Age of Empires Online - recenze
8/10
zdroj: Archiv

Age of Empires Online - recenze

Datum vydání:
16. srpna 2011
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

2. 9. 2011 19:00 | Recenze | autor: Karel Drda |

Age Of Empires je v herním světě silná a dokonale fungující značka. Podobně je na tom v automobilovém průmyslu třeba takový Volkswagen Golf. Pravidelně se objevují nové modely, které si drží vysoký punc kvality a nabízí lepší a dokonalejší technologie. Pořád však sedíte v klasickém Golfu, který s sebou nese něco z letité klasiky a tradice původních modelů. Srovnávat auto se strategickou hrou je možná na pováženou, ale když se nad tím zamyslíte, tak podobně zodpovědně přistupuje Microsoft právě ke značce Age Of Empires, jejíž první díl vyšel již před čtrnácti lety. A to prosím není žádné pochlebování, v tomto případě tak tomu skutečně je.

V době velké popularity masivních online her se každé větší herní studio snaží přijít s titulem, s nímž se mu podaří ukrojit svůj díl z pomyslného koláče hráčů, kteří tráví pravidelně svůj volný čas u her s nutným připojením k internetu a hlavně, jsou ochotni za své rejdy pravidelně platit. A Microsoft velmi dobře pochopil, že vlastně nemusí vymýšlet žádnou novou značku a draze pro ni hledat uplatnění na trhu - stačí oprášit zaběhnutý a dokonale fungující titul a předělat jej do podoby masivní multiplayerové juchandy! Age Of Empires byla výborná volba i kvůli tomu, že popularita síťového běsnění byla vždy u této značky na velmi vysokém stupni.

Zdarma a přesto za peníze

Nejsnadnější cestou by asi bylo vytvoření několika scénářů určených jen pro online hraní, vydat to v pěkné krabici a říci: „tak tady máte dámy a pánové online verzi vaší oblíbené hry.“ Po pravdě řečeno, když se před mnoha měsíci objevily kusé informace o chystané novince, našlo se dost těch, kteří si přesně tohle mysleli. Naštěstí k ničemu takovému nedošlo.

Age Of Empires Online je výborně fungující multiplayerový titul s komplexně vytvořeným světem, jeho hrdiny, ekonomikou a válečnými vřavami. Jestliže první díl sympaticky poodkryl starověký svět s polozapomenutými příběhy a postavami, pak se novinka, která se po dlouhé době vrací do těchto časů, stává globálním a úžasně fungujícím světem, jehož běh dějinami do určité míry budou určovat právě hráči.

Povedená proměna však zachovala to nejpodstatnější, Age Of Empires totiž i nadále zůstala tou původní a zábavnou real-time strategií. Tvůrci se rozhodli pro jednoduchý, ale přitom velmi dobře fungující systém, kterému se trochu nadneseně říká free-to-play, což ale neznamená, že hrajete úplně zdarma - platíte v podstatě jen za to, co opravdu chcete. A chtít toho budete hodně.

Egypt a Řecko

Čím je titul silnější a chytlavější, tím toho samozřejmě potřebujete víc. Je to mnohem fikanější způsob, než jsou klasické měsíční poplatky. Ty totiž, i přes nespornou výhodu (máte všechno hned a za nic už většinou nepřiplácíte), stále odrazují dost hráčů, kteří mají pocit, že je to drahé a drahé a ještě jednou drahé.

Tahle baťovská finta s free-to-play modelem pak vychází vývojářům opravdu na sto procent, protože nakonec jim peníze stejně dáte a ještě máte pocit, jak jste na ně vyzráli. Chce to jen dobrou hru, u níž jsou lidé ochotni pustit chlup. Nicméně je zde neoddiskutovatelný fakt, stále máte volbu hrát a neplatit za nic. Je jen na vás, pro jakou cestu v případě Age Of Empires Online rozhodnete. Můžete si zdarma stáhnout klienta, zaregistrovat se a začít budovat. Vaše cesta bude trnitá a v určitých okamžicích se prostě zarazíte o neprostupnou bariéru, kterou prolomíte jen přikoupením nějakého balíčku navíc.

zdroj: Archiv

Starověký svět se vším všudy dostává povážlivou trhlinu hned po instalaci, oproti beta verzi zde nejsou vidět žádné velké změny - k dispozici pouze dva startovací národy: Egypťané a Řekové. Postupně sice budou přibývat další, takže se není čeho bát, ale zahájení mohlo být s více národy přeci jen pompéznější.

