zavřít

The Raven: Legacy of a Master Thief - recenze 1. epizody

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC

Verdikt: Napínavá detektivní adventura, která vás příběhem a filmovým stylem jeho vyprávění vtáhne do děje, v němž budete hrát hlavní roli. I když v něm nenajdete mnoho logických zádrhelů a vaše interakce ve hře bude dost omezená, rozhodně se budete bavit. Jedná se o titul, který byste si neměli nechat ujít.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Lucie Jiříková Komentáře: 0

Synonymem většiny her, které stály u zrodu videoherního průmyslu, byla obtížnost. Tenkrát byly hry nemilosrdné a hráče trestaly za sebemenší chybičku. Od té doby se toho však hodně změnilo. Nejvíce právě ta obtížnost. Dnešní hry jsou často přehnaně jednoduché a hráče vodí za ručičku stejně jako matka svého neohrabaného tříletého potomka v plenkách.

Jediným žánrem, kde na obtížnosti zase tolik nezáleží, jsou adventury. I když některé kousky bývají fanoušky žánru vláčeny prachem právě za přehnaně těžkou/přespříliš snadnou obtížnost, při bližším bádání najdeme problém vždycky někde jinde. Tím problémem často bývá námět příběhu a způsob jeho vyprávění.

Jako důkaz tohoto tvrzení může posloužit kousek z vývojářského kutlochu studia King Art Games, který nese název The Raven: Legacy of the Master Thief. Tato hra, respektive první díl plánované třídílné série, vám hned v úvodu prozradí, že se vydala cestou naprosté jednoduchosti. V tu chvíli to ale vlastně ani nebude vadit, protože vás Raven od začátku chytne drápkem a nepustí.

Opulentní dáma se ztrouchnivělou pompadůrkou

Na první pohled je zřejmé, že tahle hra nevznikala v ideálních podmínkách. Občas na vás vyskočí nějaký ten brouček, kterého byste si s klidem odpustili. Někdy vám zmizí hlavní postava, přesun mezi obrazovkami je zdlouhavý a nepohodlný. Ale nakonec se titulu podařilo vyrůst až do podoby postarší opulentní dámy, která vás chytne za srdce.

Její hlavní předností je nadání pro vyprávění příběhu a scenáristická obratnost, s kterou ho na vás vybalí. Všechny herní složky jsou přesně zkoordinovány a tvoří kompaktní uvěřitelný celek, který dýchá jako jedna duše a jedno tělo. Je to jednoduché, funkční a zábavné.

Pupkatý pán, pihatý klučina

Hra začíná ukradením nesmírně cenného diamantu z londýnského muzea. Zloději je v patách inspektor Legrand, který s ním má nevyřízené účty. Jedná se totiž o legendárního zloděje, který se podepisuje jako Raven a na místě činu zanechává krkavčí pírko. Legrand na jeho případu pracuje několik let a diamant je jen špičkou zlodějského ledovce. Dále na scénu přichází konstábl Zellner. Postarší člen švýcarské policie, který má vedle sklonu k plešatění také mírně vystupující bříško. Zellner je permanentně pohroužen do stohu nevyřízených písemností a nemá ani ponětí, že několik metrů od něj leží další klenot, na který by mohl mít Raven zálusk.

...

V tom zazvoní telefon a z  tohoto kníratého pána se rázem stává hlavní postava. Nenápadný hrdina, vzhledově dokonce spíše anti-hrdina, jehož zástupce bychom napříč videoherním průmyslem asi jen těžko hledali. Svými detektivními dedukcemi se sice hodně podobá Sherlocku Holmesovi, ovšem je o mnoho lidštější, srdečnější a přátelštější a tak nebude trvat dlouho a vy si ho zamilujete.

V průběhu hry se do děje vloží i další postavy. Například bystrá stará spisovatelka detektivních příběhů, její ustaraná pečovatelka se všetečným neposedným synem, nebo odměřený pomocník inspektora, který má sklony k ironii a konstábla Zellnera příliš nebere, protože na něj žárlí. Každá z postav je v příběhu skvěle ukotvená, vykreslená se svou minulostí, případně také s budoucností (ano, uhodli jste správně, některé z nich moc dlouhá budoucnost nečeká) a se svými zájmy a pohnutkami, které z toho všeho pramení.

Klapka, kamera, jedem

Stylově by se The Raven: Legacy of Master Thief mohla zařadit mezi interaktivní filmy. Tímto označením bychom jí však docela křivdili. I když se prezentuje filmovým způsobem, míjí se tu jedna scénka za druhou a tvůrci k dosáhnutí kýženého efektu – tedy splynutí s prostředním, hlavními postavami a dějem - často sahají k použití prostřihů a různých úhlů kamery, stále se jedná o hru. Hru, která se rozhodla provětrat adventurní žánr a skutečně se jí to podařilo.

Nenajdete v ní mnoho logických zádrhelů (v celém prvním díle jsou asi čtyři), ani herních obrazovek a hlavní postava vám nebude otrocky popisovat polovinu předmětů v místnosti. Zvláště pokud jsou pro hlavní dějovou linku naprosto nedůležité. Ale i tak se budete skvěle bavit. Jako mávnutím kouzelného proutku se totiž dostanete do celovečerního filmu, v němž budete hrát hlavní roli.

Tagy: adventura detektivka

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.