Warcraft III: The Frozen Throne recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

Warcraft III: The Frozen Throne recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

2. 7. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Přesně rok po Warcraftu III vychází první datadisk, který rozšiřuje nejlepší fantasy real-time strategii současnosti o spoustu nových kampaní, hrdinů, speciálních jednotek nebo dalších vylepšení.

Autor: Bergy
Publikováno: 2.července 2003


Obrázek zdroj: tisková zpráva Po několika odkladech a dlouhém čekání se přesně před rokem dočkali všichni milovníci Warcraftu svého vytouženého třetího pokračování. Warcraft III: Reign of Chaos (recenze) od Blizzardu přinesl mnoho inovací včetně kompletní 3D grafiky, které se sice zpočátku mnozí obávali, ale nakonec se stal jednou z nejlepších strategických her roku 2002. Nebylo se tedy čemu divit, když byl po novém roce oficiálně ohlášen první datadisk s názvem The Frozen Throne.

 Návrat do Azerothu
Děj navazuje na původní hru. Znovu se tedy vrátíte do Azerothu, kterému několik měsíců po porážce Archimondeho a Plamenné legie u hory Hyjal hrozí nové nebezpečí. Vůdce Nemrtvých nazývaný Ner’zhul je totiž uvězněný v ledu na vrcholku ledové hory ve vnitrozemí arktického Northrendu. Toho se snaží využít Illidan (odpadlík Temných Elfů) a princ Arthas (padlý rytíř), kteří se ve vzájemné honbě snaží najít místo, kde je Ner’zhul držen a získat tak obrovskou moc.

Hlavní náplní The Frozen Throne je tedy jedno velké tažení. Ovšem nemyslete si, že se vás autoři snaží odbýt jednou ušmudlanou kampaní. Ony kampaně jsou hned 3 a v každé hrajete za jiný národ. Začátek první a konec třetí kampaně je opatřen animovaným intrem a outrem opět ve velmi působivé kvalitě. Opravdu škoda, že podobných animací není v datadisku více. Předělové scény v průběhu kampaní jsou totiž řešeny „pouze“ in-game animacemi, které jsou sice také dobré, ale jak sami uznáte, na ty renderované to nemá ani ve snu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Tři nové kampaně
Tažení začíná hrou za Temné Elfy, konkrétně kampaní s podtitulem Terror of the Tides. Obsahuje již zmiňované intro, 8 hratelných kapitol a 3 samostatné in-game animace. Druhá kampaň Curse of the Blood Elves je sice označena jako lidská, ale hrajete zde za Blood Elfy, kteří jsou nyní v alianci s lidmi. Základny tedy obsahují lidská stavení a trénovat lze i lidské bojovníky. Nejvýznamnějšími aktéry jsou ale Blood Elfové spolu s jejich novým hrdinou jménem Blood Mage. Najdete zde 6 hratelných kapitol a podobně jako u Temných Elfů 3 intermezza v podobně in-game animací. Na závěr tažení si na vás autoři přichystali kampaň za Nemrtvé nazvanou Legacy of the Damned. Skládá se z 8 hratelných kapitol, přičemž jedna z nich je rozdělena na 3 části (celkem tedy 10 misí). Se čtyřmi in-game animacemi a závěrečným outrem tvoří vskutku impozantní finále.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Náplň jednotlivých misí je stejně jako v původní hře nápaditá a hlavně členitá, ale mise jsou také podstatně obtížnější. Výjimkou nebývá hned několik úkolů najednou, povinné a nepovinné questy. Někdy se nejdříve musíte probít daným úsekem a až poté se dostanete ke stavbě základny, jindy nestavíte základnu vůbec a jen procházíte mapou. Kromě standardních zadání, jako je třeba nalezení skryté nepřátelské základny, se setkáte i s takovými úkoly jako záchrana transportních lodí před zničením (potřebujete je pro přepravu přes moře), nalezení a oprava tří observatoří, záchrana 10-ti vězňů z podzemního vězení atd.

