Euro Truck Simulator 2: Skandinávie - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Euro Truck Simulator 2: Skandinávie - recenze

Datum vydání:
6. května 2015
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

9. 6. 2015 19:40 | Recenze | autor: Pavel Válek |

Euro Truck Simulator 2 považuje velká skupina hráčů za jeden z nejlepších simulátorů na trhu. Ať už se jedná o jádro zkušených kamioňáků, kteří mají na virtuálních silnicích naježděny stovky tisíců kilometrů, nebo jen o občasné řidiče, všichni se shodli na tom, že hře k pomyslné dokonalosti chybí hře snad jen kompletní mapa Evropy. A protože si to tvůrci z pražského studia SCS uvědomují a komunitě pečlivě naslouchají, připravili v pořadí už druhé velké DLC, které má za úkol právě tyto touhy fanoušků uspokojit.

V kraji Vikingů

Už z názvu je zřejmé, že se tentokrát podíváme do zemí, ze kterých pochází například LEGO, blackmetal nebo IKEA. Celkově tvůrci do hry přidali 27 nových měst a stovky kilometrů silnic, což je dvojnásobek toho, co jsme dostali v předchozím DLC. Ale co by byla nová města, kdybychom se k nim neměli jak dostat. Přibylo tedy i několik přístavů pro trajekty nejen na Skandinávském poloostrově, ale i ve Velké Británii a kontinentální Evropě.

První, co mě ale v DLC upoutalo, byly kompletně předělané efekty počasí a denního cyklu. Hned po první bouřce jsem si zvýšil jejich četnost. I malá přeháňka byla na pohled krásný zážitek. Na své si ale přijdete i za předpokladu, že milujete projížďky za východu nebo západu slunce. Všechny zmíněné efekty sice nejsou exkluzivní pro DLC obsah, protože je v updatu dostali i hráči původní hry, ale jde o hezký (doslova) důkaz o pečlivosti, s jakou se tvůrci vývoji DLC věnovali.

Po pravé straně můžete vidět…

Ať už se jedná o přístavní oblasti na jihu, nebo o horské cestičky v Norsku, tvůrci vymodelovali krajinu tak detailně, že stojí zato občas zajet na odpočivadlo, vypnout motor a jen se dívat po okolí. Všechny nové budovy i flóru tvůrci kompletně předělali a přetexturovali, takže se málokdy stane, že uvidíte cokoliv, co by mohlo už na první pohled působit nepřirozeně. Každá zakázka se tak mění na vyhlídkovou jízdu po krásách Skandinávie a několikrát jsem se přistihnul, že jsem sjel z doporučené trasy, protože jsem v dálce viděl farmu a chtěl se na ni podívat z blízka.

Stejný pocit budete mít i v nových městech, která jsou nejen detailnější, ale také mnohem rozsáhlejší. Oproti původním několika ulicím s pár místy pro vyložení nákladu se tentokrát dá opravdu mluvit o městech. S tím se ale pojí i snad jediný negativní dopad tohoto DLC – protože je vše detailnější a vývojáři měli možnost si při modelování vyhrát i s titěrnými detaily, zbytek hry začíná působit nedodělaným dojmem. Jakmile se tedy ze Skandinávie vrátíte do lokací z původní hry, budete mít pocit, že na sebe někdo naskládal pár kartonových krabic a prohlásil je za město.

zdroj: Archiv

Tam se vejdeš

Skandinávie ale není jen o koukání na pěknou krajinu. Nové druhy cest přináší změny oproti trasám ve zbytku Evropy i co se obtížnosti řízení týče. Pokud chcete otestovat, jak jste na tom s ovládáním kamionu v úzkých prostorech, nabízí k tomu DLC více než dostatek příležitostí. Kopce plné úzkých silnic a klikatých zatáček vám budou připadat jako úplné nic, když zcela bez přípravy poprvé narazíte na kruhový objezd uprostřed tunelu. Zvláště s křehkým nákladem se pak ze simulátoru stává survival horor, kdy vám srdce buší až v krku u každé těsně minuté značky. A každý nájezd na dálnici budete oslavovat úlevným vydechnutím.

Z nových druhů nákladů stojí za zmínku hlavně možnost vozit živá zvířata, se kterými musíte jet jako byste vezli královnu Alžbětu, čerstvě chycené ryby, u kterých se každá minuta zpoždění počítá, nebo dokonce kamiony. Vetší výzvu nabídnou také vykládková místa. Stále sice můžete projet bránou a stisknutím enteru zásilku odevzdat, ale ten pocit z dobře odvedené práce nastane, až když bez nárazu zacouváte uličkou ne o moc širší než kamion až k bíle vyznačenému místu pro návěs.

Ověřená receptura s novou příchutí

Stejně jako Na východ! (Going East), ani Skandinávie nepřináší žádné markantní změny, co se herního systému týče. Euro Truck Simulator 2 má dobře fungující systém a místo, aby se vývojáři snažili něco zásadního měnit s rizikem, že rozbijí úplně vše, radši se zaměřili na vylepšování více či méně zásadních detailů, kterých si většinou všimnou hlavně hráči, co v kabině virtuálního kamionu strávili stovky hodin. A díky tomuto rozšíření dalších pár stovek určitě nasbírají. Jednou z takových vychytávek je například možnost změnit na svém kamionu ráfky nezávisle na pneumatikách, což na samotnou hratelnost nemá vliv, ale zase to dodá autům ve hře osobitější charakter.

Pokud jste si tedy nebyli jistí, jestli se nákup tohoto DLC vyplatí, nemusíte dál váhat. Za své peníze totiž dostanete tolik nového obsahu, že by se klidně mohlo jednat o standalone hru. Navíc je i DLC Skandinávie lokalizované do češtiny, jak se můžete přesvědčit na obrázcích okolo.

Verdikt:

Skandinávie je natolik povedené rozšíření, že bych jeho koupi doporučil všem hráčům Euro truck Simulator 2 bez ohledu na jejich řidičské schopnosti nebo počet ve hře odježděných hodin a zakázek.

Nejnovější články