Larry: Magna Cum Laude - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Larry: Magna Cum Laude - recenze

14. 11. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Larry Lovage není žádný slušňák a jeho dobrodružství rozhodně nepatří do rukou dětem. Právě naopak! Jde totiž o adventuru erotickou, se spoustou nahotinek, alkoholem, vulgární mluvou a hlavně sexuálními scénami.

Autor: Korgull
Publikováno: 14.listopadu 2004
Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 14 dnů


Obrázek zdroj: tisková zpráva Určitě znáte rčení, že zdání klame. Nenechte se proto zmást nevinně vyhlížejícím "kukučem" hlavní postavičky titulu Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude a nezaměňte ji s nějakým slušňáckým hrdinou z her pro děti. Larry Lovage jednak není žádný slušňák, už vůbec to není hrdina a jeho dobrodružství rozhodně nepatří do rukou dětem. Právě naopak - Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude od vývojářské společnosti High Voltage Software je směřována na publikum starší 18 let. Jde totiž o adventuru erotickou, se spoustou nahotinek, alkoholem, místy dosti vulgární mluvou a hlavně sexuálními scénami.

Tato hra, která byla vyvinuta ve verzích pro PC, PS2 a Xbox, je k dostání ve dvou provedeních. Ve zkrácené/cenzurované a v kompletní necenzurované verzi. V některých zemích světa prostě oficiálně sexuální tématiku odmítají nebo výrazně potlačují, takže tam, kde nedošlo k úplnému zakázání prodeje tohoto titulu (jako např. v Austrálii), je k dostání pouze cenzurovaná verze. Pro recenzi jsme měli k dispozici právě tu. Hratelnost se u obou verzí nijak neliší. Rozdíl je hlavně ve filmečkách, neboli finálních scénách s dívkami, které jsou v plné necenzurované verzi delší (ne ty dívky, ale scény) a neobsahují rušící element v podobě pásky "censored" nejčastěji přes genitálie postaviček v choulostivých situacích.

 Není Larry jako Larry, i když...
Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude (dále už jen MCL) je v podstatě volným navázáním na kdysi slavnou sérii stejného ražení. Původní hrdina se také jmenoval Larry, Larry Laffer, a rovněž to byl "přeborník" v navazování milostných vztahů s děvčaty. Hrdinou nové hry, která je oproti svým předchůdcům navíc ve 3D, je Larry Lovage, synovec Laffera, který po svém strýci zdědil více než jen "štěstí" na ženy - je malý (vysvětlete si to, jak chcete ;) Ujec je Larryho "velký" vzor a rádce. Na začátku hraní vám Laffer poskytne pár rad do života, v průběhu svých dobrodružství ho pak můžete kontaktovat i telefonem a v jedné z hospůdek (pamětníkům bude nejspíš povědomá) v blízkosti koleje, kde Larry přebývá, se se strýčkem dokonce osobně setkáte.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Jméno hrdiny, případně jeho příbuzenský vztah k předchozímu Larrymu, tématika a zahrnutí humoru je ovšem asi vše, v čem spočívá podobnost nové hry s původní sérií. Pro některé z vás (zejména asi pro fanoušky stylu předchozích her) to možná bude zklamáním, hráči nezatíženi vzpomínkami na minulé díly to zřejmě řešit vůbec nebudou. MCL je totiž prostě úplně klasická 3D konzolovka. Už jen to uživatelské rozhraní. Tak trochu to na mě působilo jako Harry Potter s prvky V.I.P. (hra s Pamelou Anderson).

 3D grafika
Jak už jsme naznačili několikrát, celá hra je 3D. K jejímu ovládání potřebujete klávesnici a myš (někdy více jedno, jindy to druhé). Grafika je milá a pestrá, tvůrci si dali obzvlášť záležet na efektu pohybu poprsí. Kamera je rovněž vcelku dobrá, relativně volná a standardně položená v third-person perspektivě (u PC verze se můžete ale přepnout i do first-person pohledu, stisknutím klávesy C). Čas od času se s ní sice dostanete do slepé Zvětšit zdroj: tisková zpráva uličky, ale naštěstí ne tak často, aby vás to úplně znechutilo a odradilo od dalšího hraní.

Na druhou stranu, za silně iritující považuji velmi dlouhé načítání lokací. Během této "akce" se vám sice na obrazovce objeví pokaždé jiný průvodní obrázek se zpravidla spoře oděnými děvami, někdy kreslenými, jindy skutečnými a v různých pozicích, ale to čekání je i tak úmorné a po nějakém čase se paleta obrázků stejně vyčerpá, holky okoukají, i když s postupem hrou přibývají další. Zarážející je také kvalita filmečků, kterými je hra proložena. Nedosahuje totiž příliš kvality grafiky během hraní a objevují se i chyby - například vypadne úplně zvuk.

