Mix dobrých nápadů
Formulové simulátory odjakživa trpěly na to, že skutečný sport, který napodobují, není ve své komplexnosti kdovíjak atraktivní. Nás, průměrné motoristické fanoušky, přece zajímá jen boj o pódium, a ne desítky hodin tréninku či testování. Snad proto žádná hra ani dosud neměla snahu zpracovat kariéru pilota Formule 1 opravdu komplexně. Až přišla F1 2016. Její nová herní kampaň udělala z rutinní dřiny velkou zábavu.
V Codemasters se rozhodli zpracovat skutečný svět Formule 1, což si vyžádalo zcela nový přístup k singleplayeru. Nyní se hráč podílí na chodu celé stáje - dohlíží na technický vývoj svého monopostu, plánuje jezdeckou strategii, sděluje týmu svoje dojmy z trati i vlastních výkonů atd. Zkrátka dělá přesně to, co opravdový pilot Formule 1, a proto se jako on i cítí. Tvůrci sice trochu zariskovali, ale vyplatilo se. F1 2016 není simulátorově-strategický kočkopes, ale obdivuhodná směs dobrých nápadů.
Komplexní a přitom zábavná kampaň
Hodnota nové kariéry se nejlépe pozná v přímém srovnání s loňským dílem, který je bez ní hubený jako datadisk. Nicméně, srovnávat lze i napříč žánry a konkurencí. Jde totiž o myšlenku. Zatímco u jiných motoristických her jsou kariérní módy spíše manažerskými nadstavbami (řeší se v nich peníze, smlouvy a změny týmových barev) nová F1 se soustředí hlavně na pocity. Jde v ní opravdu o to, abyste se cítili jako pilot formule, a tak budete tvrdě trénovat, dumat nad každým šroubkem ve stroji a před startem Velké ceny si ještě naposledy v duchu projedete každou zatáčku. Hra vás přinutí makat, ale tak, aby vás to bavilo.
Codemasters našli recept, jak vytvořit kariéru nejen komplexní, ale i snadno pochopitelnou a opravdu zábavnou. Namísto toho, aby vás třeba inženýři utopili v grafech telemetrie, postaví vám na tréninku ve Spa „překážkovou“ dráhu a řeknou: „Jeď, my se pak podíváme na data“. Výsledkem je zábavná arkáda, v níž se průjezdem virtuálních branek snažíte držet ideální stopu i rychlost, a tím zdokonalíte nejen sebe ale i tým.
zdroj: Archiv
Hodnocení testu se pak podobá zápisu do žákovské knížky. Hra vám u každé z desítek kontrol na trati zapíše aktuální rychlost i kvalitu průjezdu a vy najednou ze všech těch údajů, slovíček a symbolů zjistíte, že jste o chlup lepší než minule. A honem znovu na trať!
Jestli hra něco umí dokonale, pak je to vlídně upozorňovat na chyby a poplácat po zádech, když je neděláte. Umí zkrátka motivovat, a to v každé situaci - ve skvěle intuitivním menu, v dialozích s virtuálními kolegy i v názorných grafických prvcích. Nikdy bych nevěřil, jak úžasně návyková je například „živá časomíra“. Když s přesností na tisícinu vteřiny průběžně vidíte, zda jedete lépe či hůře než v předchozím kole, prostě vás to nutí trhat asfalt. Nádhera.
Náruživé trénování
Podstata nové kariéry tkví v inovovaném režimu „Practice“. Tedy v tréninku, který běžní hráči odjakživa ignorovali, ale teď už nebudou. Zmíněná arkádová jízda na přesnost je jen malá ukázka toho, jak je kariéra v tomto módu najednou intuitivní a příjemná. Je to škola hrou. Myslíte si, že tvrdě dřete, a přitom se i skvěle bavíte. Nudnou mravenčí práci ve skutečnosti zastávají povolanější kolegové z týmu, vy jim pouze atraktivním způsobem dodáváte informace.
Před každou Velkou cenou se účastníte tří cvičení. Tedy již zmíněného testu ideální stopy, ale také „managementu pneumatik“ a „kvalifikační simulace“. Co se týče obutí, učíte se, jak jezdit rychle, ale zároveň šetrně ke zvolené směsi. A u simulace jde o to udržet po tři kola vysoké tempo, které by odpovídalo výkonu v reálné kvalifikaci. Oba dva testy jsou stejně zábavné a atraktivní jako jízda na přesnost, prostě nepřestanete toužit překonávat sebe sama.
Pořád stejně, a přitom jinak
Ačkoliv je testovací šablona vždy neměnná, různí se samozřejmě podmínky, ve kterých se provádí. Výsledky testování v Šanghaji tedy pochopitelně přinášejí zcela jiné zážitky než na Hungaroringu, a tak nový herní koncept opravdu neomrzí. Každopádně je nejpodstatnější, že triumvirát tréninkových programů buduje v hráči úplně nový vztah k jeho vozu, k tratím, ke svému týmu i k sobě samému. Dá se říct, že trénink dodává hře novou hloubku. Proto už ho většina hráčů nebude přeskakovat, byť je to pořád dovoleno.
