Mario & Luigi: Paper Jam Bros. - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Mario & Luigi: Paper Jam Bros. - recenze

Datum vydání:
4. prosince 2015
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

10. 12. 2015 19:30 | Recenze | autor: Vilém Koubek |

Již dlouhá léta platí, že RPG ze světa Super Maria jsou stabilně zábavná a kreativní. Paper Jam Bros. se navíc chlubí kombinováním klasického hopsačkového univerza s tím, které znáte ze hry Paper Mario. Výsledek má tedy potenciál potěšit snad všechny RPG pozitivní fanoušky kníratých instalatérů. A asi nebudu prozrazovat příliš, když řeknu, že se to opět povedlo. 

Luigi tropí hlouposti

Paper Jam Bros. je ve skutečnosti moje první RPG s Mariem a Luigim v hlavních rolích a jako „neznaboh“ se pravděpodobně budu rozplývat nad zajetými herními mechanikami a přednostmi. Pokud jste ostřílení veteráni série, berte mou případnou chválu standardů jako potvrzení, že se nikam nevytratily. Jestli jde o vaše první setkání s RPG hrou, kde vystupuje Mario a Luigi, připravte se na pořádnou jízdu.

Nešika Luigi totiž jednoho krásného dne shodí z police magickou knížku, na jejíchž stranách se ukrývá cesta do dimenze, ve které je všechno z papíru. Světy se prolnou a do krásně buclaté země s třetím rozměrem vtrhne nejen záplava placatých toadů, ale také papírový Bowser se svou armádou, plochá princezna Peach a v neposlední řadě i Mario. Všude samozřejmě zavládne chaos, reality se začnou míchat, a jakmile Bowserové najdou společnou řeč, provedou to, co jim jde nejlíp – unesou princezny. Mariovi, druhému Mariovi a Luigimu proto nezbude nic jiného než vyrazit na cestu za jejich záchranou.

Mario & Luigi: Paper Jam zdroj: tisková zpráva

Kolidující světy

Hratelnostní jádro Paper Jam Bros. vychází z kořenů japonských RPG. Se svou skupinou pobíháte po krajině, kde narážíte na nepřátele, v následných tahových soubojích jim dáváte na budku, dostáváte zkušenosti, zlepšujete si statistiky, nakupujete nové vybavení a odklikáváte hromady textů. Což na první pohled může leckoho odradit. Nakonec uznejte sami, že příběh už od pohledu za moc nestojí a ten zbytek se tváří jako obyčejný grind.

Studio AlphaDream, které má na svědomí mimo jiné Mario & Luigi: Dream Team, však na svou obranu vykřikuje, že se žádné bezhlavé a nudné vybíjení map nekoná – a mně nezbývá než mu dát za pravdu. Pokud se totiž Paper Jam Bros. něco skutečně daří, pak je to převést do RPG podoby všechnu pomyslnou hravost, vynalézavost a odlehčenost, kvůli které řada lidí miluje mariovské hopsačky.

zdroj: Archiv

Kdo neskáče…

Zásadní rozdíl oproti ostatní japonské RPG produkci pocítíte již během prvních potyček. Uvědomíte si, že tentokrát nebojujete pouze tím, že v tazích ukazujete postavám, koho mají praštit jakým útokem. Generické mačkání tlačítka se změnilo v kratochvíli, do níž je potřeba investovat vaše dovednosti, protože každý útok či obrana probíhá formou „minihry“.

Zcela nečekaně jsou základní zbraní všech tří hrdinů boty, kterými skáčou po nepřátelích. Jednoduchý výskok a následný dopad ale není dostatečně efektivní. Pokud zmáčknete ve správnou chvíli adekvátní tlačítko, dovede se vaše postava odrazit a dopadnout ještě jednou, ale klidně i víckrát. Úspěšné zvládnutí skoků se projeví nejen sčítajícím se poškozením, ale také nějakým tím bonusem navíc.

Pokud naopak útočí nepřátelé, můžete podobně jako v ostatních RPG pokorně stát a nechat si rozbít ciferník. Daleko zábavnější a hlavně výhodnější pro vaše lékárničky je ale dávat pozor a pokusit se poškození odrazit, nebo se mu vyhnout. Některé protivníky přeskočíte, na jiné naopak i během jejich útoku můžete hupsnout nebo odrazíte projektil, který proti vám vyšlou.

Mario & Luigi: Paper Jam zdroj: tisková zpráva

Proti houbám i želvám

Ani tímto osvěžením však potenciál propracovaného systému nekončí – proti monotónnosti bojuje hra ještě nevyzpytatelností. Každý z nepřátel útočí jinak a na jinou postavu. Zatímco u jednoho můžete skákat hned, jiný se dovede v půlce cesty nečekaně zastavit a až pak proti vám opět vyrazí… Zároveň platí, že čím hlouběji do hry pronikáte, tím víc druhů protivníků potkáte, a tím pádem se neustále učíte nové vzorce chování.

