The LEGO Movie Videogame - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

The LEGO Movie Videogame - recenze

30. 3. 2014 18:00 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

I mistr tesař se někdy utne, tvrdí přísloví, jehož pravdivost se ukazuje dnes a denně. Tentokrát se utnulo vývojářské studio TT Games se svou hrou The LEGO Movie Videogame, která přerušila velice úspěšnou šňůru vynikajících nebo alespoň výborných LEGO titulů.

Namlsaní fanoušci LEGO her mohou být z tohoto dílu zklamaní hned na několika frontách. Udiví je třeba divoké pojetí herního světa, kdy Batman pobíhá po Divokém západě nebo pirátské lodi zatímco stavební dělník skáče po snovém světě v oblacích atd. Vychází to sice ze snahy o věrnou adaptaci výborného filmu LEGO Příběh, ale už mnohokrát se prokázalo, že co funguje ve filmu, nemusí stejně dobře fungovat ve hře.

Když se kostičky rozsypou

Dalším nedostatkem hry je malý počet hratelných postaviček. Namísto obvyklých několika desítek různých hrdinů se nyní dočkáte přibližně patnácti, což je parta, která vám s trochou nadsázky stěží zaplní kruh rychlé nabídky. Mnohem bolestnější je ovšem skutečnost, že postavičky mají skromný počet dovedností, které navíc často sdílejí (vysoké skoky má Wyldstyle, Gail a Unikitty atd.), což variabilitu herní náplně výrazně snižuje.

Tvůrci si to zjevně uvědomovali, pokusili se tedy hru oživit několika minihrami, které fungují na principu postřehových her. Čeká vás například tancování, kdy musíte zmáčknout určené tlačítko ve chvíli, kdy jeho znak vjede do značeného pole, nebo stavění, kdy musíte rychle najít chybějící kostičku. Minihry jsou bohužel nudné, stejně jako QTE doprovázející speciální dovednost Vitruvia, a nejlépe pro ně sedí výraz: vaření z vody.

Úsvit nad Legem

Před pádem do průměru zachraňuje The LEGO Movie Videogame několik drobností. Třeba postavička Unikitty a její schopnost zuřivosti, která je zábavná a pěkně graficky provedená. Nákup panáků ve hře za získané LEGO peníze je taky fajn. Skvěle to motivuje ještě k důkladnějšímu rozbíjení prostředí a sbírání peněz, protože zakoupené hrdiny si můžete následně přivolat na pomoc a zahrát si s nimi.

Sympatická je i možnost převlékání hlavní postavičky do oblečení, které je po levelech rozeseto jako speciální odměna. Na určených místech s Emmetem Brickowskim zalezete do šatny, kde mu vyberete nový ohoz a jedete dál. Jsou to sice maličkosti, které nekompenzují malý počet postav a rozháraný design hry, ale s jejich pomocí si lépe užijete zábavné pasáže, jež hra obsahuje.

Skok do prázdna

TT Games měli na vývoj hry podle filmu zjevně velmi málo času, což se podepsalo i na nespolehlivém ovládání a level designu, což de facto brání plynulému hraní. Postavička se třeba nechytne tyče, když by měla, nebo se neudrží na můstku přes překážku. V předchozích LEGO hrách jste se nemuseli zabývat opatrným pohybem prostředím a zábavě to nijak neuškodilo – právě naopak, pomáhalo to k udržení plynulého tempa. V The LEGO Movie Videogame vás neustále vytrhuje nějaký nezaviněný pád či neúspěšná snaha dostat se na určené místo, protože pro to musíte být zcela nesmyslně natočeni jedním konkrétním směrem.

Spíše nefunkční je také nutnost stavět specifickou stavbu jen s určenou postavou. Chápu, proč nově vzniklou věc nemůže některá postava použít, ale stavět snad vždycky uměli všichni? Otravná je také skutečnost, že i když stavbu daný hrdina nezvládne, klidně ji rozestaví, přestože se mu na konci prostě rozpadne. Jde o ztrátu času a zkoušku nervů zároveň. Navíc chybí jakákoli indicie, jaká postavička se má do stavby pustit. Takže zkoušíte různé varianty, a čím déle to trvá, tím více ztrácíte chuť pokračovat v hraní. Příjemně plynulý tok zábavy z předchozích her je v takových momentech fuč, a když hrajete s dětmi, brzy vám hodí ovladač na hlavu.

...

Nezvedený sourozenec LEGO her

Kvůli uspěchanému vývoji nechali tvůrci ve hře i nepříjemné technické problémy. K vidění je zasekávání postaviček nebo ošklivé sklouzávání po předmětech, které sice působí, že se na ně dá vyskočit, ale ve skutečnosti to hra neumožní. Hra navíc občas spadne a jednotlivé pasáže pak musíte absolvovat hrát znovu.

Zvláštní péče se nedostalo ani AI přátelských postaviček, které se neumí seběhnout na místo, kde se vyskytujete s aktivní postavou. Když se pak chcete rychle přepínat mezi postavičkami, kamera zoomuje na vzdálená místa, kde vám třeba ukáže Vitruvia stojícího se zaseklou AI nad propastí na plošině v půli cesty.

Vysokou úroveň série si drží v The LEGO Movie Videogame pouze tradičně vtipná videa, ovšem i těm často chybí pověstná roztomilost LEGO her, což se dá s klidným svědomím říct o zbytku hry. V kontextu ostatních LEGO her The LEGO Movie Videogame selhává a přináší fanouškům jisté zklamání. Na druhou stranu, jde o zklamání v kontextu LEGO série, která si dlouhodobě drží vysokou úroveň.

The LEGO Movie Videogame je přes všechny nedostatky (a samozřejmě hlavně kvůli nim) pořád nadprůměrná a v mnoha momentech zábavná hra - jen je na ní vidět, že vznikala na zakázku jako marketingový přívěšek filmu, ne jako regulérní díl LEGO série.

Verdikt:

Na The LEGO Movie Videogame je cítit, že s ní autoři spěchali, aby vyšla na uvedení filmu do kin. Nedosahuje proto kvality ostatních LEGO her. Jako doprovodná hra k filmu ale poslouží.

Nejnovější články