zavřít

Trine 2 - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PS4, PC, PS3, X360, MAC

Verdikt: Trine 2 je barevná, originální a ve všech ohledech vyladěnější než výborná jednička. Až na respecializaci bez postihu jde o dílko takřka bez chyby, které si užijí všichni bez rozdílu věku.

Hodnocení redakce 9/10

Jak hodnotíme

metacritic 84/100

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Betaverze Trine 2 ve mně zanechala velmi dobrý dojem a zároveň vzbudila vysoká očekávání. Plná hra měla tedy za úkol potvrdit, že jsem se již v půlce listopadu nemýlil. Splnilo Trine 2 to, co „slíbilo“, nebo jsem po dvou originálních úrovních z betaverze dostal ve verzi plné jen dalších jedenáct recyklátů, plných již dávno objevených mechanismů?

Naštěstí v tomto případě došlo na první variantu. Trine 2 totiž, i přes zachování základu v podobě spolupráce tří rozdílných charakterů a libovolného přepínání mezi nimi, dokázala obohatit hratelnost o nové prvky. Tvůrcům se navíc povedlo mnohem lépe vyvážit všechny tři charaktery, a tak zatímco v prvním díle si řada hráčů neoblíbila postavu věčně hladového rytíře, já osobně s ní ve dvojce strávil dost času. Mimo jiné i pro skvělé hlášky („That’s acid!” „No problem, I’ll dodge it with my shield! I got it acid-proofed recently!”), ale také pro neocenitelnou schopnost prosekat se davy nepřátel a rozbít kamenný zával hozeným kladivem.

Pozadu však nezůstal ani kouzelník, u nějž jsem si co nejdříve odemkl speciální schopnost, která mu umožňovala mít vyčarované najednou hned čtyři předměty. A to nemluvím o zlodějce, jejíž výbušné šípy a možnost přichytit se na jakýkoliv dřevěný povrch mě dostaly z nejedné šlamastiky…

Vylepšování se nám líbí

Tyto schopnosti samozřejmě ani jeden z hrdinů nemá od začátku hry, ale postupně je můžete odemykat výměnou za nasbírané lahvičky se zkušenostmi. Zprvu vypadá zkoušení různých vývojových větví zajímavě a osobně mě velice zajímalo, jak se autoři poperou s tím, když se tvrdošíjně nebudu věnovat rozvoji kouzelníkových schopností (čtyři krabice jsou při hopsání skutečně jednou z nejdůležitějších věcí).

Místo perfektních a jinak řešených hádanek jsem se však bohužel dočkal „jen“ toho, že jsem většinou ani po delším trápení na nic kreativního nepřišel a musel jsem tak trapně použít respecializaci v talentovém menu. A teď přijde to nejhorší: hra mě za respec nijak nepenalizovala! Veškeré přemýšlení a snahu získat všechny dostupné lahvičky tak může bez obav nahradit přístup „jenom se nějak dostat dál, však já v případě nouze respecnu“. Hráč tak bohužel není moc nucen k tomu, aby se snažil řešit ty nejtěžší hádanky, které odemykají cestu k největší náloži bonusových zkušeností.

Pokud se ale přes tento ndostatek přenesete (taky na něj nemusíte vůbec přijít), nabídne vám Trine 2 perfektně fungující koncept. V průběhu hraní příjemným tempem louskáte logické hádanky, vymýšlíte vlastní originální řešení a máte dobrý pocit z toho, jak jste chytří. Vyloženě jsem se tetelil blahem, když jsem poprvé zjistil, že magické prkno jde nabodnout na ostny a tím pádem lze vytvořit elegantní most. To samé, když jsem hru „rozbil“ tím, že jsem zablokoval mechanické soukolí a přinutil herní fyziku, aby mi podržela otevřené dveře.

Potěší též fakt, že spousta puzzlů je řešitelná i jinak, než jak je autoři vymysleli, což činí z každé hry ojedinělý zážitek a otevírá to vrátka případné znovuhratelnosti – zvlášť v kombinaci s kooperativním režimem, který sám o sobě nabídku možností až nemyslitelně rozšiřuje.

Záplava novinek

Jaké by však Trine 2 bylo pokračování, kdyby jenom vylepšovalo již osvědčené mechanismy a nepřinášelo zbrusu nové prvky. Mezi nevýznamnější novinky v celé hře patří hrátky s vodou. V úvodu s ní budete hlavně zalévat kouzelná semínka, později si v ní i zaplavete a naučíte se, jaké vlastnosti má těleso ponořené do kapaliny a k čemu se dají využít.

Velkou legraci si také užijete se sestavováním potrubí, s párou a s portály, které, stejně jako celá hra, občas dají vzpomenout na geniální Portal od Valve – až na to, že si nepamatuji, že bych v Portalu za pomocí portal gunu směřoval plamen ohně tak, aby ohřál vodu v kotli a já mohl na bublině vystoupat až takřka do nebeských výšin. A taky si nevybavuji, že bych v Portalu někdy místo hraní si s portály raději postavil vlastní věž z naskládaných krabic a na veškeré teleportování se vykašlal.

Dobře vyladěný stroj

Trine 2 vám zkrátka dává možnost vybrat si vlastní cestu, a když už je toho přemýšlení moc, předhodí vám hra několik nepřátel nebo rovnou bossáka, abyste si užili trošku té akce. K nabourávání stereotypu patří mimo nových a neokoukaných puzzlů a jejich vtipného střídání i různá obměna herních prostředí.

Přestože hlavní změnu nespatříte v hádankách, ale spíše v grafice, dělá odlišný styl a humorné detaily divy. Což je ostatně možná i důvod, proč jsem Trine 2 za necelých osm hodin dohrál, a ani jsem si neuvědomil, že bych už mohl být na konci.

Trine 2 je působivá a nádherná hra, která trpí snad jen na již zmiňovaný problém týkající se respecializace a na to, jak je krátká. I když se mi u některých her zdá osm hodin jako věčnost, v případě Trine 2 jsem si celou hru užil za dvě odpoledne a nezlobil bych se vůbec za dvojnásobek. Ale když vezmu v úvahu enormně nízkou cenou (jen 329 Kč na Click2Play), české titulky od Comgadu, nádhernou grafiku, propracované herní mechanismy a skvělou variabilitu prostředí, asi bych už chtěl zkrátka moc.

Tagy: akční puzzle plošinovka

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.