Nechcete čekat na Tróju? Zkuste si Total War v době bronzové díky povedeným modům
zdroj: Archiv

Nechcete čekat na Tróju? Zkuste si Total War v době bronzové díky povedeným modům

20. 9. 2019 14:45 | Dojmy z hraní | autor: Václav Pecháček |

Po oznámení A Total War Saga: Troy jsme s Alešem v redakčním pokecu lamentovali, že bychom místo lokálního zaměření pouze na trojskou válku raději viděli plnohodnotný Total War zasazený do naprosto fascinující éry pozdní doby bronzové. A světě div se, on už takový Total War existuje! Samozřejmě nikoliv oficiální, ale fanouškovské mody jsou občas podobně působivé jako produkce Creative Assembly.

Nejprve troška historického kontextu. Důvod, proč s Alešem tolik toužíme po tomhle konkrétním historickém zasazení, je kromě jeho originality a popkulturní nevytěženosti ještě jeden – nechvalně proslulý a dosud nevysvětlený kolaps, který vymýtil skoro všechny mocné civilizace tehdejší doby. Většina měst a paláců byla opuštěna, vypálena či jinak zničena a z kdysi pyšných impérií zbyly jenom ruiny.

Bylo by skvělé skočit po hlavě do téhle nesmírně turbulentní doby, pokusit se jako Asýrie nebo Chetitská říše odolat bouři, změnit historii a nezaniknout pod železnými meči Mořských národů, nezemřít hlady kvůli dusivému suchu, nepodlehnout zemětřesením a sopečným erupcím. Překonat apokalypsu... nebo aspoň odejít v posledním záblesku slávy.

Chystaná trojská odbočka nic z toho nejspíš nenabídne a bude se zabývat výhradně Achillem, Hektorem a spol., ale právě proto tady dneska píšu o modifikacích. V tuhle chvíli nás zajímají dvě – jedna pro původní Rome: Total War, ta druhá pro jeho pokračování Total War: Rome II. Obě jsou velmi dobře hodnocené, takže záleží spíš na vaší osobní preferenci.

Jestli byste raději verzi pro pamětníky, zamiřte na stránku modu Bronze Age. Ten vyžaduje nemodovaný Rome a jeho rozšíření Barbarian Invasion, načež se můžete ponořit do plnohodnotné kampaně třeba jako král Egypta nebo vládce řeckých Mykén.

Rome je samozřejmě prastará hra (odlišná perspektiva: zdaleka ne tak prastará jako Mykény!), takže se musíte kromě barbarů a přírodních katastrof potýkat ještě s nepříliš vábnou grafikou, ale relativně propracovaná kampaň je za to dostatečnou kompenzací a hlavním plusem oproti druhému kandidátovi.

Mod pro Rome II, Age of Bronze, totiž sice vypadá krásně, ale kampaň v současné chvíli nenabízí. Zatím se v něm můžete pustit „jen“ do vlastních bitev, protože na kampani se teprve pracuje. Ovšem i samotné bitvy jsou vynikající zábavou pro každého, koho nezajímají Scipioni a Barkasové a radši by někoho pořádně šlehli bronzem ve jménu Nebukadnesara.

Total War: Rome II - Age of Bronze zdroj: Archiv

Je tu ohromná spousta frakcí s unikátními jednotkami, které všechny vypadají dobově naprosto adekvátně a ještě si u nich můžete přečíst krátký historický popisek. Když jsem za Mořské národy likvidoval chudáky Chetity, měl jsem k dispozici zuřivou, početnou a skvěle ozbrojenou pěchotu a stál jsem sice proti strašlivým válečným vozům řízeným aristokraty, jenže těch bylo jen pár – a zbytek chetitské armády sestával z mizerně vycvičených odvedenců. Dopadlo to, jak to dopadnout muselo.

Vážně doufám, že se jednoho dne autorům podaří přijít s kampaní, abych si mohl s těmihle nádhernými figurkami pohrát pořádně. Ten úkol jim nezávidím, protože modovat kampaň Rome II je daleko obtížnější než v případě předchozích dílů, ale mod je pravidelně updatován a tvůrci se mu stále věnují, takže naděje stále existuje. Na rozdíl od Chetitské říše.

Za upozornění na mod Bronze Age děkujeme Šimonu Šeminskému.

Nejnovější články