 Žádné tabu
MCL jinak nezná snad žádné tabu. Děvčata jsou zde všech barev, velikostí i vyznání. Také jejich choutky jsou všelijaké. V některých případech to není dokonce Larry schopen strávit a raději vyskočí z okna svého pokoje. Nechybí tu ani lesbičky a gayové.

Herní prostředí je poměrně dost interaktivní (po zemi se leccos válí, lze to odkopnout i rozbít), nápadité a je v něm ukryta řada bonusů, např. v podobě tzv. "Tokenů", což jsou speciální zlaťáčky, které získáte i za různé podařené akce (něco podobného bylo právě u zmíněného Harryho Pottera). Za tyto Tokeny si pak můžete od překupníků zakoupit speciální "zboží" nebo si za ně opatřit přístup k hanbatým obrázkům některých slečen, apod.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Bez peněz do hospody nelez
Samozřejmě sem tam odněkud vypadne i nějaký ten dolar, který se pak nechá proměnit za potřebné drobnosti jako oblečení vhodné pro tu kterou příležitost (některé dívky na to letí, fakt), doplňky oděvu, pivo nebo naopak kávu, tvrdý alkohol a mnoho dalších věcí, které vám mohou ve vašem postupu pomoci. Dolary jsou potřeba také jako "zápisné" do různých miniher, v některých dalších je naopak můžete získat. Ono totiž čekání a obcházení popelnic, šmejdění v temných uličkách, pod postelemi, okolo křovíček, apod., není jedinou cestou, jak se dostat k penězům...

Vlastně ještě v jedné věci se MCL původní sérii podobá - v získávání bodů za veškeré aktivity. Tento systém hráče nutí se neustále zdokonalovat a objevovat skrytá tajemství hry. Vedle hlavní příběhové linie totiž hra obsahuje i pár vedlejších úkolů. Jak jste na tom, můžete vždy zkontrolovat ve statistikách vedených v "Black Book", která je vždy po ruce a kde jsou zapsány veškeré úspěchy i neúspěchy, seznam úkolů i vše o ženštinách, jež jste již potkali a o tom, v jakém stádiu vztahu se s nimi právě nacházíte. Najdete tam i inventář, prostě vše. Na konci hry na základě nasbíraných bodů spadnete do některé z 15 kategorií. Napoprvé zcela určitě nebudete stoprocentní.

 Minihry a získávání sebedůvěry
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Výše jsme již naťukli minihry. Ty jsou vlastně stěžejním prvkem MCL. Minihry a Larryho úspěch v nich odvíjejí další dění. Některé přímo souvisejí se získáváním srdce vybrané slečny, jiné stojí mimo a poslouží vám například k získávání sebedůvěry nebo peněz. Když už jsme u té sebedůvěry, ta je také velmi důležitou a navíc viditelnou součástí hry. Každý Larryho úspěch se odráží jejím nárůstem. Čím víc sebedůvěry Larry má, tím jistější a světáčtější je jeho postoj, hlava vzpřímenější, projev odvážnější.

Naopak je-li Larryho ego sraženo na minimum (každý neúspěch se na něm odrazí), bude před vámi stát troska s hlavou na prsou a pohledem zarytým do podlahy. V takovém stavu není Larry v podstatě schopen plnit úkoly, takže je vždy třeba sáhnout po jistých nástrojích na pozvednutí jeho nálady - opět po nějaké minihře.

