zavřít

Best of 2018: Nejvýraznější trend

PlayStation 4 Windows Xbox One PS4 Pro Switch Xbox One X

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Co se v letošním roce nejvíc probíralo? Byly to snad loot boxy? Mikrotransakce obecně? Zklamání fanoušků z velkých studií jako Bethesda a Blizzard? Kdepak. Byla to hláška „BOY!“ Tento trend zavedl svalnatý chlápek jménem Kratos, abychom se s ním následně setkali například v Red Dead Redemption II, kdykoliv jsme poplácali svého koně po krku, případně počechrali čupřinu psa zde i v jiných hrách. Ale teď vážně. Které trendy letos převládly?

3. místo – Vlastní herní obchody

Epic Games Store

Velká studia se už dlouhou dobu stahují na své písečky, ale za přímou konkurenci Steamu jsme do letošního roku mohli považovat pouze GOG. Tito dva prodejci se naučili žít bok po boku, ovšem letos se jejich počet rovnou zdvojnásobil, když na trh vstoupil obchod Discordu a Epic Games Store.

Odstartovala tak nevídaná válka internetových obchodů, které se přetahují o to, kdo vydavatelům nabídne lepší peníze. Něco nám říká, že se příští rok začne pořádně lámat chleba. Jen doufejme, že se neobjeví další obchody a tento trend rychle zanikne. Čtyři bohatě stačí.

2. místo – Předplatné

game pass

Rádi si předplácíme HBO, Netflix, časopisy a bůhvíco ještě. A konečně se naplno rozjelo i předplatné her. Nyní máte na výběr z Origin Accessu, Humble Monthly, Discordu, Twitch Prime, PlayStation Plus, Xbox Game Pass, Utomik, Jump, GameFly, OneFly a jistě ze spousty dalších.

Herní trh se nám mění před očima raketovým tempem. Hry jdou do slev pár dní po vydání, za pár měsíců jsou v bundlu a v některých případech jsou už rovnou součástí předplatného, které jen mírně převyšuje jejich cenu. Jde tak mnohdy o nejlevnější způsob, jak se dostat k novinkám a zároveň desítkám a stovkám dalších skvělých titulů. A jiné to v budoucnu pravděpodobně nebude.

1. místo – Battle royale

Fortnite

A na první místo se dostává loni nominovaný boom žánru battle royale. I když byl už před rokem předmětem mnoha diskuzí, letos jsme byli svědky jeho ještě masivnějšího rozšíření. Spočítat nové hry inspirující se v nevídaně úspěšných titulech jako PUBG a Fortnite by nešlo ani na prstech všech našich redaktorů a trendu se chopili i velikáni jako Call of Duty a Battlefield.

Jde o nejpopulárnější žánr současnosti, který sahá i mimo hráčskou obec a ovlivňuje doslova stovky miliony životů po celém světě. Během dvou let se ukázalo, že nejde o bublinu, která by ze dne na den splaskla. A nedivili bychom se, kdyby se battle royale i v příštím roce dostalo alespoň do nominací.

Tagy: online zombie akční multiplayer 3rd person casual eSport third person battle royale Best of 2018

Zdroje: vlastní

Kupte na CZC.CZ

 • hra Fortnite

  Představujeme Fortnite: Deep Freeze Bundle - speciální ...

  799 Kč Koupit
 • hra Fortnite

  Představujeme Fortnite: Deep Freeze Bundle - speciální ...

  799 Kč Koupit
 • hra Fortnite

  Představujeme Fortnite: Deep Freeze Bundle - speciální ...

  799 Kč Koupit

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.