Sniper: Path of Vengeance - dojmy
zdroj: Archiv

Sniper: Path of Vengeance - dojmy

18. 10. 2002 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

Ač je tento článek nakonec pojat jako jakési dojmy, měla to být původně recenze. Bohužel, i když možná i bohudík, je Sniper první hra, kterou si netroufnu ohodnotit, protože to prostě není možné...

Autor: Leon
Publikováno: 18.října 2002


Obrázek zdroj: Archiv Ač je tento článek nakonec pojat jako dojmy, měla to být původně recenze. Bohužel, i když možná i bohudík, je Sniper první hra, kterou si netroufnu ohodnotit, protože to prostě není možné. Proto ani tento článek neberte jako klasickou recenzi, ale jako pohled na (někdy) těžký život recenzenta.

Xicat Interactive, Inc., a publisher of award-winning video game software, is locked, loaded and aiming high with the release of "Sniper: Path of Vengeance". Powered by the Lithtech Jupiter engine, the game drops you head-on into the merciless world of a hit-man out for revenge. Xicat, a 4 year-old company, expects Sniper to be their biggest hit yet.

 Souvislost mezi hypem a kvalitou?
Prvním náznakem toho, že hra asi nebude za moc stát, je většinou absence jakéhokoliv hype. Neříkám, že když se kolem některé připravované hry strhne pořádný humbuk, čeká nás herní pecka, to rozhodně ne. Ale určitá spojitost tam je, protože hype stojí docela dost peněz, což si troufne vynaložit pouze vydavatel, který věří ve vrácení svých vynaložených peněz. A pak jsou hry, které vyjdou, aniž by sotva kdo věděl, že se na nich pracuje.

Takovým klasickým případem je akční hra Sniper: Path of Vengeance od Xicat, o níž se psalo na světových herních webech skutečně minimálně. Jednou z mála světlých výjimek jsme byli právě my, kdo přinesl alespoň rozhovor s jedním z tvůrců. Podle jeho slov mělo jít o skvělou hru a přestože jsem tomu moc nevěřil, řekl jsem si, že ji zkusím. Snad k mému rozhodnutí dopomohl i shodný název s mým vcelku oblíbeným filmem Sniper s Tomem Berrengerem. Pravda, společný mají jen ten název…

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Problémy se zvukem
První problém vzniká již při prvním spuštění hry. Přesněji řečeno, nejen při prvním, ale i při každém dalším. Hra si stěžuje na chybějící mp3 kodek, a přestože je na mém počítači stoprocentně přítomný, nedá si to vymluvit. Po odklepnutí chybové hlášky se sice dostanu do hry, ale od této chvíle musím oželet veškerý zvuk. Nepomáhá ani veškeré vypnutí zvuku, hudby a mluvení, výsledek je stejný. Ok, tak si zkusíme zahrát bez zvuku. Nahrávám první level a co to, je tu tatáž stížnost na chybějící kodek. Smiřuji se s tím, že při každém nahrávání (včetně quickloadu) budu muset odklepávat to samé dokola.

Ocitám se na nějakém mostě, moc daleko nevidím, což se (patrně) vysvětluje deštěm, neslyším nic, protože nejde zvuk. Netuším, co mám dělat. Jdu dál, potkám pár policajtů, jednu prostitutku a pak 4 policajty s nějakým maníkem. Stále nevím, co mám dělat. Zbraň nemám, a tak chodím po poměrně malém levelu, až náhodou dojdu pod most. Je tam nějaký maník s deštníkem. Aha, něco mi chce. Řekne větu a já mám na výběr dvě možnosti odpovědí. Snažím se přemýšlet, abych něco nezkazil, pak něco odpovím, on zase něco řekne, já odpovím… Po chvilce pochopím, že mám zabít toho chlapíka, co tam stojí s policajtama. Dostanu sniperku (ostatně co jiného, vždyť jsem sniper) a vylezu ven.

 "Skvělá" hratelnost
Zvětšit zdroj: Archiv Někdo po mně hned střílí, ale chvílí nevím kdo, protože prší (není moc vidět) a kvůli absenci zvuku neslyším nic. Aha, tamhle polda na mostě. Zaměřuji, střelba, špatná trefa, šlo to do nohy. Nic se neděje, polda odlít, jako by jí koupil mezi oči. O kousek dál druhý polda, je mi divný, že o mně ví dřív, než já o nich. Asi cheatujou. Znovu potkávám prostitutku, nabízí mi služby, nemám na ní náladu. A už jsem u té skupinky poldů. Opět o mně ví dříve, než bych čekal - nevadí, střílím jednoho po druhém, vždyť běží za sebou a je jedno, kam je trefím.