První taková na pozvednutí nálady (samozřejmě vám ji stejně dobře dokáže i zkazit) je hned v Larryho kolejním pokoji, kde se ocitnete na samém začátku hry. Jde o TV hru typu "pong". Vypadá to tak, že se vám zobrazí černobílá obrazovka se dvěma proti sobě vertikálně nastavenými dlaněmi, mezi nimiž se bude odrazem pohybovat kulička. Vaším úkolem ji bude pochopitelně udržet v poli mezi dlaněmi a odrážeti tak dlouho, dokud penis uprostřed obrazovky nedosáhne zvonečku vysoko nad ním, přičemž jste limitováni časem a počtem kuliček. Starší generaci tato minihra (a nejen ona) jistě vnese do srdce trochu nostalgie. Tento typ minihry se jinak ve hře objevuje ještě v několika obměnách.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Spermie útočí
Minihrou je také konverzace s dívkami. Neprobíhá totiž klasickým stylem, jak byste čekali. Je dost akční. Při rozhovoru se hra přepne do zvláštního módu, interface dozná určitých změn - ukáže se modré pole, vlevo vedle něj srdce značící náklonnost dívky, vpravo Larryho obrys postavy značící množství vypitého alkoholu; v poli bílá spermie a už to jede... Zprava se na vaši ocasatou potvůrku začnou hrnout různé značky, nejčastěji červené, těm je vhodné se vyhýbat, protože zkroutí konverzaci nesprávným směrem (podle obrázku). Nabírat byste měli zelené, díky nimž zapůsobíte na srdce své momentálně vyvolené.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Jak si vedete, poznáte podle srdíčka vlevo, které se bude buď plnit červenou barvou anebo naopak vyprazdňovat. Někdy jsou rozhovory tak rafinované, že se během nich pořádně zlískáte (obrázků s půllitry piva je tolik, že se jim nedá vyhnout). Čím víc přitom vypijete, tím hůř vám půjde spermie ovládat. Spásu mohou znamenat značky kávy, které když naberete, trošku vystřízlivíte. Mě se takový způsob konverzace zdá velmi zábavný, stylu hry zcela odpovídá a skutečně bravurně je zvládnut dabing, který musel počítat s dynamickou změnou tématu v momentě, kdy najedete na nějaký nechtěný obrázek. Velké kouzlo hře dodává samozřejmě specifický humor.

Mimochodem, když vaše opilost přetrvá i mimo minihru (což se stává poměrně často) a překáží vám to v dalších aktivitách, můžete stisknutím příslušné klávesy "vypustit nádrž". Kdekoliv. Akorát tím lehce utrpí vaše sebevědomí. Na druhou stranu je při některých úkolech přímo nezbytností mít určitou dávku alkoholu v krvi, jinak se nehnete z místa. Takže když jste naprosto střízliví, musíte pro změnu někde splašit nějaké to pivko (a zadarmo to nebude).

Než začnu popisovat další minihry, zmíním ještě skutečnost, že MCL disponuje systémem, který sleduje, jak si ve hře vedete a průběžně zvyšuje obtížnost. Tuto funkci lze také vypnout, ale v každém případě dává hře zajímavý spád a zároveň je výzvou pro obzvlášť cílevědomé hráče.

 Tanec, ženy a zpěv
Ale zpět k minihrám. Další typ (a zde narážíme na na začátku zmíněnou podobnost se hrou V.I.P.) představuje tanec, anebo hopsání na trampolíně. Jde o hru založenou na rytmu a správné kombinaci diktovaných kláves. Prý jde o systém okopírovaný z Dance Dance Revolution z PS2. Ať už se jedná o tanec či trampolínu, dívka vám vždy nejdříve představí kombinaci, načež vy ji musíte přesně zopakovat podle symbolů běžících na obrazovce. Za každý překlep sklidíte výsměch, za řádné zopakování naopak obdiv a možnost dalšího dobývání srdce vyvolené, případně nějakou jinou odměnu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Podobně funguje i jiná minihra, na kterou narazíte například, když budete chtít umíchat drink (mj. ale také v intimní chvilce s jednou z dívek, která propadla kouzlu SM). Na obrazovce se vám zobrazí čtyři okénka. V některém z nich se náhodně objeví šipka, kterou je třeba ihned stisknout. Rychlost zobrazování a potřebné množství se liší. Vždy se smíte uklepnout pouze čtyřikrát, popáté končíte.

Dále se zde objevuje minihra podobná jisté hře (Tapper), kterou můžete znát z 8-bitového Atari. Larry se stane např. krmičem opic, aktivistou za práva zvířat, číšníkem, aj., přičemž má vždy za úkol doručit každému jedinci v několika frontách nad sebou požadovaný produkt (jídlo, propagační leták, pití, ad.), a to tak rychle, aby je vyřídil co nejdříve, jinak se začnou vracet, házet po vás věci, které musíte ale chytat, jinak končíte. Zvládnout je třeba vždy určitý počet kol a v dalších se nápor zvyšuje.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva  Další typy miniher
Zapomenout nesmím ani na oblíbenou minihru, tzv. "Quarters" (čtvrťáky). To sedíte se soupeřem u stolu, každý má po ruce korbel plný piva. Uprostřed stolu je prázdná sklenička, do které se musíte odrazem od stolu trefit mincí. První, kterému se to nepodaří, se musí napít. Prohrává ten, kdo se dřív zhroutí pod stůl. Opilost poznáte nejen podle ukazatele opilosti, ale také podle toho, že se s vámi začne všechno tak nějak houpat, no co vám budu povídat, jistě to znáte... koordinace pohybů je slabá, obraz rozostřený, atd.