Během bojů zkrátka musíte být ostražití, vypočítaví, rychlí a vynalézaví, což jsou přesně ty vlastnosti, které z vás ždímají instalatérské hopsačky. A to nemluvím ani o „bratrských útocích“, do nichž se zapojují často všichni tři hrdinové a jejichž provedení je občas tak náročné, že si je můžete nejprve natrénovat v tutoriálech. Ať už ale zběsile metáte ohnivými koulemi, nebo řídíte raketu, je decimace nepřátel v Paper Jam Bros. velmi zábavná a hlavně uspokojivá, protože jejich porážka je o to hladší, o co vy jste lepší hráči.

zdroj: Archiv

Jdi za štěstím!

O různé „vychytávky“ a příjemné komplikace se navíc postupem času rozrůstá také herní prostředí, v němž se objevuje stále více aktivních prvků a specifických způsobů, jak si s nimi poradit. Obří kamenné krychle rozbijí jen kladiva všech tří hrdinů najednou. Podivná poschoďová rostlina se dá zamést z cesty pouze precizním načasováním a opětovnými údery… Po nějaké době se objevují i skokové pasáže, terén, který nějakým způsobem omezuje váš pohyb a tak dále.

A pak samozřejmě přicházejí na řadu také úkoly. Tu hledáte toady, onde je zachraňujete před nepřáteli, aby vám pomohli prokopat cestu, a támhle zase musíte dostihnout zloděje, který vám ukradl vybavení.

Zábavná netriviálnost se zkrátka šíří z bojů i do cestování světem, zvládání úkolů po několika hodinách již zavání výzvou a AlphaDream ani náhodou neplánují končit. Najednou vám servírují zábavné souboje s bossy, různé variace úkolů se zcela novými požadavky a dokonce také velké papercraftové bitvy, v nichž s obří skládačkou Maria jezdíte po aréně a trháte na kusy své lepenkové oponenty. Všechno to navíc vypadá na poměry 3DS skvěle a hýbe se to plynule i na staré verzi handheldu.

Mario & Luigi: Paper Jam zdroj: tisková zpráva

V řadě za sebou

Vedle triviálního příběhu proto snad jedinou výtku musím nasměrovat k ovládání. Každý ze tří hrdinů má přiděleno jedno tlačítko, kterým skáče, potvrzuje příkazy nebo zkrátka provádí akce. Po světě se pohybují všichni najednou, neslučují se do skupiny. A když chcete někam vyskočit, musíte hopsat hezky se všemi a hlavně postupně. Pokud se vám skok s jednou postavou nepovede, vracíte se a jedete znova celou skupinu. Podobné kiksy se rády stávají hlavně v některých vypjatějších situacích a nejsou zrovna příjemné pro vaše duševní zdraví, ale i pro 3DS, kterým hodíte o zeď.

V bojích, kdy na celou vaši skupinu útočí nepřátelé najednou a potřebujete nad nimi mít přímou a okamžitou kontrolu, rozdělení chápu. Ve „venkovním“ světě si ale rozdrobení mohli autoři klidně odpustit.

Mario & Luigi: Paper Jam zdroj: tisková zpráva

To dobré i zlé

Paper Jam Bros. míchá kreativitu mariovských titulů s provařenými standardy japonských RPG s velkou grácií a výsledek nebudete chtít přestat hrát. Po vzoru hopsaček je různorodá, zábavná, neustále vás něčím překvapuje a obtížnostní laťku zvyšuje v akurátním tempu. Nabízí však také zhruba stejnou porci příběhu, jakou byste čekali od titulu, v němž se musíte „jen“ proskákat za princeznou, a místy se ovládá poněkud krkolomně. Kdyby vývojáři ještě trochu zatlačili v těchto dvou směrech, nebál bych se hře udělit klidně o stupeň vyšší známku. I tak se ale jedná o pravděpodobně nejkrásnější osmičku, jakou si dovedete představit. 

Verdikt:

Vynikající mix mariovských světů, který dohromady pojí jednoduché, ale ve své podstatě bytelné RPG prvky. Co se týče hratelnosti, není Paper Jam Bros. co vytknout, po příběhové stránce však nabízí hra obsahu, co by se za nehet vlezlo, což je u dobrodružství, které se vám natáhne na desítky hodin, trochu škoda. I tak se ale jedná o ideální tip na vánoční dárek.

Nejnovější články