LEGO Star Wars II - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

LEGO Star Wars II - recenze

Datum vydání:
12. září 2006
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 9. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Zasazení do prostředí staré řady Hvězdných válek (Epizod IV-VI), větší využití vozidel a vytvoření vlastních postaviček ze stavebnice LEGO - to jsou hlavní novinky druhého dílu úspěšné akční adventury nejen pro děti.

Autor: Levis
Publikováno: 24.září 2006
Verze hry: prodávaná/anglická/PC
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Nejeden recenzent vloni se slzou v oku vykřesal vzpomínky na své útlé mládí a s dětskou jiskrou v očích děkoval za chytlavou akční adventuru LEGO Star Wars. Byla sice určena primárně dětem, ale stejně dobře se u ní zabavili jejich rodiče nebo dospívající, kterých se našlo opravdu hodně. Ani u dvojky tomu asi nebude jinak, vzhledem k nevídané prodejnosti 1,1 milionu kusů za pouhý týden pobytu v zahraničních obchodech. Zatímco původní hra si vzala na paškál první tři epizody, LEGU Star Wars II s podtitulem The Original Trilogy za podklad celkem logicky slouží staré Epizody IV-VI.

 Novinky druhého dílu
Ve hře nechybí jediná podstatná scéna z filmů. Osmnáct misí zahrnuje vysvobozování droidů na písečném Tatooinu, bitvu na ledovém Hothu, roztomilou návštěvu Mistra Yody na planetě Dagobah i závěrečný duel se samotným císařem na palubě Hvězdy smrti. Nemusím snad dodávat, že každičký kout odpovídá filmové předloze. Levely jsou mnohem otevřenější než v jedničce, což nemusí každému vyhovovat. Kromě prostředí se v nich samozřejmě střídají i nepřátelé, včetně bossů, jakým je např. Boba Fett nebo právě Imperátor. I největší začátečníci brzy přijdou na to, jak si s těmito záporňáky poradit, a nic na tom nezmění ani nově přítomná adaptabilní AI, která se má přizpůsobovat obtížnost hráčovým dovednostem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Mezi postavičkami lze najít většinu známých z filmů, od Žvejka po slizkého Jabbu nebo admirála Ackbara. Dohromady se jich odemkne kolem padesáti, plus hra umožňuje importovat další z uložených pozic z prvního dílu. Komu by to nestačilo, může si kombinací legových dílků sestavit vlastního hrdinu a to doslova - vybrat mu jiný trup, přidat strniště na tváři nebo obarvit vlasy, zkrátka, vyměnit každý dílek, ze kterého se LEGO postavička skládá. Vzhled se nijak nepodepíše na vlastnostech, takže jde o čistě estetickou změnu, žádné RPG. Někomu třeba udělá radost, když může nasadit Lukovu hlavu na malého zeleného Yodu atd.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Díky Free Play módu si můžete každou dokončenou misi znovu projít s libovolnou postavičkou, tedy včetně těch, co si sami postavíte. Herní postup a úkoly ale samozřejmě zůstávají totožné, pouze tu a tam narazíte na bonusové místnosti, přístupné jen určitému typu charakterů (např. lovcům lidí). Je to vhodné pro ty, kteří chtějí v klidu proslídit každé zákoutí a sesbírat všechny schované předměty.

 Logické hádanky
Jelikož se jedná o hru pro děti ve věku 6-8 let, více komplikovanou zápletku nebo těžší puzzly si nemůže dovolit. Většina zákysů spočívá v mačkání tlačítek nebo – ve stylu Sokobana - posouvání beden na správná místa. Základní princip tedy ve dvojce zůstává stejný jako minule, takže jednotlivé mise procházíte nikoli jen s jednou, nýbrž s více postavami, mezi nimiž lze libovolně přepínat. Například Threepio neumí skákat, takže mu vaše ostatní postavičky, jako věrní Lumíci, musí stavět mosty nebo rampy, po kterých bude moci jít dál. Postavičky po vzoru slavných Teletubbies nemluví a dorozumívají se jen gesty a pohyby, což je pilířem zábavnosti hry.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Když se čas od času zaseknte a nevíte, kudy dál, nastoupí na scénu barevné asociace (jestliže něco svítí červeně, vemte jed na to, že je to špatně a že se poblíž musí sepnout páčka nebo tlačítko, aby jistič změnil barvu na zelenou). Jindy zase LEGO Star Wars působí jako klasická hopsačka z dob Prince z Persie. Třeba když musíte dlouhými skoky zdolávat hluboké propasti. Na rozmanitost hádanek si stěžovat nemohu a byť samozřejmě nejsou tak zapeklité jako u adventur typu Myst, k odreagování a pobavení poslouží velice dobře.