Sbírám od nich pistole a koukám, co dělá ten chlápek, kterého mám zabít. Chodí sem tam jako náměsíčný. Tak ho zastřelím a na displeji se mi ukáže - „a teď zpět k autu“. Pochopil jsem, že se po mně chce, abych se vrátil na začátek. Vracím se tedy a někdo po mně zase střílí. Chvíli nevím, ale nakonec se z něj vyklube kolega sniper, bohužel policajt. Pálí na mě seshora. Ustupuji kousek, že ho sotva vidím. Několikrát střílím a nic. Že bych ho netrefil? Jdu blíž, že mně vidí i on. Výstřel a je po něm. Pochopil jsem, že v této hře musí cíl vidět mně, abych ho mohl zabít. Dojdu k autu a jsem rád, že mám tento strašný level za sebou.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Nefunkční patch
Nahrává se další mapa. Na kodekovou chybu už jsem rezignoval, ale co to, hra vypadává do Windows a konec. Spouštím hru znovu, hraji znova stejně hrozný level, load dalšího a jsem zase v systému. Tady nebude něco v pořádku. Jdu na internet a snažím se zjistit, kde by mohl být problém. A sakra, skoro všichni mají stejné problémy, až se divím, kolik dobrodruhů se do hraní této hry pustilo.

Mrknu na homepage hry a vida, na světě je nový patch 1.25. Zběžně koukám, co by měl opravit. Ano, mimo jiné problémy s kodekem a problémy s nahráváním dalších levelů. Plný naděje patch stahuji, instaluji a znovu pouštím hru. Skutečně, jednu změnu vidím - verze hry 1.25. Problém s kodekem zůstává a asi už i tušíte, že stejné je to i nahráváním následujích levelů. Skřípu zuby nad drzostí, s jakou někdo vydá nicneopravující patch.

Zvětšit zdroj: Archiv Pro jistotu pouštím první level znovu, po několika pokusech už vím, že je úplně jedno, jaké odpovědi vybírám, protože výsledek je stejný. Vzteky pána s deštníkem zastřelím a vida, žádnej problém. Další zlost si vylévám na prostitutce, kterou střílím do nohy, bohužel je ihned mrtvá. Hledám sebemenší blbost a vida, tamhle letí pták. Zaměřím ho do zoomu, několikrát střílím a nic. Patrně stealth pták…

 Vývojáři-amatéři každým coulem
Opět se nedaří nahrát další level, opakuji to asi ještě pětkrát, pak zkouším přeinstalovat hru i patch, změna žádná. S neskrývanou chutí hru z disku mažu a jdu si ulevit do tohoto článku. Jak je možné, že vyjde hra, která prakticky nikomu nechodí? Který diletant to programoval? Copak on netuší nic o leak memory? Asi ne. Jen by mě zajímalo, zda to chodilo aspoň jemu a kolik lidí se zúčastnilo betatestu. Někde se dočítám, že chyba může být způsobena Windows XP ve spojení se SB Live. Ale proboha, vždyť tohle je momentálně nejběžnější kombinace!

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Omlouvám se všem, co se chtěli o hře něco dozvědět. Mohl bych tu napsat, o čem hra je, respektive má být, ale to je přece úplně nepodstatné, od toho se můžete podívat třeba na video. Důležité pro vás je, abyste od této hry dali ruce pryč, respektive o ní ani nezavadili. Ušetříte si spoustu starostí, nadávek a já nevím čeho ještě. Vždyť na světě je tolik skvělých her…

Na závěr se ptám: Jak je možné, že v dnešní době ještě vyjde hra, která má hroznou úroveň a ke všemu ještě nefunguje? I když - mohu být nakonec rád, že jsem se dál nedostal. Kdo ví, co by měl pak ještě čekalo za mise.

Zvětšit zdroj: Archiv Ano, i takový je někdy život recenzenta - teď už možná chápete, proč jsem tuto hru nemohl objektivně zrecenzovat. Názor si snad ale uděláte stejně…

Stáhněte si: Video (4,5 MB), Patch (672 kb), Cheaty
Související články: Rozhovor (9/2002), Novinky

 
Leon
připravil: jd


 
 

Nejnovější články