Mafia II ohlédnutí: DLC & speciální rozšířená edice
zdroj: Archiv
Recenze

Mafia II ohlédnutí: DLC & speciální rozšířená edice

Datum vydání:
21. srpna 2010
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

4. 2. 2011 0:11 | autor: Lukáš Grygar |

Názor do pranice: škrty druhé Mafii pomohly. Kromě toho, že zřejmě díky nim stihla vyjít před koncem světa, se tak z Vitova příběhu stala tragédie rebela bez příčiny s jasným poselstvím, že zločin je spirála mířící do pekla. A je mi celkem putna, jestli to tak autoři (kolego?) zamýšleli nebo si do výsledku dosazuji tajenku, která tam původně nebyla, respektive být neměla.

Dílo stojí samo o sobě a žije vlastním životem nezávisle na záměrech tvůrce – tak se to s uměním odjakživa má a můžeme se jistě bavit o tom, jestli cena, kterou hráči v tomhle případě zaplatili (navíc za něco, o co ve většině možná ani nestáli), nebyla příliš vysoká. V případě pokračování kultovní Mafie (a sluší se také podotknout, že mezi následovníky tohoto kultu autor recenze nikdy nepatřil) je touhle “cenou” vykutálená obchodní strategie firmy 2K Games. Ta na pohled očesala finální produkt od obsahu, který se teď podle konspiračních teorií snaží hráčům dodatečně prodat. Není ale důležité pídit se po tom, jestli je takové nařčení pravdivé (a pokud ano, jestli je v rámci vydělávání peněz fér).

Je důležité zodpovědět, jestli má cenu do nového obsahu investovat. Přídavky lze pořídit jednak ve formě individuálního digitálního nákupu, ale také všechny pohromadě v elegantním bílém balení tzv. “Special Extended Edition”, což je jenom rádoby frajerská variace GOTY samolepky, na kterou si marketing 2K ve světle rozporuplných recenzí původní hry zřejmě netroufnul. Kompletní edice obsahuje veškeré publikované DLC, včetně těch, co si mezi sebou exkluzivně rozstrkaly konzole. Pojďme si je probrat hezky chronologicky.

Jimmyho zrada

Bohužel už první DLC naznačuje, že se autoři nehodlali kvůli přidané hodnotě nějak přetrhnout. Jejich jedinou ambicí je naroubovaní highscore tabulky na příběhovou hru a výsledek působí přesně tak nepatřičně, jak by se hráč obával. V roli chladnokrevného “čističe” Jimmyho kosíte v jednotlivých misích šiky nepřátel, demolujete auta a obchody, šviháte to stotřicítkou v protisměru a skóre nabíhá, i když na něm pranic nezáleží. Bohužel, někoho velegeniálního napadlo, že nahradit v Mafii 2 drama anonymními číslíčky a filmové vyprávění odstavci suchého textu musí jistě stačit.

A možná by i stačilo, kdyby obsah konkrétních misí vykazoval alespoň stopové prvky nápaditosti. Bohužel, Jimmy je donekonečna úkolován naprosto banálními a smysl nedávajícími zakázkami, z nichž v té poslední prostě sklapne past a nazdar. Škoda, že Jimmy je přes svůj charismatický vzhled absolutně prázdná postava, o které vám hra nic neřekne a tím pádem může být hráči šumák, jak to s křížencem Karla Hály a Wolfa z Pulp Fiction dopadne. Ničemu pak nepřidá ani nevhodně nasazovaný dabing Petra Soukupa, který svým typickým stylem deklamuje naprosto se nehodící hlášky. Za každé Jimmyho “adios debilos” nejenom že Bůh zabije koťátko, ale rovnou pošle jeho pacičku Martě Kubišové.

