Hero of Many - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Hero of Many - recenze

24. 9. 2014 21:30 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Děje se to pořád. Po úspěchu mobilní verze hra vyjde na PC či konzolích (nebo naopak), aby vývojáři maximálně vytěžili aktuální zájem o hru. Kvůli rozdílným požadavkům jednotlivých platforem ale konverze často neudělá díru do světa, fanoušky zklame a tvůrcům stav konta zrovna moc nezvedne. Naštěstí to neplatí pro PC verzi Hero of Many od českého studia Trickster Arts.

Hero of Many rovněž přišla na PC a Mac z mobilů, ale oproti jiným konverzím podobného ražení má minimálně jednu nespornou výhodu – jde o silně odpočinkovou záležitost, kterou nechcete hrát kvůli výzvě jakéhokoliv druhu, ale výhradně pro uklidnění a relaxaci.

Od začátku až do konce plyne Hero of Many bez výraznějších zádrhelů a trápit vás může snad jen tím, že nevíte jestli ještě hrajete, nebo už spíše jen sledujete. Neznamená to ale, že by Hero of Many byla hra primitivní. Právě naopak, do značné míry je naprosto geniální.

Když je nás víc, nebojíme se spermie nic

Přibližně pětihodinové putování vypráví o malých spermiích s ploutvičkami, které jsou rozdělené na tábory bílých a černých, a nemilosrdně spolu válčí. Grupa černých přitom bílou konkurenci rozcupuje na kousky, část bílých poraženců se rozprchne a  poslední malé embryo chrání jediný spermiák. Úkol hráče je tedy jasný – uchránit vajíčko před zlými nájezdníky, aby z něj vzešel nový život.

Křehký kokonek, který po cestě krmíte bílými kuličkami, aby pěkně vyrostl a zmohutněl, ovládáte klikáním kurzoru na místo, kam má dojet. Bílá „spermie“ přitom vajíčko slepě následuje a automaticky brání. Znamená to, že pokud po cestě potkáte nějakého nenechavce, spermie se do něj z patřičné vzdálenosti pustí seč jí síly stačí.

zdroj: Archiv

Ochránce vajíčka ovládáte pravým tlačítkem myši, které jim (až tedy nashromáždíte další bílé spermie) přikazuje, aby se semknuli kolem vajíčka, čímž se můžete vyhnout kolizi nebo napadení embrya z jiné strany. Parta spermií totiž vajíčko neobklopuje v pevně dané vzdálenosti, ale pohybuje se operativně ze strany na stranu podle toho, z jaké strany na vajíčko útočí nepřátelé nebo se pohybuje samo vajíčko.

Úspěch spermie v boji závisí na tom, zdali je silnější než útočník, nebo má dostatek kamarádů, kteří v potyčce pomohou. Nové spermie do svých řad verbujete z vajíček v základním stavu nebo jako pokročilé bojovníky, kteří jsou uprchlíci či zajatci černé skupiny. Noví členové do týmu přibývají často, ale zase o ně rychle přijdete (proto název Hero of Many).

Parta hic, bez dobrého vedení nezmůže nic

Vedle členů znepřátelené strany, které musíte po jednom lákat od větších skupinek, aby vás kvůli početní převaze nesežrali, narazíte při hraní na několik dalších překážek včetně ostnů, kamenů nebo lepivých sliznic místní flóry. Hrozí vám od nich nepříjemné rozkouskování bílé armády, která je pak náchylnější k přepadení a likvidaci, nebo naopak zrychlení, kvůli němuž se křehké embryo a okolo hlídkující vojáci mohou nekontrolovaně napíchnout na osten.

Přestože byste celkový počet všech překážek a herních prvků spočítali na prstech vašich rukou, tvůrci všechno poskládali tak šikovně, že z toho vzniklo nejenom na pohled zajímavé prostředí, ale i několik nápaditých puzzlů, nad kterými musíte uvažovat, i když jen lehce. Vše je v Hero of Many podřízené plynulému tempu a příjemné atmosféře, která i díky tomu ze hry vydatně sálá.

V jednoduchosti může být krása

Hero of Many je svou stylizací zajímavá hra, jejíž tvůrci vsadili na kontrast černé barvy v popředí a odstínů několika výraznějších barev na pozadí. Jednoduché kresby objektů a překážek dokreslují vysoce minimalistická in-game videa. Trvají vždy jen pár sekund, ale díky vhodně zvoleným motivům a podmanivému soundtracku, který funguje i mimo hru, jsou skvěle výmluvná.

Hero of Many sice na PC a Mac nebude kvůli své minimalistické povaze kasovní trhák, určitou skupinku hráčů (a nemusí být vůbec úzká) ale díky nenásilné a silně relaxační povaze osloví. Pokud si při hraní chcete odpočinout a vyhnout se tlaku, je Hero of Many něco pro vás. A vlastně je jedno, jestli si pořídíte recenzovanou PC verzi, nebo si na svůj telefon či tablet pořídíte verzi mobilní (iOS, Android). Obě jsou stejně kvalitní.

Verdikt:

Hero of Many je koncepčně i obsahově jednoduchá hra z českých luhů a hájů, která navzdory bojům mezi černými a bílými vyniká nenásilnou povahou, odpočinkovým tempem a schopností vyprávět srdceryvný příběh skrze jednoduchá videa.

Nejnovější články