 Častější výskyt dopravních prostředků
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Aby se hra nějak odlišila od předchůdce, soustředí se na větší integraci vozidel, která se nyní objevují i v levelech určených pro pěší. Možná jste zaslechli, že se vozítka dají „stavět“. V praxi tahle vlastnost znamená jen to, že přijdete k hoře kostek a ona se po stisknutí jednoho tlačítka sama přeskupí do výsledné podoby, třeba do tanku AT-ST. Mezi vozidla se počítá i funící tatooinský bantha nebo neklidný dewback, do jejichž sedel se můžete vyšvihnout - někdy pro efekt, jindy třeba proto, že z jejich hřbetu můžete přeskočit vysokou zátarasu, která blokuje cestu dál. Stejně jako ve filmu je vrcholem hry honička na superrychlých motorkách na Endoru, ve které musíte dávat setsakramentský pozor, abyste neskončili ve stromu. Kromě toho po vás pálí hlídky z imperiálních stanovišť a ještě navíc musíte setřást pronásledovatele. Zkrátka výborné procvičení reflexů.

Někdo dá přednost čistě létacím úrovním, ve kterých třeba v kokpitu X-Wingu poletí proslulým kaňonem Hvězdy smrti se stíhačkou Darth Vadera v zádech. Za zmínku stojí také únik Malého Sokola polem asteroidů – ty jsou obzvlášť nebezpečné vinou pseudo-trojrozměrného prostředí, které ne vždy zcela jasně ukáže, jak blízko je letící asteroid vaší lodi. Závěrečná bitva se odehrává u Endoru a musíte postupně zničit několik imperiálních křižníků.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Letecké mise jsou příjemným zpestřením, skvěle vypadají a až na pomalé otáčení letounů není na co si stěžovat. Celkově ale přítomnost vozidel není žádnou převratnou novinkou, protože se objevily už v prvním dílu, byť tam šlo jen o speciální levely (závody kluzáků, bitva na Geonosis, přestřelka nad Coruscantem atd).

PROBLÉMY S INSTALACÍ?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jestli se vám LEGO Star Wars II odmítá nainstalovat, nezoufejte, nejste sami. Spousty hráčů si stěžuje na chybovou hlášku: „Error 1330: Cabinet file has an invalid digital signature.“ Na internetu se objevily dvě neoficiální metody, jak problém vyřešit: první navrhuje před instalací přejmenovat zmiňovaný .cab soubor, druhé řešení obsahuje přímo upravený instalátor. Stoprocentně by měl instalační potíže řešit až oficiální patch v1.01, který si můžete stáhnout třeba odsud.

 Temné stránky hry
Ke stavu postupně stupňující se frustrace dochází především na Hvězdě smrti, kde se většina dveří otevře jen panáčkům s imperiální helmou na hlavě. V úrovni jsou dva nebo tři přístroje, které ji vaší postavičce na hlavu kdykoliv položí – problém je ale v tom, že jakmile vás protivník trefí, jako první vašemu panáčkovi spadne právě tahle helma. Až si pro ni popatnácté půjdete přes půlku úrovně jenom proto, abyste těsně před cílem zase narazili na jednoho zapomenutého imperiálního vojáka, který vás neomylně znovu trefí, budete cítit strašný vztek, ať je vám osm nebo osmnáct.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Herní animace, které převypravují děj, si z většiny věcí dělají legraci, přesto ale tu a tam musí zvážnět. Třeba když statečná princezna svojí loajalitou způsobí smrt tisíců nevinných občanů své domovské planety, nebo když Luke pohřbívá svého drahého tatínka. Skalní fanoušky možná dopálí poněkud zkreslená interpretace některých postav. Jmenovitě třeba princezna Leia ve hře ztrácí své základní rysy a z nebojácné, hrdinné ženy se stává jen naivní bytost, která všem rozdává facky.

Podobně jsou v některých animacích poněkud setřeny rozdíly mezi dobrými a zlými, což hráčům detailně neznalým děje poněkud ztíži určení toho, kdo je vlastně padouch a proč, ale o to tady tolik nejde. Mnohem horším problémem je absence (pro děti potřebné) české lokalizace, narozdíl od jedničky. Tu vydal Eidos u nás zastoupený Cenegou, ale vydavatelem druhého dílu se stala společnost Activision, která bohužel nepovoluje žádnou formu počeštění.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zbývá nevyhnutelná kritika kamery, která od minule nedoznala žádných změn a často vám nepříjemně zkomplikuje hraní, když před vámi schová důležité předměty nebo tlačítka. Jak jsem si stěžoval už v testu, zamrzí také optické zkreslování vzdáleností, kvůli kterému se například propasti občas zdají menší, než ve skutečnosti jsou. Ve hře jinak zůstal úspěšný kooperativní mód a plus představuje i audiovizuální zpracování, byť rovněž nedoznalo žádných výrazných změn.

Stáhněte si: Demo, Trailery, Cheaty...

Související články: Novinky, LEGO Star Wars recenze (5/2005)

Levis
autorovi je 17 let, studuje v Praze a specializuje se na strategie/akce/adventury a cokoliv s tématikou Star Wars

 
 
Levis

Verdikt:

Pokračování s kvalitním obsahem a jasná volba pro každého, koho bavila původní hra. Přínos propagované tvorby vlastní postavičky a módu Free Play je tak nepatrný, že ho stěží doceníte, narozdíl od většího využití vozidel a letadel, což hodnotím kladně, ale převratnou novinkou ve skutečnosti nejsou.

Nejnovější články