Obě civilizace jsou sice k dispozici ve zmiňovaném volně stažitelném instalátoru, nicméně k plné spokojenosti vám poslouží teprve tehdy, až si pořídíme jejich prémiové verze (více slotů pro odkládání věcí, prémiové obchody, vylepšené PvP a další). Hned na začátku před nás tedy staví tvůrci onu záludnou otázku, kterou si v průběhu týdnů a měsíců budeme klást ještě mnohokrát: zda nám stačí jen to, co je zdarma ke stažení.

Vesnice je tím hrdinou

Když se řekne MMO hra, většina z nás si vybaví World Of Warcraft a obecně se dá říci, že se veškeré naše představy celkem logicky točí kolem RPG žánru. Dokážeme ještě pochopit MMO verze klasických stříleček, ale implementace do RTS žánru prostě pro mnohé zavání velkým otazníkem. Přesto je to celé jednoduché jako facka a AOE to jasně dokazuje.

Pro ještě větší usnadnění si představte, že vaším hrdinou pro následující dlouhé hodiny hraní nebude postavička, které permanentně koukáte na záda, ale zcela obyčejné město. Ač je to k neuvěření, celý herní systém je jednoduchý a přitom perfektně funkční. Osada představuje vaší mateřskou základnu. Je to místo, které budete zvelebovat, a kde budete ukájet po dlouhých a těžkých úkolech své obchodnické, diplomatické a estetické schopnosti a cítění.

Osada je tím místem, které vám za určitých okolností může získat u ostatních hráčů respekt a vážnost. První pohled do vesnice však neskýtá nic úžasného. Pár malých domečků, mezi nimiž se pohybují mátožně malinkatí obyvatelé. Vypadá to sice roztomile, ale jaksi chudě. Jenže tak to v začátcích bývá - právě se chystáte přepisovat dějiny. K vaší smůle se můžete navíc jen dívat a nemůžete jediného z nich ovládat. Zvykejte si, jiné to nebude.

V AOE se strategicky rozhodujete a volíte optimalizaci síly, ekonomie a budování, kterou posléze zužitkujete přímo v kampaních. Kromě pár obchodů, paláce, přístavu a domů pro obyvatele nedisponujete zhola ničím. V osadě začnete dostávat první úkoly, po jejichž přijmutí se hra dostává do klasického a dobře známého systému, který funguje spolehlivě už od prvního dílu.

Zlato, dřevo, kameny - klasika

Dělníci těží zlato, kameny, dřevo a pěstují obilí, či loví zvěř k získání potravin. Čtyři základní suroviny a vlastně téměř identický způsob hraní, jako ve všech předchozích dílech. Tak v čem tedy tkví kouzlo online hraní? Odpověď je jednoduchá. S každým splněným úkolem se vám zvětšuje zkušenost, která obligátně čas od času zvýší vaši úroveň. A to znamená světlejší zítřky pro vaše město.

Právě jste dosáhli nového levelu - získali jste tak tři body, které velmi pečlivě v „Paláci“ (trochu honosnější název pro obligátní strom zkušeností) padnou na vylepšení armády, ekonomie nebo stavitelských schopností. A teď pozor, rozdělování bodů se primárně týká hlavně vašich dovedností a možností v klasických misích, při plnění úkolů nebo v PvP klání. Budete tak řešit obligátní problém: „mám vrazit bod na dělníky, kteří budou sbírat o pár procent víc surovin, nebo obětovat body na zcela novou technologii, třeba stavbu kovárny zlepšující odolnost jednotek?“

Zvyšování úrovně také odemyká velmi důležité budovy pro vaše mateřské město. Postupem času si tak zvolíte řemeslnické zaměření, skrze halu rádců si budete vylepšovat některé funkce jednotek v kampaních a postavíte si arénu pro PvP klání. Výrobky z dílen lze však nejen zužitkovat pro vlastní potřebu, ale mohou je u vás kupovat i ostatní, což za určité konstelace může zajistit celkem slušný přísun peněz.

Spoustu místa všeho městečka zaberou všelijaké obchůdky a skladiště. Velmi často budete navštěvovat tržiště, které není ničím jiným než podloudně umístěným spojením se světem Microsoftu, odkud lze přikupovat další a další přídavky.

Mix klasiky a online vesnice

Navštívíte město svého kamaráda a hned vás zaujme, že dotyčný má všude kolem nádherná stromořadí, keře, sochy, zahrady a fontány. Tedy budovy, které sami o sobě nic nepřináší, snad jen, že vás před ostatními ukazují jako správného estéta. Jenže vy nemáte kde takové věcičky sehnat a nezbude nic jiného, než se podívat, co lze do hry za skutečné peníze přikoupit. A ejhle, v obchodě se povaluje cosi pod názvem Glorious Gardening, co by váš problém mohlo vyřešit. Koupíte si tedy zmiňovanou funkci, která vám umožní postavit si ve svém vlastním městečku malý krámek, kde si pak za virtuální zlaťáky budete pořizovat okrasné květiny a kašny.

