zavřít

Heroes of Ruin - recenze

3DS

Recenzovaná verze: 3DS

Vychází na platformách: 3DS

Verdikt: Povedené akční RPG pro 3DS, které zaujme především soubojovým systémem a návykovou hratelností, spojenou s dobře sestaveným stromem schopností a online multiplayerem. Nakupení menších chyb, jako je přemíra lootu, absence New Game+ nebo větší obtížnosti se stejnou postavou však hře zabraňují vydrápat se mezi elitu.

Hodnocení redakce 6/10

Jak hodnotíme

metacritic 69/100

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Vydat hru, která si za největší vzor bere Diablo, právě v době, kdy se třetí díl pekelné legendy vřítil do obchodů a většinu hráčů ještě (pořád) nepustil ze svých osidel, je šílenství a zároveň geniální marketingový plán. Šílenství proto, že vaši hru s ním budou všichni přímo porovnávat a zákonitě tak budete mít velice silnou konkurenci. Geniální plán to pak může být za předpokladu, že svou hru vydáte na nějaký handheld a zaútočíte na oslabené hráče cestovní verzí jejich oblíbeného žánru.

Heroes of Ruin je, jak jste asi z předchozího odstavce pochopili, typická „diablovka“ – akční RPG z izometrického pohledu, kde jde především o masakrování nestvůr, rozvoj postavy, vylepšování vybavení a nenáročnou, ale pekelně dobrou zábavu. Jakákoliv hra podobného žánru tedy stojí a padá s dobře zpracovaným soubojovým systémem, který je v Heroes of Ruin povedený, přestože nedosahuje dynamičnosti Diabla.

Úplně na začátku totiž stačí k úspěšným soubojům pouze vhodně se k potvorám natáčet, mačkat tlačítko B patřící základnímu útoku a případně uskakovat z dosahu dlouhých drápů nebo nepřátelské údery vykrývat. Již po pár úrovních však tento, až do konce hry často využívaný, základ obohacují speciální schopnosti vaší postavy, které zaručují zábavu a při použití vám umožní zabít i několikanásobnou přesilu.

Hrr na ně!

A že to bude postupem času nelehký úkol, to mi můžete věřit. Už po prvních pár dungeonech totiž zjistíte, že jeskyně neobývají jen bezejmenní nýmandi, kteří nemají žádné schopnosti a dokážou po vás jen směšně pufat, ale také příšery mnohem silnější. Různé druhy nepřátel totiž později dostávají jednu až tři speciální schopnosti, s nimiž se musíte nějak vypořádat.

Zpočátku jde třeba jen o imunitu na omráčení - postupně se ale můžete setkat i s nestvůrami, které mohou na čas omráčit a uvěznit vás, mají imunitu na vaše útoky, dokud nezabijete jejich kolegy atd. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou v tomto případě bossové, u nichž se v některých případech musíte učit taktiky a probít se několika fázemi, než je konečně udoláte.

Ke cti autorům slouží i fakt, že ve hře jsou k dispozici celkem čtyři povolání, z nichž každé se hraje výrazně jinak. Takový Gunslinger se třeba za každou cenu drží od nepřátel dál a k únikům používá bomby a kotouly, aby potom mohl nepřátele pokropit pořádnou dávkou ze svých pistolí.

Podobný styl boje vyznává taky Alchitect, čaroděj, který však sám neutíká, ale spíše se stará o to, aby se příšery nedostaly až k němu. Jejich opaky jsou potom Savage s Vindicatorem, bojovníci na blízko, kteří si to s příšerami vyříkávají ručně a stručně, rovněž za použití zajímavých útoků a schopností.

Jednotlivé postavy se velmi dobře doplňují, což nahrává do karet největšímu trumfu hry: kooperativnímu online multiplayeru až pro čtyři hráče, kde dokonce funguje i voicechat. Sám za sebe musím říct, že hraní ve více lidech je zajímavé a rozhodně zábavné. Voicechat je i přes občas horší kvalitu zvuku provedený a spojení s ostatními hráči je stabilní, takže nic nebrání tomu oddat se zabíjení nestvůr s kamarády. Jediným mínusem je v tomto případě fakt, že na internetu jste většinou jen doma a nevozíte si ho sebou na cesty, čímž padá obrovská výhoda Heroes of Ruin nad dalšími hrami podobného žánru.

