rozhodně nepovažuje za sportovní aktivitu. Možná za další čtyři roky?

Tagy: olympiáda Mezinárodní olympijský výbor eSport

Zdroje: Twitter,FAZ,Unikrn

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.