Když už jsem se zmínil o lodích, tolik diskutovaném tématu, tak mám pro vás dobrou zprávu, že zde můžete ovládat například transportní lodě. Netěšte se ale, že byste si je nyní mohli sami vyrábět. Plavidla lze totiž obstarat pouze v loděnicích Goblinů a ty nejsou zrovna vždy při ruce.

 Bonus a vylepšený editor
Pokud jste nabyli dojmu, že to je vše, co vám může singleplayerová část nabídnout, tak jste na omylu. Jak jste si už určitě všimli, v hlavním tažení se jaksi nedá hrát za velmi oblíbené Orky. S tímto faktem se sice musíte chtě nechtě smířit, ale aby vám to nebilo líto, můžete si zahrát ještě netradiční bonusovou kampaň. Netradiční proto, že v ní nestavíte žádnou základnu ani vojsko. Ve své podstatě by se dala přirovnat dejme tomu k Diablu II. S několika bojovníky zde procházíte mapou, bojujete s nepřáteli a plníte různé questy. Pokud některý z hrdinů zemře, objeví se znovu na určitém místě znova a můžete pokračovat dál.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ovšem ani touto kampaní vše nekončí. Pokud v menu rozklikáte nabídku custom campaigns, objevíte demo-kampaň obsahující 3 mise za Orkskou hordu (opět tedy menší satisfakce za absenci v hlavním tažení) demonstrující co všechno nyní dokáže vylepšený Warcraft III World Editor. Zajímavostí je, že právě tyto tři mise se objevily v oficiálním demu Warcaftu III, přičemž tyto levely nebyly a nejsou součástí původní hry. Pokud jste tedy demo nehráli, máte šanci si to zde vynahradit. Nově vytvořené mapy tedy nemusíte používat jen ke skirmishi nebo multiplayeru jako doposud, ale lze vytvořit i vlastní kampaň.

 Další hrdinové
Správný datadisk musí obsahovat také nové jednotky a budovy. Nejinak je tomu i v případě The Frozen Throne a každá rasa tedy má nového hrdinu. Lidská aliance vlastní již zmiňovaného hrdinu jménem Blood Mage, který disponuje zajímavým kouzlem Flame Strike. Na určeném místě vzplane oheň, který zraní všechny jednotky v dosahu. Také může libovolnou jednotku proměnit v ducha nebo mocného Phoneixe (to už jen v případě, že se jedná o vlastní jednotku). Orkové mají nového hrdinu v podobě Shadow Huntera. Ten dokáže uzdravovat, proměnit nepřátelskou jednotku v neškodného tvorečka nebo učinit všechny vaše jednotky v dosahu na nějaký čas nesmrtelnými.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Temným Elfům pomáhá zase Warden, která například hází po svých nepřátelích nože, dokáže se na krátkou vzdálenost teleportovat nebo je schopna stvořit z mrtvých těl vašich jednotek démona, který bude pronásledovat nepřátele. Posledním v tomto výčtu je hrdina Nemrtvých - Crypt Lord. Ten umí vyhodit nepřátelskou jednotku do vzduchu, z mrtvol může vykouzlit až 5 brouků nebo vytvořit roj kobylek, který svými útoky odsává zdraví nepřátelům a přidává ho svému pánovi.

 Speciální jednotky
Krom hlavních hrdinů je v The Frozen Throne přítomno i několik dalších (v průměru 3-4 na národ) jednotek, které rozšiřují řady vašich vojsk:

Lidé: Spell Breaker (magický elfský válečník), Dragonhawk Rider (létající elfský válečník), Phoneix (ohnivý magický opeřenec, dokáže ho vykouzlit hrdina Blood Mage)

Orkové: Berserker (vylepšená jednotka Troll Headhunter), Troll Batrider (lehká létající jednotka vhodná k ničení budov), Spirit Walker (magická jednotka schopná útočit na pozemní i vzdušné cíle)

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Temní Elfové: Mountain Giant (obr z kamene a flóry), Faerie Dragon (lehká a rychlá vzdušná jednotka), Avatar of Vengeance (ztělesnění pomsty, které vyčaruje Warden), Spirit of Vengeance (démon kterého vytvoří Avatar of Vengeance)

