Men of War: Assault Squad 2 - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Men of War: Assault Squad 2 - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

25. 6. 2014 19:45 | Recenze | autor: Aleš Smutný |

Poslední pětice vojáků se schovává za tankem s přetrženým pásem. Pomalu dochází náboje a medik, co se snažil zachránit už chladnoucí mrtvolu, se válí o kus dál. I kdybyste chtěli tank nakrásně opravit, museli byste přežít v dešti kulek. Situace volá po jediném řešení. Restart! Dobře se s touto funkcí seznamte, při hraní Men of War: Squad Assault 2 ji budete často používat.

Vnímání kvality Men of War: Assault Squad 2 se už z principu výrazně liší pro veterány série, nováčky a občasné návštěvníky, mezi které vlastně patřím. Men of War mi kdysi učarovala nesmiřitelným přístupem a detailní správou vojáků včetně inventáře. Byla to obtížná a občas až frustrující strategie, ve které ale každý úspěch znamenal pocit skutečného zadostiučinění. Byla to zkrátka skvělá hra.

Na několik dalších dílů jsem však ze série vypadl a naskočil do ní opětovně až s Men of War: Assault Squad 2, což je obecně platná podmínka, aby vás hra neurazila. Assault Squad 2 totiž oproti předchozímu dílu nabízí tak málo nových prvků a obsahu, že si nezaslouží nálepku nové hry!

Zahrál jsem si dokonce Assault Squad, abych si ověřil, v čem se obě hry liší. Rozdílů jsem však našel pomálu. Dvojka je hezčí, hůře optimalizovaná a obsahově připomíná spíš DLC, ne novou hru. Vždyť celých pětadvacet ze čtyřiceti map pochází z předchozí hry! Assault Squad 2 má přesto co nabídnout - zejména hráčům, co buď předchozí díly nehráli, nebo se s Men of War sérií setkávají poprvé. Začátky však budou obtížné...

Těžko na bojišti... ne, cvičiště nemáme

Men of War hry připomínají Company of Heroes na steroidech, protože starost o vojáky zachází do titěrných detailů. Assault Squad 2 není výjimkou. Určujete vojákům v boji směr i formu pohybu a schováváte je v krytu. Nařizujete použití výbušnin i speciálních schopností a staráte se o inventář nebo počet nábojů, což často neděláte ani ve střílečce, natož v realtime strategii. Men of War hry se ale vyžívají v detailech obecně, ne jenom při práci s vojáky.

Třeba tanky jsou nejzranitelnější v oblasti pásů. Musíte proto vytvářet formace a využívat terénu, abyste pásy kryli, jinak se z nich stanou nepohyblivé kusy železa a nezbude, než je opravovat uprostřed přestřelky, což představuje obrovské riziko pro vaše vojáky.

Právě v náročnosti pramenící z podobných detailů ale spočívá zábavnost Men of War her. Koordinujete pěchotní postup několika týmů najednou. Musíte pečlivě vybírat cestu, vytvářet palebnou clonu a nevrhat se sebevražedně vpřed. Přitom ale musíte operovat i s obrněnou technikou a specialisty - například s odstřelovači, protože likvidací nepřátel na větší vzdálenost mohou zachránit váš tým, přišpendlený k zemi těžkou palbou.

zdroj: Archiv

Krom jiného také řešíte, že dochází náboje, krvácí medik a protivník se pokouší o obchvat. Snažíte se tohle všechno zvládnou v reálném čase, protože Men of War hry jsou realtime strategie, a když se (časem) dostaví úspěch, přinese s sebou pocit uspokojení, který žádná jiná RTS zprostředkovat nedokáže.

Cesta k úspěchu je ovšem dlouhá a trnitá, protože obtížnost Assault Squad 2 je vysoká a začátečníkům hra s ničím nepomůže. Největším výsměchem je dobře skrytá tutoriálová mise, která vysvětlí jen naprosto zřejmé mechanismy (jak pohybovat s vojáky), zatímco informace o fungování klíčových prvků si nechá pro sebe (jak doplňovat munici).

Assault Squad 2 se zkrátka učíte hrát sami, ale vynaložená snaha přinese odpovídající uspokojení. Musíte však holdovat hraní s více lidmi, což je podmínka, přes kterou nejede vlak. Men of War: Assault Squad 2 totiž stojí a padá s multiplayerem!

