zdroj:
tisková zpráva
V každé kategorii počítačových her existuje soubor titulů, které se nazývají kultovní. Sam &Max: Hit the Road je kultovním z oblasti adventur jednak proto, že jeho vydání spadá do roku 1993, kdy, jak vám potvrdí každý sklaní fanda, se dělaly opravdové hry, ne jako dnes, ale hlavně proto, že šlo o dílo originální, s netypickými postavami, netradičním příběhem a mnohdy s až bizarními postupy. Popravdě, v té době nebyl herní trh tolik saturovaný, aby nebyla nouze o originální nápady bez nutnosti vykrádání starších titulů. Bude, nebude... bude! Informace o připravovaném navázání na tento hit v podobě Sam &Max: Freelance Police zčeřila vody adventurní scény stejně tak jako jeho následné zrušení. V poslední minutě nakonec přispěchala na pomoc firma Telltale Games, aby se pokračování ujala tak nějak po svém. To znamená rozdělení celé hry na několik epizod a jejich postupné vydávání s přibližně půlroční periodou. Podobně jako u série Bone, která už před časem dospěla k druhému dílu.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek Kdo je kdo? Sam je pes, ale ne policejní pes, prostě policista. Obvykle je ten rozumnější, rozvážnější a raději nejprve vyjednává a až potom koná. Max je poněkud psychotický králík s velmi výraznými sklony k násilí. Je ho zapotřebí všude tam, kde slova nepomáhají a je třeba zahrát na bolestivou notu. Klasický zážitek První epizoda s podtitulem Culture Shock nemůže začít jinak, než v kanceláři této nevšední dvojice zvoněním telefonního aparátu. Problém je v tom, že vedle záznamníku žádný telefon není, ačkoliv tam obvykle bývá. Namísto něj Sam nachází pouze vyděračskou zprávu: „Švýcarský sýr za telefon!“. Je jasné, kdo za tímto odporným zločinem stojí – Jimmy dvoutesák. Pěkná krysa tenhle skřet, a to jak biologickým druhem, tak povahou. Najít kus sýra v zabordelařené kanceláři nebude zase tak obtížné, jak by se mohlo zdát, i když aktivních míst je tu spousta. Bohužel veškeré zásoby, které se tu nacházejí, nevykazují známky švýcarského původu, ale to už nebude takový problém. Všichni přeci víme, jak se takový sýr vyrábí.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Bratři v akci Telefon je zpátky a právě včas, neboť opět volá komisař – něco divného se děje dole ve městě. Je čas vyjít na ulici a rovnou k vyděšenému Boscovi, prodavači potravin, alkoholu, zbraní a dětského zboží ze sousedství. Tou neobvyklou událostí v Boscově krámu je bývalá dětská televizní hvězda Whizzer. Ten, přes prodavačovy protesty, plní regál videokazetami zdarma s Brady Culture‘s Eye-Bo, terapeutickým programem, který změní váš život. Podle Bosca jde o spiknutí a je třeba povolat národní gardu, podle Sama se zase nic tak hrozného neděje. Jenomže když se na scéně objeví další dvě dětské postavy ze stejného seriálu, navíc podivně se chovající, jako by byly zhypnotizovány, Sam i Max začínají větřit něco smrdutého a nejsou to Boscovy přesmažené kanibalistické klobásy. Jako vejce vejci Hra Sam & Max se velmi podobá sérii Bone. Aby ne. Stejná firma, stejný engine, stejné hlasy, stejný systém dialogů a inventáře. Obě hry svým ztvárněním reflektují komiksové předlohy. Inventář je rozbalovací na spodní části obrazovky, přitom skládat v něm předměty navzájem nelze. Tím tak trochu odpadá jedna velká množina kombinací při používání všeho na všechno, když se dostanete do úzkých. I když v Bone nebyl inventář nikdy příliš plný, obvykle většina věcí našla brzké uplatnění a podobně tomu bylo i zde.