To zdaleka není ještě všechno. Zahrajete si totiž ještě "plácanou" - jeden má ruce dlaněmi vzhůru, druhý nad nimi dlaněmi dolů, přičemž ten vespod se snaží plácnout soupeře dřív, než stihne ruce odtáhnout. V jiné minihře se budete snažit nafotit "šťavnaté" fotky požadované hodnoty, v další budete zase na čas unikat (někdy dokonce i úplně nahý) četným pronásledovatelům, sbírat přitom konkrétní počet různých předmětů a nakonec se snažit utéct únikovým východem. Mezi vaše oblíbené bude jistě patřit stříkání vodní pistolkou na pobíhající prsaté dívčiny, až jim promáčíte trička a odhalíte jejich pevné vnady.

Miniher prostě MCL obsahuje celou spoustu a v různých obměnách. Samozřejmě, že některým hráčům se to může zdát po dlouhých hodinách hraní dokola stále to samé. To záleží na přístupu, náladě i schopnosti minihry zvládnout. Mimo to, chyby v hratelnosti tato hra obsahuje minimálně a pokud ano, jde spíše o náhodné záležitosti. Například v některé rytmické minihře se mi jednou stalo, že byla správná sekvence posunuta mimo probíhající značky kláves. Později se to však již neopakovalo.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Zvětšit zdroj: tisková zpráva 30 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

 Technické zpracování
Co se týče systémových nároků, dá se hra považovat za průměrnou. Minimální požadavky představuje Intel Pentium III nebo AMD Athlon 800 MHz, 256 MB RAM, DirectX 9.0b nebo vyšší, NVIDIA GeForce2, příp. ATI Radeon 7500, prostě karta s 32 MB paměti, s DirectX 9 kompatibilní zvukovka a 3 GB místa na disku. Doporučené jsou Intel Pentium 4 2,5 GHz nebo AMD Athlon XP 2500+, 512 MB RAM, grafická karta se 128 MB paměti. Můj počítač v podstatě spadá do kategorie doporučených požadavků. Na plynulost hry jako takové si stěžovat nemůžu, ale jak je uvedeno už výše, doba načítání mezi lokacemi je iritující a nezdá se, že by byla nějak závislá na velikosti paměti. Spíše to lze považovat za špatně zvládnutou technologii nahrávání.

 Shrnutí
Pokud jde o hodnotu hry jako takovou, když jí přijdete na chuť, vydržíte u ní hodiny, dny i týdny, jen abyste své schopnosti velkého playboye v malém těle co nejvíce zdokonalili a odhalili všechna herní tajemství. Minusem jsou v recenzi uvedené nekvalitní filmečky a čas od času i absence zvuku v nich. Grafické zpracování je velice pěkné. Někomu nicméně nemusí být sympatické typicky konzolové pojetí hry. Na druhou stranu si neumím dost dobře představit, že by mělo ovládání vypadat jinak. Dle mého názoru je snadné a vyhovující. Systémové požadavky nejsou drastické, hra je plynulá, ale to načítání lokací tedy nic moc.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva U nás bude MCL vydávat Cenega. Alespoň to má ve svém plánu na konec listopadu. Bohužel to v tuto chvíli nevypadá, že bychom se dočkali dříve avizované české verze (uznávám, že by to bylo hodně velké sousto), takže si hru plně užijí asi jen ti, kteří ovládají angličtinu. Původní dabing je v každém případě skvělý. Důkazem toho, že MCL hráče skutečně dokáže "lapit", je i čilý rozruch v diskusních fórech, která se jí týkají.

Stáhněte si: Videa, Trailer, Nudity patch...

Související články: Rozhovor (5/2004), Novinky...

 
Korgull
Korgull spatřil světlo světa před více než 25 lety, protlouká se, jak se dá, a na Tiscali Games píše především novinky. Nejraději hraje adventury (staré dobré Grim Fandago, Neverhood), ale nepohrdne ani dobrou strategií, RPG nebo akcí (všechny články autora) 
 
Korgull

Verdikt:

Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude určitě pobaví všechny, kteří se bavit chtějí, ty, kteří by rádi unikli od každodenních starostí nebo by momentálně víc než rozplesknutému mozku na stěně nějaké temné cely, uříznutým hlavám a hektolitrům krve dali přednost něčemu rajcovnějšímu a příjemnějšímu - jako jsou ladné křivky a chlípné narážky chtivých žen, nečekané situace se sexuálním podtextem a s tím související tématu odpovídající dávka někdy trochu až úchylného humoru.

Nejnovější články