Provázanost mateřského města s jednotlivými questy je však mnohem větší, než by se zdálo. Například dostanete za úkol zachránit několik dělníků chycených proradnými bandity. Přesunete se tedy do klasické kampaně a zjistíte, že sami ten problém nedokážete vyřešit. Pokud to úkol umožňuje, požádáte někoho o pomoc a společnými silami vybudujete svoji základnu, postavíte armádu a protivníkovi zvalchujete záda.  Skupinku dělníků odvedete na vyznačené místo. Úkol je tak splněn.

Rozhodně se však nevyplácí hned opustit právě uzavřené kolbiště. Na mapě lze totiž najít malé nezávislé jednotky, jejichž vybitím většinou získáte nějaký ten bonus. Je to takové štěstíčko na závěr, nikdy nevíte, co najdete. Někdy se v malé truhličce objeví suroviny potřebné ke stavbě budov, které byste jinak draze dokupovali v obchodech, jindy může jít o schopnost zvýšit odolnost vybraných domů i jednotek, a někdy to může být například časově omezená elitní jednotka, která vám za čas rozhodne téměř prohranou bitvu.

Questování jako za mlada

Úkoly budete získávat od NPC postav nejen ve svém vlastním městečku, ale posléze v dalších lokalitách nebo rovnou v osadách dalších spoluhráčů. Některé jsou vyloženě určené pro klasickou solitérní akci, jindy se bez pomoci prostě neobejdete. V případné kooperaci se určitě vyplatí používat Skype, protože psaní zpráv do malého chatovacího pole je velmi nepřehledné.

Některé úkoly jsou typicky samostatné, jiné tzv. řetězové a velmi často se objevují např. denní questy, nebo questy obsahující nějaký časový limit. Jeden z prvních docela zábavných úkolů je postavit deset farem… Nic těžkého, jenže pak úkol vezmete znovu a časový limit se snížil o minutu, pak o další a zase znovu a nakonec máte na celou misi jen pět minut, a to už je docela těžký oříšek. U těchto úkolů se však po zdárném dokončení dočkáte nějaké pěkného epického předmětu. Hra z počátku vypadá na questy chudě, ale ty nakonec přibývají rychle a navíc s nabytými zkušenostmi se můžete utkávat s dalšími hráči v PvP soubojích.

Starověk skutečně ožil

Komplexnost světa lze v jedné recenzi popsat jen velmi těžko. Příjemným faktorem, který funguje u Age Of Empires celou tu dlouhou dobu, je naprostá přirozenost, s níž hráč objevuje nové a zajímavé možnosti. V tomto ohledu je novinka naprosto identická s pocity při hraní starších dílů, jen těch věcí pro objevování je mnohem více. Real-time strategie s AoE Online dostaly velmi silnou konkurenci, navíc s věrohodným historickým světem. Hře třeba ani v nejmenším neubližuje jednoduchá, jakoby cartoonová grafika, spíše naopak. Zpřístupňuje tak značku dalším hráčům.

Kdo čekal s příchodem téhle novinky revoluci, bude zklamán. Hra v podstatě není ničím jiným, než dokonale fungujícím mechanismem, který v sobě nese to dobré z minula a ohromné množství detailních a velmi dobře naporcovaných doplňků. Otázkou samozřejmě zůstává, jakým způsobem se budou ve hře objevovat další questy. Pokud by se měli jen přikupovat, pak by to bylo na pováženou.

Nicméně, už teď je jasné, že pro příznivce daného žánru, je zde na mnoho měsíců, možná i let (a to je prosím velmi vážně míněná věštba), velmi zábavná hra, kterou nesráží na kolena ani ta „nekomplikovaná jednotvárnost“ – nasbírej suroviny, postav domy, vyrob jednotky a zmasakruj nepřítele. Rozhodně se k Age Of Empires Online za nějaký ten pátek znovu vrátíme a popíšeme vývoj světa, který nyní začalo tisíce hráčů po celém světě přetvářet a budovat.

A ještě jedna douška závěrem. Bylo těžké zvolit ideální číslo v hodnocení. Pro někoho by to mohla být ta nejlepší sedmička, jakou si umíte představit. Proč ne, hra je to skvělá, ale i přes MMO prvky, není nijak nová. Ani osmička není od věci. Revoluce se nekoná, ale ono to všechno dokonale funguje a zapadá do sebe. Zvolil jsem tedy nakonec poctivou a pro excelentní hry určenou osmičku.

Verdikt:

Najde se pár chybek, ale ty jsou jen šmouhou na kráse této nečekaně návykové hry, které free to play model efektivně pomáhá v tom, aby oslovila široký okruh hráčů - od hardcore maniaků až po jejich maminky.

Nejnovější články