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Navíc Telltale slíbili, že řešení úkolů a hádanek bude alespoň z větší části podléhat více logice, než těžké abstrakci či experimentování bez hranic. Přesto je adventurování ztíženo množstvím aktivních míst, která tu jsou někdy jen tak pro zábavu, jindy prostě proto, aby odváděla pozornost od těch, která mají s hraním nějakou souvislost. A jako v Bone, ani zde nechybí akčnější minihry. Mluv bastarde! Dialogy jsou podobně jako v mnohých hrách lineární, čímž myslím, že volba té či oné varianty nemá na další dění vliv. Obvykle spotřebujete všechny nabízené věty, přičemž některé slouží spíše ke slovní inzultaci, jiné k odhalení dalších informací. Nevšední je možnost vést dialog za obě postavy, kdy libovolně přepínáte mezi sadami vět vyhraněných zvlášť pro Sama a zvlášť pro Maxe. Zkrátka metoda „hodného a zlého policisty“. Jednou zabere ta hodnější strana, jindy zase ta zlá. Tento systém dialogů byl prvně použit opět v Bone.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Hudební repertoár je celkem bohatý a dobře zapadá do jednotlivých scén. Postavy jsou namluvené také velmi slušně, bohužel ve zvuku je slyšet nepříjemné rušení, hlavně při sykavkách, jakoby následek velké komprese a také mi na hlasech chybělo pozadí – ozvěna, odrazy, „barva“ – prostě to, co vytváří pocit reálného prostředí, ne nahrávacího studia. Výkonu netřeba Grafika hry je velmi jednoduchá a také nenáročná na hardware, přesto dostačující, řekl bych. Pro srovnání jsem sejmul pár obrazovek z původní hry. Oproti Bone je možné si zvolit ze čtyř rozlišení a to až do 1600×1200, plus zapnutí vyhlazování hran. Pakliže procesor vašeho elektronického "miláška" tepe frekvencí 800 MHz a je vybaven 32 MB grafickou kartou s hardwarovou podporou T&L, resp. 1,5 GHz s grafikou bez T&L, a pamatuje si více jak 256 MB dat, potom byste neměli mít s rozběhnutím hry větší problémy.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Dobrá a bude ještě lepší Za ty krátké čtyři hodiny, strávené u prvního dílu, jsem se celkem dobře pobavil. Hra se teprve rozbíhá a tak bude doufám ještě trochu drsnější a humornější a příběh zamotanější. Samotné adventurování nebylo nijak přehnaně obtížné, spíše lehčí s asi dvěma místy, kdy jsem si hned nevěděl rady. Např. kde splašit deset tisíc dolarů na zakoupení slzotvorného granátometu. Nakonec se ukázalo (pozor spoiler), že minihra v podobě průjezdu městem neslouží jen k odreagování se nebo buzerování řidičů, ale lze si při ní vydělat na pokutách. Ovšem musí jít o skutečný přestupek. Nikoliv o smyšlené obvinění z toho, že řidič jede nahý, ačkoliv je evidentně oblečen. Tuto trapnou situaci pak nezachrání ani Maxova připomínka, že řidič má nahý obličej. Stahování dovoleno Pro našince je možnost koupení Sam & Max Episode 1 omezena pouze na stahování z internetu a to samozřejmě v původním jazyce. Přitom angličtina ve hře není zase tak jednoduchá. To podstatné by vám sice nemělo uniknout, ale ty finesy a vtípky okolo už mohou. Postavy mluví celkem rychle, a když jde o dlouhá souvětí, která ze sebe vysypou jako smaženici z muchomůrky zelené, nemusíte zkrátka stíhat číst. Tady by se určitě hodilo ukládání dialogů do nějakého zápisníku, kde byste si je mohli v klidu přečíst, nebo alespoň zpomalení titulků či jejich odklikávání, což bylo v původní hře možné.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v sekci screenshotů Od kdy? Odtajnění jakýchkoliv recenzí ze hry bylo stanoveno na 17. října, což je den, kdy se také objeví na serveru GameTap, ovšem jen pro zde registrované, platící hráče. Po patnáctidenní exkluzivitě bude titul přístupný na serveru firmy Telltale k hromadnému stahování. Každý díl je ceněn na necelých 9 amerických dolarů nebo 35 za celou sezónu, která bude přístupná, až vyjdou všechny díly. V té době bude pak možné si objednat i CD za stejnou cenu jako za komplet plus poštovné. Stáhněte si: Teaser...
Související články: Novinky...
|