Rezivějící sekery a nepodařená kouzla

Ve chvíli, kdy začnete přímo porovnávat, je jasné, že Heroes of Ruin má i několik velkých slabin. Jednou z největších, která se týká bojového systému, je používání uzdravujících či energii doplňujících lektvarů, kterých můžete mít celkem dvacet, vypijete je jedním stisknutím tlačítka a ve hře neexistuje žádné omezení jejich pití. S klidem tak můžete i těžké souboje řešit brutální silou a pít jeden lektvar za druhým. Krom jiného i díky tomu, že se jich po dungeonech válí doslova desítky a vypití lektvaru nepřeruší útok ani na vteřinku.

Druhým problémem soubojového systému je pak samotná jejich obtížnost. Zpočátku se zdá, že obtížnostní křivka příjemně graduje a až do poloviny hry je to i pravda. Jenže potom se (zvláště, pokud děláte vedlejší úkoly) něco zlomí a boje jsou najednou poměrně jednoduché. Bossové se ze složitějších a zajímavých fází přetransformují zase do počátečních „silných příšer“ a návratu k pokročilejším mechanismům se dočkáte až zase ke konci hry.

Třetím problémem, který zřejmě částečně souvisí s tím druhým, je loot. Jakkoliv je fajn, že vám téměř z každé potvory něco padá a vy to zpočátku nadšeně běžíte prodat do Nexu, města s obchodníky a quest-givery, časem se lootu přehltíte. A to hlavně ve chvíli, kdy někdy kolem poloviny hry dosáhnete stropu zlaťáků, v obchodě nakoupíte to nejlepší a v dungeonech samotných pak budete jen znuděně šmejdit po malinko lepším unikátním vybavení.

Motivace hrát

I přes tyto nedostatky vás ale bude Heroes of Ruin lákat zpět do svých osidel a bavit svou jednoduchou, ale chytlavou hratelností. Přeci jen nějaká ta šance, že vám vypadnou nárameníky s malinko vyššími čísly, tu je, souboje jsou ve většině dungeonů zábavné a vůbec bude celá hra tak nějak sympaticky a nenáročně ubíhat, zvlášť pokud ji budete probíhat s trojicí přátel. Jenže potom přijde studená sprcha v podobě konce hry po nějakých osmi hodinách a nulová motivace hrát dál.

Heroes of Ruin totiž trestuhodně nenabízí New Game+, kde by se potvorám zvedla míra HP, ony se vyšvihly na vaši úroveň, přidaly by se jim nějaké schopnosti a vyresetovali se bossové. Znovuprocházení dungeonů tak do značné míry ztrácí smysl, i když jsou náhodně generované.

Absence New Game+ je dvojnásobná škoda i kvůli tomu, že si autoři dali záležet a do hry zahrnuli i roztodivné daily a weekly questy, za jejichž splnění vás odmění extra porcí zkušeností. Herní doba se tak potenciálně zvedá jen díky již zmíněným čtyřem různým povoláním a nutnosti použít různý herní styl pro každého z nich – pro opravdové fanoušky to je alespoň nějaký důvod, dát si hru znovu.

Podzemní obývák

A jaké vlastně dungeony samotné jsou? Zajímavě nadesignované, většinou s nějakým jednoduchým puzzlem k vyřešení a se spoustou monster k zabití. Hra velice sympaticky střídá koridory s rozlehlejšími náměstíčky, snaží se vás překvapit respawnem roztodivných příšer a občas nabídne i nepovinného bosse či skrytou místnost s ukrytým pokladem. Navíc vás určitě potěší i pěkné audiovizuální zpracování, kde obzvláště vyniká 3D efekt - jeden z nejpovedenějších, jaký jsem na 3DS viděl.

Tady je zkrátka vše v nejlepším pořádku a ve spojení s dobrým soubojovým systémem jde o věc, která vás ke hře přitáhne a udělá z ní vašeho společníka na dlouhých cestách. Je jen škoda, že autoři nedali hře klidně ještě půl roku navíc, nevypilovali loot a hlavně nepřidali tu těžší obtížnost, s níž by hned bylo všechno veselejší. Takhle je na 3DS jen další dobrá hra, která měla potenciál být hrou skvělou.

Tagy: akční RPG

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.