Tréninku zůstanete věrni i díky chytře budované iluzi, že bez vašich osobních poznatků a zkušeností se nezlepší celý tým. V této souvislosti hraje prim tréninková odměna v podobě zkušenostních bodů. Ty investujete do upgradování vozu v rámci výzkum technologií. Využití nových poznatků je v herní kampani vůbec svébytné téma. Je úžasné sledovat, jak jednotlivé stáje spolu soupeří o technologický primát, což je to takový další, byť malý, šampionát.
Aby vám neujel technologický vlak, investujete zkušenostní body do vývoje v podstatě všeho od výkonu motoru až po aerodynamiku monopostu. To z nové F1 dělá komplexní simulátor, v němž se snoubí jezdecký um s dlouhodobou týmovou vizí, což je v sérii od Codemasters unikum. Samozřejmě v nabídce zůstala i klasická „garáž“. Jako obvykle můžete celé hodiny nastavovat přítlak křídel, vybírat pneumatiky, ladit převodové poměry, ale pokud toužíte po výrazném zlepšení vozu, výzkumu se nevyhýbejte. Ostatně, běžné nastavení na míru každé trati vám zařídí ochotní technici. To je ta mravenčí práce...
zdroj: Archiv
Jako v televizi
Skvělou atmosféru v týmu podporuje i skvělá audiovizuální prezentace. Lépe je zpracován především celý paddock, v němž média čile zpovídají jezdce a šéfové stájí nervózně štěbetají do vysílaček. Zlepšily se také veškeré cutscény a průvodní komentář, a tak celé zákulisí závodního víkendu už velmi věrně připomíná reálný televizní přenos.
Na výši je také samotné grafické zpracování. Jednadvacet tratí včetně novinky z ázerbájdžánského Baku je vymodelováno do velmi podrobných detailů. Ba přímo fantasticky jsou pak zpracováni samotní piloti a jejich vozy. Díky tomu už je opravdu těžké rozeznat záznam herního závodu od skutečného.
Velkoryse univerzální
Další pozitiva hry už většinou kopírují ta loňská. Novinka je například znovu velmi velkorysá, co se týče herní obtížnosti. Na své si přijdou jak začátečníci závislí na elektronických asistentech, tak i mistři volantu. Všem hra vyhoví plejádou různých nastavení, což se koneckonců týká i základních pravidel kariéry. Máte-li zájem, můžete za sebe dokonce nechat odjet závod autopilota, ale na druhou stranu lze zvolit i extrémní verzi kariéry, kde není povolená žádná virtuální pomoc. Dokonce budete muset na roštu manuálně startovat a pracovat se spojkou, takže buď vypálíte nádherně vpřed, nebo zůstanete beznadějně stát. To je Formule 1.
Těšte se také na perfektní jízdní model. Ani ten se od minula příliš nezměnil, což není na škodu. Vlastníte-li slušný volant, vypněte všechny asistenty a znovu si užijte návykově divoké monoposty, kterým musíte profesorsky dávkovat plyn i brzdný účinek, jinak končíte. Kontrast mezi adrenalinem z jízdy a povinnou disciplinovaností v ovládání je úžasný. Mimochodem, málokterá závodní hra vás donutí využívat opravdu plný rozsah účinku pedálů. Ve formulích od Codemasters se pod nohama projevuje každý milimetr! Zvláštní kapitolou je pak závodění v dešti. To nechá jízdní fyziku vyniknout dvojnásob. Tak realistickou jízdu na vodě v žádné jiné hře nezažijete.
zdroj: Archiv
Závodění v F1 2016 je zkrátka po všech stránkách velkým zážitkem. A to i díky dosud nejlepší umělé inteligenci v sérii, která na trati dokáže vykouzlit zajímavé souboje i hromadné kolize, a je zkrátka přirozená. Jediné, co mi vadilo, byla její častá agrese. Až podivně často vznikaly moje vlastní kolize nesportovním pošťouchnutím od někoho zezadu.
S novou F1 2016 jste každopádně v dobré společnosti. Až za vámi nadšeně přicupitá technik, že už je hotové to nové zavěšení a výsledek „fakt stojí za to“, poznáte, jak návyková tahle hra je. A k tomu je i velmi opravdová, přívětivá a nesmírně drsná i nervydrásající. Naopak chyb, které ji kazí, není mnoho. Snad stojí za zmínku, že ve zkušenostním bodování to občas zaskřípe, když hra například není shovívavá k nezaviněné nehodě. Mrzet mohou také občasné poklesy snímkování grafiky a necitlivé předávání řízení od autopilota. Ale to je tak všechno.
Být deset sezón v kůži pilota Formule 1, a pak si ještě střihnout multiplayer pro dvaadvacet hráčů, to je důkaz, že se F1 2016 opravdu povedla. Je to milník v herní sérii od Codemasters i v celém žánru formulových simulátorů. Máme tu jasnou koupi pro všechny, kterým soutěž nejrychlejších aut světa není úplně šumák.