Nemrtví: Carrion Beetle (brouk, který je schopen se zahrabat do země), Skeletal Mage (kostlivec vykouzlený Necromancerem), Obsidian Statue (podpůrná jednotka - regeneruje zdraví i manu), Destroyer (vhodný k boji proti soupeřovým magickým jednotkám)

 Budovy a upgrady
Zvětšit zdroj: tisková zpráva A pokud by vám i tohle bylo málo, tak si lze ještě najmout neutrální hrdiny (pochopitelně za patřičný obnos). K tomuto účelu slouží nová budova Tavern nebo-li hospoda. Zde je možno naverbovat hrdiny jako Naga Sea Witch (sesílá smrtící blesky, vytvoří ochranný štít z many nebo tornádo zpomalující nepřátelské jednotky), Dark Ranger (zastaví kouzlem nepřátele, dokáže z nepřátelské jednotky vysát zdraví a přidat ho sobě, může na určitý čas převzít kontrolu nad nepřátelskou jednotkou), Pandaren Brewmaster (ohnivým dechem popálí nepřítele, pomocí alkoholu zpomalí soupeřovu jednotku a ta může při útoku i minout, umí se rozdělit i na tři odlišné jednotky), Beastmaster (pán šelem, takže si může vykouzlit zdatné pomocníky v podobě medvěda a divočáka) nebo Pit Lord (sesílá na své oběti oheň, redukuje sílu poškození svých nepřátel).

Další stavení, která můžete využít v různých obměnách s každým národem, jsou magické obchody, kde si hrdinové mohou nakoupit například lahvičky se zdravím, manou a spoustu dalších věciček. Vylepšeních se dočkali i různé upgrady, jejichž „výroba“ se nyní dá zařadit i do fronty (naklikáte si například dva footmany, jeden upgrade a už se o nic nestaráte). Využít můžete i zcela nových upgradů, jako je třeba flak pro Gyrocopter (můžete s ním atakovat jiné vzdušné jednotky), hořící olej pro orkské katapulty, vylepšení elfské jednotky Druid of the Claw nebo možnost pro nemrtvé brouky Crypt Fiend a Carrion Beetle zahrabat se do země a stát se neviditelnými pro své nepřátele.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Česká lokalizace
Když sečteme vše, co jsem výše zmínil, je asi jasné, že datadisk The Frozen Throne toho nabízí více než dost. Narozdíl od námi recenzované anglické verze se tento datadisk od tohoto týdne prodává v České republice s úplnou lokalizací včetně profesionálního dabingu (stejně jako v případě původní hry, info). Pokud jste si tedy Warcraft III oblíbili, je pro vás The Frozen Throne prakticky povinnou volbou. Už jenom kvůli pokračování příběhu a vysokému počtu nových misí. Nehledě na to, že díky campaign editoru si budete moci jistě brzo stáhnout hromadu dalších kampaní. Nicméně je důležité zmínit, že česká verze datadisku funguje pouze s původním W3 v češtině a to samé platí i v případě anglické verze hry (nelze zkrátka míchat jazyky).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ve své recenzi jsem se věnoval pouze singleplayeru a to z jednoho prostého důvodu, že nemám k dispozici možnost síťové hry. Aby vám to ale nebylo líto, můžete si přečíst opravdu hutné dojmy z multiplayerového betatestu, kterého se před časem zúčastnil kolega Levis.

Stáhněte si k datadisku: Cheaty

Stáhněte si k původní hře: Demo, Patch, Bonusové mapy, Movie trailer, Cheaty

Související články: První dojmy (3/2003), Warcraft III recenze (6/2002), Warcraft III průvodce multiplayerem, Rozhovor o české lokalizaci, Warcraft III návod, Novinky

Bergy
autorovi je 24 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora)



 
 
Bergy
Smarty.cz

Verdikt:

Skvělý datadisk pro neméně skvělou hru. Už jen kvůli pokračujícímu příběhu se vyplatí The Frozen Throne vlastnit.

Nejnovější články