Hodnocení: 2/10

Jimmyho vendetta

Kdo by doufal, že Jimmymu oddych v chládku prospěje, ten by se šeredně mýlil. Jen co holohlavý zabiják využije vězeňskou vzpouru k útěku, rozjíždí se kolotoč nudné akční banality nanovo. Ono by to nemuselo tolik vadit, když přece druhá Mafia disponuje nejlepším systémem přestřelek v žánru a drandění v dobových automobilech je při zapnuté fyzice a “reálném” jízdním modelu slušná výzva... bohužel ale existuje určitá mezní hranice, kam lze v lenosti herního designu zajít, určitý horizont událostí, odkud už neunikne ani zrníčko zábavy, a Jimmy tuhle pomyslnou hranici v obou případech překračuje.

Cokoliv zábavného tedy Vendetta nabízí, je opět jenom matnou ozvěnou hlavní hry a něco málo nových možností vylepšovat si auta to rozhodně nevytrhne. Někteří hráči možná přivítají možnost volné jízdy městem, která se po dokonání msty odemyká, ale je něco takového dostatečná motivace prostřílet se pár hodinami zoufalé nudy? A především, vysolit za ně zhruba dvě stovky? Nemám ten pocit.

Hodnocení: 3/10

Joeova dobrodružství

Je otázkou, jestli v tuhle chvíli může něco zachránit jedna z nejnesympatičtějších postav celé hry. Misogynní buran a ochlasta ale v závěru vykázal i další charakterové vlastnosti (právě díky Joeovi byl konec tak silný), a tak není od věci dát mu šanci převyprávět kus svého osudu. Začátek je povědomý: Vito končí v base a jeho “starší brácha” Joe pochopitelně zuří. Okamžitě bere iniciativu do svých rukou a zkouší svého kamaráda vysekat z problémů, naneštěstí neúspěšně. Celá eskapáda končí nutností zmizet z Empire Bay a přesně to také Joe udělá.

Po pěti letech se do města vrací a spolu s ním i hráčova naděje, že po slibném úvodu se teď rozjede solidní gangsterská etuda. Bohužel, opak je pravdou a hra se okamžitě zavírá do Jimmym vytyčených mantinelů. Sice se ještě objeví několik misí, které vykazují nápaditost úkolů hned ze začátku a hlavně dovolí hráči využít širší spektrum akce než jen bezhlavou střelbu, ale zbytek je rutina šedivější než nebe nad přístavem. Joe se navíc vrací do režimu jednorozměrného hovada, které jestli někomu imponuje, tak potěš koště. Hrát za něj je odpuzující a hráčova motivace tak znovu visí na bodovém ohodnocení, které může fungovat v tupé arkádě, ale mezi mrakodrapy Empire Bay ani omylem.

Hodnocení: 5/10

A ten zbytek?

Je smutné, když se autoři totálně minou s tím, co už dokázali. Bez tragické postavy v centru dění je hraní si na mafiány velice povrchní zábava a její tupost jenom stupňuje lajdácký design zúčastněných misí. Pokus zavést do hry bodovací systém navíc působí jako pěst na oko a uvnitř akce nenahradí napětí, které by měl jinak na starosti příběh. Trojice “velkých” DLC tak nachází smysl pouze jako vedlejší součást balení v Extended Edition. S tou prostě dostáváte kompletní menu, kde nakonec nejvíc zachutnají zákusky: zkombinované menší balíky Vegas, War Hero, Renegade a Greaser.

Ty společně přinášejí čerstvý vítr především do garáže a jak dva rozkošné a sakra neposedné hot rody (mimochodem, pamatuje tu někdo Street Rod?) nebo naopak za každého počasí velmi poslušné armádní jeepy najdou na silnicích virtuálního města své uplatnění. Vyloženým miláčkem je pak žihadlo Potomac Elysium, se kterým, ideálně v marlonbrandovské kožené bundě, budete neotřesitelnými králi Empire Bay. Utrácet za takovéhle drobnosti je jistě pošetilost, ale v andělském hávu rozšířené edice spolehlivě potěší – obzvlášť ve společnosti tak dobré hry, jakou druhá Mafie je. I v pohledu do zpětného zrcátka.

Nejnovější články