Kampaň je cvičák pro mulťák

Pár desítek skirmish misí pospojovaných do nápodoby kampaně se po čase omrzí, protože se až zarážejícím způsobem opakují bez ohledu na výběr strany. Od kampaně rovněž nečekejte ztvárnění reálných bojových situací nebo míst. Tvůrci se historií jen volně inspirovali a design jednotlivých map je především funkční.

Prakticky vždy postupujete skrze nepřítelem zahuštěný prostor podle modelu "přesun - obsazení vlajky - dočištění prostoru - přivolání posil - přesun." Hra za jednu stranu pobaví, za druhou už méně, dál už je to nuda. Skirmish kampaň plní v Assault Squad 2 roli tréninku pro multiplayerová klání.

Oproti Men of War je sice Assault Squad 2 v kampani dynamičtější, ale též méně osobní ve vztahu k vašim vojákům. V původní hře jsem znal každého člena jednotky jménem, věděl co tahá v torně a mohl si s jeho vybavením vyhrát.

V Assault Squad 2 na něco podobného není moc času, ale hlavně není důvod, proč se s inventářem patlat. Z vojáků jsou anonymní figury, které vyčnívají jen případnou speciální dovedností, a z toho pramenící funkcí na bojišti. Podporuje to sice strategickou složku hry, ale zároveň tím hra ztrácí na osobitosti. 

Sbírka válečných fotek

Vývojáři se fanoušky série snažili přesvědčit, že by si Assault Squad 2 měli pořídit kvůli vylepšené grafice a podpoře vícejádrových procesorů. Ani jeden z aspektů však ve výsledku jako důvod ke koupi nefunguje. Optimalizace hry je tristní a na počítači, který v praxi utáhl všechny nové tituly na maximum, jsem se musel smířit se škubáním i na střední detaily. Hra sice nepadala, ale to má být samozřejmost, ne pozitivní vlastnost.

Navíc podobné problémy netrápí jen mě. Hodně lidí proto hraje Assault Squad 2 přes internet na minimální grafické detaily, aby si zajistili plynulý běh, což je absurdní. Grafika má být jednou z nejvýraznějších změn oproti předchozímu dílu, ale v zájmu plynulosti hry si ji člověk vůbec neužije.

Výpadky umělé inteligence jsou samosebou k vzteku, protože kazí dojem autentické válečné vřavy, ale nejvýraznějším nedostatkem multiplayeru je absence větších změn či novinek oproti předchozímu dílu. Vylepšený interface je fajn, ale raději bych byl za nový matchmaking, abych jako nováček nemusel hrát proti veteránům se stovkami nahraných hodin a tunou zkušeností na kontě.

Pokud jste se horko těžko probíjeli vpřed ve skirmishi proti AI, v multiplayeru s vámi drtivá většina protihráčů vytře bojiště. A při troše smůly navíc narazíte na "laskavého" protihráče, který se vám ještě vysměje. Za to hra sice nemůže, ale kdyby nabídla možnost párování s hráči na podobné úrovni zkušeností, bylo by po problémech

Multiplayer - místo, kde se z chlapců stávají muži a naopak

Když ale vytrváte, překonáte počáteční bariéru v podobě drsné komunity zkušených hráčů a proniknete do tajů herního systému, užijete si v multiplayeru Men of War: Assault Squad 2 spoustu zábavy i napětí. Jako nováčci navíc nemusíte řešit, že faktických rozdílů mezi Assault Squad 1 a 2 je opravdu minimum.

Naopak hráči prvního Assault Squad mají pozici mnohem obtížnější. Nového obsahu nabízí dvojka málo, vylepšení jakbysmet a zamýšlené největší trumfy hry (lepší grafika, podpora vícejádrových procesorů) nekompenzují horší optimalizaci. V nabídce sice figuruje nový mód 8 proti 8, ale sehnat šestnáct lidí je obtížné, lag je smrtící a chaos zábavu spíše zabíjí. Více vždy neznamená lépe.

Pokud se však online komunita přesune od jedničky k dvojce, budou si "pokračování" muset koupit i hráči, kteří o tom kvůli minimu inovací neuvažovali. Assault Squad 2 je a bude hlavně o multiplayeru.

Verdikt:

Minimum novinek hráče předešlého titulu otráví, nováčci zase budou skřípat zuby nad absencí smysluplného tutoriálu a křivkou obtížnosti, ze které by se rozplakal i zenový mistr. Přesto je Men of War: Assault Squad 2 sice náročná, ale zábavná simulace válečného chaosu.

Nejnovější články